“Vergi politikalarımızla vatandaşımızın yanında olduk”

TBMM Genel Kurulu’nda Gelir İdaresi Başkanlığı bütçesi üzerine parti grubu adına söz alan AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök; “ Biz her zaman vergi politikalarımızla vatandaşımızın yanında olduk. AK Parti iktidarından önce yüzde 40’ları bulan vergi yükünü kurumlarımızın ve vatandaşlarımızın sırtından aldık. Vergi dilimlerini yüzde 15’e çeken biziz” dedi.

“Vergi politikalarımızla vatandaşımızın yanında olduk”

AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, TBMM Genel Kurulu’nda Gelir İdaresi Başkanlığı bütçesi üzerine parti grubu adına konuşma gerçekleştirdi. 2019 yılında başlayan ve yaklaşık 2 yıldır dünyayı etkisi altına alan korona virüsün hayatın her alanında büyük bir tahribata yol açtığını ifade eden Milletvekili Ök, “Maalesef, dünyada Kovid-19 salgını hayatın her alanında eşi benzeri görülmemiş bir büyüklükte tahribata yol açmıştır. Doğal olarak, küresel ekonomi ve ticaret de olumsuz etkilenmiştir. Gelişmiş ülkelerin dahi çaresiz kaldığı bu süreçte hem güçlü sağlık altyapımızla hem de sıkı kamu maliyemizle örnek bir yönetim sergiledik. Salgınla mücadele kapsamında açıkladığımız tedbirlerin büyüklüğünün 2021 yılı sonu itibarıyla 733 milyar TL'yi aşmasını beklemekteyiz. Bugün sabahleyin bir hatip bize ‘faizci’ dedi. Bize ‘faizci’ diyorsunuz; bakın, 2002’de toplanan 100 liralık verginin 86 lirası faiz giderleri için harcanıyordu; bugün bu rakam 17 liradır. Memur maaşları IMF'ten aldığımız borçlarla ödeniyordu, hatta ödenemiyordu. Böylece, bakın, bu faizleri azalttığımızda oluşturduğumuz kazanımı biz bugün ne yapıyoruz? Vatandaşımıza hizmet için, vatandaşımızın refahını artırmak için kullanıyoruz. Sizce bu mudur faizcilik?” dedi.

“FİYATLAR SADECE TÜRKİYE’DE ARTMAMAKTA”

Milletvekili Ök, şunları kaydetti: “2022 yılı bütçemizin temel amacı, küresel salgına da bağlı olarak, dengelerin yeniden şekillendiği bir konjonktürde Türkiye ekonomisinin güçlü bir biçimde yükselişini sürdürmesi ve halkımızın refahını artırmasıdır. Bakınız, ülkemiz yılın ilk 9 ayında 11,7’lik büyüme oranıyla OECD ülkeleri arasında 2’nci olmuştur. İhracatımız 221 milyar dolarla rekor kırmıştır. Yine, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 6,8’lik bir puan artışıyla yüzde 83,8 olarak gerçekleşmiştir. Yine, aldığımız tedbirlerin etkisiyle istihdamımız 2021 Ocak-Eylül ayında 2,2 milyon artarak salgın öncesi dönemin üzerine çıkmıştır. Bütün dünya, salgının etkisiyle enerji fiyatlarının en yüksek seviyeye ulaştığı, tedarik zincirlerinde yaşanan sıkıntılarla, emtia krizleriyle, navlun fiyatlarının arttığı, gıda fiyatlarının arttığı belki de en yüksek enflasyonist dönemini yaşamaktadır, fiyatlar sadece Türkiye’de artmamaktadır. Bu süreçte, sadece, vatandaşlarımızı elektrik, doğal gaz ve akaryakıtta yaşanan küresel fiyat artışlarına ezdirmemek için kamu kaynaklarımızdan kullandığımız destek 150 milyar TL’yi aşmıştır.”

“VATANDAŞIMIZIN DERDİYLE DERTLENDİK”

“Bizim bütçemiz güçlü bir yapıya sahiptir” diyen Milletvekili Nilgün Ök, şöyle devam etti: “Bakınız, dünyada bütçe açıklarının çift haneli rakamları, borçluluk seviyelerinin ise üçlü haneleri gördüğü bir ortamda ülkemiz sağlam ve ihtiyatlı kamu maliyesi politikalarıyla yüzde 3,5’un altında bir bütçe açığıyla pozitif ayrılmıştır. Yine, Avrupa Birliği ülkelerinde genel yönetim borç stokunun millî gelire oranı yüzde 90’ın üzerindeyken, ülkemiz bu oranı 2021 yılının 2’nci çeyreğinde yüzde 38,4’e çekmiştir. Biz bugüne kadar vatandaşımızın derdiyle dertlendik, ülkemizin daha müreffeh yarınlara kavuşması için politikalar geliştirdik; ülkenin en zor anında sizin gibi kapı kapı dolaşıp ‘Bu ülkeye yatırım yapmayın’ demedik, gidip de şikâyet mektuplarından medet ummadık, ülkemizi gömmedik. Biz bugün, geçmişte uzun bir süre denenmiş ama bir türlü sonuç alınamamış yüksek faiz-düşük kur döngüsü yerine yatırım, üretim, istihdam, ihracat ve büyüme odaklı ekonomi politikamızla ülkemiz ve milletimiz için en doğru olanı yapmakta kararlıyız. Göreceksiniz, bu büyüme işçimiz, memurumuz, esnafımız, çiftçimiz, emeklimiz dâhil olmak üzere tüm kesimlere refah olarak yansıyacaktır.”

“VERGİ POLİTİKALARIMIZLA VATANDAŞIMIZIN YANINDA OLDUK”

Her zaman vergi politikalarıyla vatandaşın yanında olduklarını ifade eden Milletvekili Ök; “AK Parti iktidarından önce yüzde 40’ları bulan vergi yükünü kurumlarımızın ve vatandaşlarımızın sırtından aldık. Vergi dilimlerini yüzde 15’e çeken biziz. Asgari ücretten yüzde 20 vergi alınıyordu, bugün neredeyse sıfırlanacak orana, yüzde 1,5 ile 2 arasına getiren biziz, bunları biz kaldırdık. Bakınız, sadece basit usulde vergilendirilen yaklaşık 835 bin esnafımızın kazancını vergiden muaf tuttuk. Çiftçilerimizin tarımsal destekleme ödemelerini gelir vergisinden istisna tuttuk. Bu bütçede, sadece reel sektör destekleri için 68,9 milyar liralık kaynak ayırıyoruz. Yine yeni yatırımlar için vergisel açıdan teşvikler getiriyoruz. Özellikle, ‘İmalata Dayalı İthal İkamesi Destek Programı’mızı açıkladık, program kapsamında kritik öneme sahip ara malları ve ham maddelerin üretimini destekliyoruz. 919 adet stratejik alanda ara mal tespit edilmiş, bunları ürettiğimiz takdirde cari açıkta 60 milyar dolarlık kazancımız olacak” şeklinde ifade etti.

“BÜYÜYEN TÜRKİYE İÇİN VATANDAŞLARIMIZ BİZE GÜVENSİN”

İşletmelerin sermaye yapılarını güçlendirici teşvikler ve destekler verdiklerini söyleyen Milletvekili Nilgün Ök; “Ülkemiz bugüne kadar maalesef birçok iç ve dış şoka maruz aldı, birçok algı operasyonuyla karşı karşıya kaldı, hala daha kalmaktadır ama her birinden vatandaşlarımızın desteğiyle daha da güçlenerek çıktık. Güçlenen, kalkınan, büyüyen Türkiye için vatandaşlarımız bize güvensin. Biz bugüne kadar vatandaşlarımızı ezdirmedik, ezdirmeyeceğiz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER