Virtual Hometex Turkey’de geri sayım başladı

Ticaret Bakanlığı’nın destekleri ve Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) ile Denizli Sanayi Odası (DSO) işbirliğinde, dünyanın önde gelen fuar organizatörlerinden olan Messe Frankfurt’un paydaşlığında düzenlenecek Virtual Hometex Turkey için geri sayım başladı.

Virtual Hometex Turkey’de geri sayım başladı

Ticaret Bakanlığı destekli, Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) ile Denizli Sanayi Odası (DSO) işbirliğinde, Messe Frankfurt’un paydaşlığında 2-17 Ocak 2021’de organize edilecek ve Türkiye’nin ev tekstili alanındaki ilk sanal fuarı olacak Hometex Turkey için çalışmalar son sürat devam ediyor. Fuar kapsamında, ev tekstili sektöründe faaliyet gösteren Türk katılımcılar ABD, Almanya, İngiltere, Hollanda ve Rusya’dan davet edilecek ziyaretçilerle bir araya gelecek. Fuarla ilgili açıklamalarda bulunan Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Türkiye’nin ilk ev tekstili sanal fuarının, pandemi dolayısıyla Mayıs 2021’e ertelenen Heimtextil Frankfurt Fuarı’nın gerçekleşeceği tarihte yapılacağını belirtti

“SADECE DENİZLİ'DEN DEĞİL; İSTANBUL'DAN, BURSA'DAN DA FİRMALAR VAR"

 “Heimtextil Fuarı, pandemi dolayısıyla ertelenmeseydi 12-15 Ocak 2021’de düzenlenecekti” diyen Başkan Memişoğlu, “ Biz de, Virtual Hometex Turkey Fuarı’nı bu tarihlerde organize etmeye karar verdik. Hatta hafta sonunu da işin içine katarak, fuarımızı 16 ve 17 Ocak tarihlerine uzattık. Denizli Sanayi Odamızın da, sanal fuar konusunda çalışmaları bulunmaktaydı. Biz ‘Birlikten kuvvet doğar’ düşüncesinden yola çıkarak DENİB ve DSO olarak güçlerimizi birleştirmek istedik. Fuarımızı tüm Türkiye’ye açtık. Sadece Denizli’den değil; İstanbul’dan, Bursa’dan ve ülkemizin farklı bölgelerinden katılımcılarımızın yer alacağı fuar dolayısıyla şimdiden çok heyecanlıyız. Ticaret Bakanlığımızın destekleriyle gerçekleştireceğimiz Virtual Hometex Turkey Fuarı’yla iyi bir başlangıca imza atarak, diğer ihracatçı sektörlerimizde de benzer etkinlikler düzenlemeyi düşünüyoruz. Virtual Hometex Fuarı’nı birlikte düzenleyeceğimiz Denizli Sanayi Odamıza, DSO Başkan Yardımcısı Selim Kasapoğlu’na ve tüm yönetim kurulu üyelerine teşekkür ediyoruz” dedi.

“DEĞİŞİMİN ÖNCÜSÜ OLMAYI HEDEFLİYORUZ"

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan DSO Başkan Yardımcısı Selim Kasapoğlu, “Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi ilan etmesi ile birlikte tüm dünyada fuarlar iptal edilmeye başladı. Yıllık 3,5 milyar dolar ihracatı olan Denizli sanayicisinin ürünlerini tanıtması, yeniliklerini göstermesi anlamında fiziksel fuarlar büyük bir önem taşıyordu. Bu düşünce ile Sanayi Odası olarak bu durumu nasıl telafi edeceğimizi düşünmeye başladık ve sanal fuarların yeni dönemde bu anlamda yeni bir enstrüman olacağını öngördük. Geçmişte yapılmış sanal fuar örneklerini araştırırken DENİB’in de bu doğrultuda çalışmalar yaptığını öğrendik. Tüm sektörler için fuarların önemli olduğunu biliyoruz ancak böyle bir organizasyonda ilk adımı Denizli’nin ve kurumlarının tecrübeli olduğu ev tekstil fuarıyla yapmaya karar verdik. Yaptığımız ortak çalışmalar neticesinde; fuarcılık konusunda önemli bir bilgi birikime sahip olan Messe Frankfurt’u da aramıza almaya karar verdik. Bugün bu hazırlıklar son noktaya geldi ve ev tekstil sanayicisinin en iyi şekilde tanıtılması amacı ile Virtual Hometex Turkey Fuarı’nın 12-17 Ocak tarihlerinde yapılmasına karar verildi. Yeni dönemde ülkemiz sanayisi ve ihracatı için değişimin öncüsü olmak istiyoruz. Virtual Hometex Turkey Fuarı bu çalışmalarımızın ilk örneğidir. Firmalarımızın dijitalleşmesi ve uluslarası rekabet güçlerini kaybetmemesi için benzer çalışmalarımız diğer sektörler için de devam edecektir. Güçlerimizi birleştirerek Virtual Hometex Turkey Fuarı’nı gerçekleştirmemizi sağlayan DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu ve yönetim kurulu üyelerine ayrıca teşekkür ederim” dedi.

“HEYECAN DUYUYORUZ"

Virtual Hometex Fuarı’nın paydaşlarından olan Messe Frankfurt İstanbul Yönetici Ortağı Tayfun Yardım, Messe Frankfurt olarak Türkiye’nin dünya çapında en başarılı olduğu üretim alanlarından biri olan ev tekstili sektöründe, firmaların yıllardır yükselen ihracat grafiğine bu platform ile sağlayacakları katkı için heyecan duyduklarını ifade etti. Yardım, şunları söyledi: “Yazılımı ve tasarımıyla yüzde 100 yerli bir çalışmanın eseri olan dijital platformumuzda katılımcı firmalar ve ziyaretçiler için verimli bir dijital deneyimi yaşatmayı amaçlıyoruz. Ağırlıklı olarak 5 ülkede faaliyet veren bölge ofislerimizin desteği ile veri tabanımızda kayıtlı binlerce satın alma profesyonelini Virtual Hometex Turkey sanal fuarını ziyaret etmeleri için davet ediyoruz. Yurtdışındaki firma yetkilileri, fuarı ücretsiz olarak ziyaret edebilecekler ve ilgi duydukları ürün gruplarına göre ekibimiz tarafından doğru üreticilerle tanışmaları için yönlendirilecekler. Bu sayede fuar süresince firmalarımızın potansiyel müşterileriyle yapacakları görüşmelerden en yüksek verimi almalarını hedefliyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER