Yeminli Mali Müşavir İzzet Özer, dövizdeki yükselişi değerlendirdi

Dövizdeki artış devam ediyor. Gram altın 770 lirayı gördü, peki bu artış nereye kadar devam edecek? Yeminli Mali Müşavir İzzet Özer, dövizdeki yükselişi değerlendirdi.

Türkiye’nin kırılgan bir ekonomide olduğunu ifade eden Yeminli Mali Müşavir İzzet Özer; “Ekonominin de içindeki sıkıntılar var. Dış borç ödeme sıkıntılarımız, hükümetin almış olduğu bir karar var ve ihracatçıyı destekleyecek. ‘Döviz kuru bizim için önemli değil, faiz önemli’ denildi. Bunun gerçek anlamda nerede duracağına dair açıklama yapılmadığı ya da nereye gitmek istediklerine dair bir açıklamaya yapılmadığı için bunun nerede duracağını kimsenin bilme şansı yok. Şu anda bizim elimizde silah olarak sadece faizlerimiz var. 20 Ekim’de faize 0.50 puanlık indirim yapıldı, dolar 10 liraya doğru yol alacağını söylemiştim. 2 puan indirdiler, dolar zaten 10 lirayı geçti. Kasım ayında da yapılan 1 puanlık indirim sonucunda dolar 11 liraya gitti. Cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklamayla da dolar bugün yüzde 9’un üzerinde bir prim yaptı. Bu bizim bütçemiz için çok sıkıntılı bir durum ve burada yetkililerin çıkıp bir açıklama yapması lazım. Doğru, kesin kararlar alması, güven vermeleri lazım. Güven vermedikleri takdirde nerede duracağı belli olmadığı için insanlar da dövize, altına ve ham maddeye karşı talep artacak. Sonuçta da 2022 yılında yeniden faiz artırmaya başlarlar diye düşünüyorum” diye konuştu.

“DÖVİZLE İLGİLİ ARTIŞ TÜM FİYATLARA YANSIYACAK"

Özer; “Bizim bütçemizde düşük kur, yüksek faiz varken 2006-2005-2007-2010-2008li yıllarda şuandaki uygulanan politika o dönemde uygulanmalıydı. Politikanın uygulandığı zaman yanlış. Üretim yapılmadı, yapılmayınca üretime yönelik olmayan harcamaların tamamı ucuz diye tamamı ithalata dayalı ekonomi kuruldu. İthalat artınca şu anda da üretim de yok elimizde. O tesislerin kurulması ve o yurt dışına ithal ettiğimiz hammaddelerin Türkiye’de imal edilmesi çok zaman alacağı için bununla ilgili olarak da dövizle ilgili artış tüm fiyatlara yansıyacaktır. En düşük petrol fiyatlarında biliyorsunuz dünyada da yüksek şuanda onun sonucu olarak da enerji fiyatları, doğal gaz fiyatları yılbaşında asgari ücrete gelecek olan zamla birlikte tamamı fiyatlara yansıyacaktır” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2021, 17:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER