Yeminli Mali Müşavir İzzet Özer, enflasyonu DRT'ye değerlendirdi

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına ilişkin açıklama yapan Yeminli Mali Müşavir İzzet Özer; “Türkiye olarak neler yapılabilir? diye düşündüğümüz zaman; burada talebi daraltacak bir kısım tedbirler alınması gerekiyor” dedi.

Yeminli Mali Müşavir İzzet Özer, enflasyonu DRT'ye değerlendirdi

Yeminli Mali Müşavir İzzet Özer, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Yıllık enflasyonda geçmiş yıllara göre çok hızlı bir artışın olduğunu ifade eden Özer, “Aylık enflasyonda da bir artış var. Mart 2022’deki enflasyon 5,46 ama yıllık artış 61,14. Tabii bu enflasyonun bazı nedenleri var. Her ne kadar Kovid-19 salgını ve bu salgında önlemler artan yükselen döviz kurlarıyla beraber Türkiye’nin son zamanlarda en önemli konusu tüketici fiyatlarındaki artış oldu. Tüketici fiyatlarındaki artışları etkileyen nedir? Girdi fiyatlarındaki artış ve taleptir. Talebi yükseltmek mümkün değil. Çünkü insanların ihtiyacı var, onu karşılamaları gerekiyor. Maliyet enflasyonlarının da büyük etkisi var. Bu nedir? Enerji fiyatlarındaki, doğal gazdaki artışlar, ham petroldeki brent fiyatındaki artışlar ve Rusya-Ukrayna Savaşı. Bunlar tamamen etkili. ‘Türkiye olarak neler yapılabilir?’ diye düşündüğümüz zaman; burada talebi daraltacak bir kısım tedbirler alınması gerekiyor. Merkez Bankası, fiyat istikrar fonu bu konuyla ilgili tedbirlerini almaya devam ediyordur. Para politikası önemli bir konu. Bunların yanında da dünyada yaşanan etkilerde her ne kadar biz tedbir alsak bile enflasyonun artmasına neden olacaktır. Ulaştırmada yüzde 99, ekmekte yüzde74, konuklamada yüzde 60 gibi yıllık artışlar var. Bu artışlar da ileride tabii ki tüketiciyi çok büyük etkileyecek. Pazardaki fiyatları etkileyecek. Bu ne zamana kadar? Belki, önümüzdeki mayıs, haziran aylarında biraz daha inebilir diye düşünüyorum” dedi.

“BİRAZ SIKINTILI BİR SÜREÇ”

Açıklanan enflasyon rakamlarının yeni zamların habercisi olacağını ifade eden Özer, “Zaten her ay, her gün zam gelir hale geldi. 1 Nisan’da doğal gaza gelen zam da enerji fiyatlarını da etkileyen enerjiye de zam geldi. 2002 yılında enflasyon 65,1’di. Şu anda 61,14. Son 20 yılın en yüksek oranına ulaştık sayılır. 2005-2010 gibi yıllardaki enflasyon oranlarına ulaşmamız zor görünüyor. Bu uzun süre böyle gider mi? Şimdilik gidecek gibi görünüyor. Çünkü kurlardaki her ne kadar artış son 2-3 aydır sabit gidiyor görünse bile, bu bir gösterge değildir. Bu da enflasyona yakın artış gösterir diye tahmin ediyorum. O da kasım ve aralıktaki olaylar gibi belli bir süre sonra kurlarda bir artış çıkar. Bunun sonucunda yine enflasyonu tetikler. Biraz sıkıntılı bir süreç diye düşünüyorum” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER