"Yenilenebilir enerji kaynaklarının payını artırmalıyız”

Artan enerji fiyatları ile ilgili yazılı basın açıklamasında bulunan Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, “Yenilenebilir enerji kaynaklarının payını artırmalıyız” dedi.

"Yenilenebilir enerji kaynaklarının payını artırmalıyız”

Enerjide artan fiyatlar, başta sanayi olmak üzere hane halkları ile bireylerin gelir seviyelerini ve ekonomik durumlarını da olumsuz yönde etkiliyor. Artan enerji fiyatları ile ilgili değerlendirme yapan Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci, yenilebilir enerji kaynaklarının payının artırılması gerektiğini vurguladı. Küresel ısınmanın etkisiyle HES’lerde üretim çok azaldığına dikkat çeken Başkan Keçeci, “Bu nedenle termik ve doğalgaz ön plana çıktı. Küresel piyasalarda fiyatlar artınca bu artış elektrik fiyatlarına ciddi oranda artış ile yansıdı. Dünyada fiyatları yüksek oranda artan enerji kaynakları, Türkiye’de en çok ithal kömürle üretim yapan santralleri etkiledi. İthal kömür fiyatlarının bir yılda 3.5 kat artmasına karşın, satış fiyatının baskılandığını gerekçe gösteren santraller, ünite ünite üretime ara veriyor. Zarar ettiklerini gerekçe göstererek ithal kömüre dayalı termik santral ünitelerinde üretimi durduran şirketlerin sayısı artıyor. Bu da piyasada pahalı olan doğalgaz ile üretime dayalı elektrik santrallerine mecburi yönelişi artırıyor” dedi.

DENİZLİ ELEKTRİK KW ÜCRETLERİ

Rakamların net bir şekilde temiz enerjiye geçilmesini gösterdiğini söyleyen Başkan Keçeci; “Yenilenebilir enerji kaynaklarının payının daha da artması, bu alandaki yatırımların desteklenmesi öncelikli hedeflerimizden biri olmalıdır. Enerji, üretimin en önemli girdilerinden biridir; hatta olmazsa olmazıdır. Güneş enerjisi yatırımlarında geri dönüş süreleri, ilerleyen teknoloji sayesinde kısaldı. Rüzgarın hala ilk yatırım maliyetleri yüksek ve daha özellikli bir yatırım. Özellikle Türkiye gibi güneşlenme süresinin yüksek olduğu bir ülkede, güneş enerjisine dayalı elektrik üretiminin her katmanda desteklenmesi gerektiğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER