Zam istediler, bordro yaktılar!

Türkiye Kamu Sen Denizli Temsilciliği’ne bağlı sendika üyeleri, artan enflasyon ve döviz kuru nedeniyle maaşlarının eridiğini belirterek; ek zam talebinde bulundular, maaş bordrolarını yaktılar.

Zam istediler, bordro yaktılar!

Türkiye Kamu Sen Denizli Temsilciliği’ne bağlı sendika üyeleri, artan enflasyon ve döviz kuru nedeniyle maaşlarının eridiğini belirterek, Denizli Vergi Dairesi Başkanlığı önünde basın açıklaması düzenledi.

Grup adına açıklama yapan Türkiye Kamu Sen İl Temsilcisi ve Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Emre Erdoğan, son dönemde yaşanan ekonomik gelişmelerin, memur ve emeklileri ekonomik sıkıntıya soktuğunu belirtti.

Başkan Erdoğan; “Bu artış ekonomik gerçeklerle bağdaşmıyor. Seyyanen zam içermeyen, refah payı getirmeyen bir zam, en iyi ihtimalle sıfır zamdır. ‘Gelin bu metne imza atmayın’ diye çağrıda bulunduk. Yalnızca 1 yıl içinde memurun zorunlu giderlere karşı alım gücü aylık tam bin 87 lira eridi. Bu erime memurun alacak hanesinde dururken, yüzde 35-40’lara dayanan gerçek enflasyon karşısında memura ve emekli, yüzde 5+7 zam ile 2022 yılını tamamlayamaz. Aylık enflasyon rakamları resmi olarak bile yüzde 3-4’lere dayanmışken, verilecek yüzde 5 artış bir aylık enflasyonu bile karşılamıyor. Hal böyle olunca memur ve emeklilerimizin alım gücü yıldan yıla azalmakta, aile bütçesindeki açık her gün biraz daha büyümektedir. Biz, alım gücünü yükseltecek, ekonomideki büyümeden çalışana pay verecek gerçek bir zam istiyoruz. Herkes vergide adaletin sağlanmasını bekliyor. Memurlarımız 3600 ek gösterge bekliyor. Emekli yüzünün gülmesini bekliyor. Yardımcı hizmetliler genel idari hizmetler sınıfına geçmeyi bekliyor. Yoksulluk sınırının üzerinde bir maaş talep ediyor. Sözleşmeliler kadro bekliyor ama enflasyon beklemiyor. Biz, hakkımız olmayan hiçbir konuyu ve meblağı talep etmiyoruz. Hakkımızdan aşağısına da rıza gösterecek değiliz. Ek zam ile zararları karşılayın. Refah payı ile gerçek anlamda zam yapın, alım gücümüzü yükseltin” dedi. Basın açıklamasının ardından memurlar, maaş bordrolarını yaktı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER