ZEYBEKCİ: 'EKONOMİ BAKANLIĞI DENİZLİ İHRACATININ İKİNCİ EVİDİR'

ZEYBEKCİ: 'EKONOMİ BAKANLIĞI DENİZLİ İHRACATININ İKİNCİ EVİDİR'

ZEYBEKCİ: 'EKONOMİ BAKANLIĞI DENİZLİ İHRACATININ İKİNCİ EVİDİR'
banner22

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci Denizli İhracatçılar Birlikleri (DENİB) Yönetim Kurulu Üyeleri’ni Ankara’da kabul etti.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, DENİB Yönetimini Ankara’da kabul etti. Söz konusu toplantı esnasında sadece Ege bölgesinin değil Türkiye’nin en önemli üretim ve ihracat üslerinden biri olan Denizli’deki işadamlarının küresel pazarlarda çok daha rekabetçi olabilmeleri, daha fazla ihracat yapabilmeleri ve daha yoğun istihdam sağlayabilmeleri için neler yapılabileceği konusunda görüş alışverişi yapıldı.

Toplantının açılış konuşmasında Zeybekci, hangi partiye gönül verirse versin Denizli’nin suyunu içen, havasını soluyan herkesin önceliğinin Denizli olması gerektiğini söyledi. Denizli’nin Türkiye siyasi hayatının bir numaralı masasında yer almaya devam etmesi için her zaman tek vücut olarak hareket edilmesi gerektiğini söyleyen Zeybekci, Türkiye’nin edilgen bir ekonomi olarak ancak 160-170 milyar dolar bandında ihracat yapabileceğini, bu rakamların ötesine geçebilmek için etken bir ekonomi olmak gerektiğini vurgulamıştır. Bu noktada Denizli’nin ihracatının da yapısal olarak değişmesinin gerekli olduğunu belirten Zeybekci, bugünün üretim mantığını ve ürün yapısını aynı şekilde devam ettirerek ne Denizli’nin ne de Türkiye’nin Ticaretin Şampiyonlar ligine çıkabileceğini söyledi. Bu yılsonunda Türkiye’nin gerek ihracat gerekse de büyüme rakamları itibarıyla dünyanın ilk üç ülkesinden biri olma yolunda kararlı bir şekilde ilerlediğini belirten Zeybekci, “Önemli olan zirveye hızlıca çıkıp inmek değil, yavaş yavaş tırmanıp kalıcı olmaktır” dedi.

15 Temmuz’da tüm dünyaya “Türk Mucizesi”ni yaşattıklarını belirten Zeybekci, hainlerin tüm oyunlarına rağmen büyümeye, kalkınmaya, istihdam yaratmaya ve tüm bunları da özel sektör eliyle yapmaya kararlı olduklarını söyledi. Toplantıya katılan DENİB Yönetim Kurulu üyeleri de, DENİB’in Başkanlığını yapmış, ihracatın içinden gelen bir Bakanın 65’inci hükümette yerini korumasından dolayı memnuniyet duyduklarını ifade ederek Denizli’nin bu yılın Temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre ihracatını %39 artırarak 198 milyon dolar; 2017’nin ilk 7 ayında ise %14 artırarak yaklaşık 1,4 milyar dolar ihracat yaptığını belirttiler. DENİB Yönetim Kurulu üyeleri, hem bu yılsonu hem de 2023 ihracat hedefleri için Denizli’nin tüm gücüyle çalışmaya hazır olduğunu belirtmiştir. Bu noktada hem yatırım teşvikleri hem de ihracata yönelik devlet yardımları konusunda Sayın Bakanın gayretleri ile sağlanan kolaylıklardan etkin şekilde faydalandıklarını belirten DENİB Yönetim Kurulu üyeleri, bu desteklerin de yardımlarıyla Denizli’nin değerine değer katmaya devam edeceklerini söyledi.

Toplantıda söz alan DENİB Yönetim Kurulu üyeleri, başta Maliye Bakanı Naci AĞBAL olmak üzere ekonomiyle ilgili diğer Bakanlıkların görev alanlarında yer alan konularla ilgili görüşmeler yapmak ve Denizli’deki üretimi, sanayi tesislerini en iyi şekilde tanıtmak üzere önümüzdeki dönemde ekonomiden sorumlu Bakanları Denizli’de ağırlamak istediklerini ifade ederek bu konuda Bakan Nihat Zeybekci’den destek talep ettiler. Zeybekci, Ekonomi Bakanlığı bürokratlarına, başta diğer bakanların da katılımıyla gerçekleştirilecek olan değerlendirme toplantısı önerisi olmak üzere, gündeme getirilen tüm istek, görüş ve önerilerin dikkatli bir şekilde takip edilmesi ve gerekiyorsa diğer Bakanlıklar nezdinde vakit kaybetmeden girişimlerde bulunulması talimatını verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER