EKONOMİDE YENİ NORMAL

Sayın Bakan Albayrak, 2021-2023 dönemi için enflasyon, istihdam, büyüme, ihracat, cari denge gibi temel makro göstergelere ilişkin hedeflerin belirlendiği Yeni Ekonomi Programını  açıkladı. Salgın sürecinde milli gelirin yaklaşık %10’u yani 494 milyar TL likit destek sağlandığını ifade eden Albayrak 'Yeni Dengelenme, Yeni Normal ve Yeni Ekonomi' motto başlığını kullandı. 2020 için büyüme hedefini yüzde 0.3, 2021'de yüzde 5.8, 2022 ve 2023'te ise yüzde 5 olarak duyuran bakan, 2020 TÜFE beklentisini yüzde 10.5, program sonunda 2023 tarihinde işsizlik beklentisini de yüzde 10.9 olacağını öngördüklerini belirtti.

Türkiye, 2019 son çeyreğinde %6.4 büyüme oranına ulaşmıştı fakat pandemi sürecine yakalandı. Tabi bu arada 2020 ilk çeyrekte de ekonomi %4.5 büyüdü, sonrası malum. Tüm dünya ekonomileri virüsle sadece sağlık açısından değil ekonomik açıdan da mücadele ettiler. Türkiye dahil tüm ekonomi yönetimleri gerek işgücü piyasalarını muhafaza gerek likit dengelere destek gerekse tedarik zincirlerine destek vererek sektörlere pozitif yansımalarını izlemeye çalıştılar. Tabi kolay olmadı, çünkü işsizlik hızla artıyor, bizim gibi ülkelerin ulusal paraları değer kaybediyor, sınırlar kapatıldığı için dış ticaret ve turizm çöküş yaşıyordu. Güvenli liman olarak görülen altındaki yükseliş durdurulamadı önemli bir süre.

1 Haziran sonrası kontrollü sosyal hayatın ekonomiye de yansımaları pozitif oldu lakin beklenen V tipi toparlanmadan ziyade beklendiği gibi dalgalı bir seyir izleniyor. Sayın bakanın açıkladığı yeni normal yeni dengelenme süreci de böyle olacak. Hem virüsten hem daralan ekonomiden refah dönemine sabırla geçilmesi gerekiyor.

Salgın sürecinde alınan finansal tedbirlerin kademeli olarak kaldırılacağı ifade edildiğine göre, sektörlerimiz ve girişimcilerimiz de kendini buna göre ayarlamalı. Normalleştikçe teknoloji ve verimlilik odaklı reformlara zaman ayırmak daha kolaylaşacak. Fakat normalleşmenin haziran 2021’i bulacağı da ifade ediliyor, diyebiliriz ki küresel kamusal mal diyebileceğimiz AŞI ne zaman insanlığın kullanımına sunulacak, işte o zaman belki de tam normal olacağız. Bu arada sayın bakan 2020 nin tamamı itibariyle değerlendirildiğinde düşük de olsa ARTI bir büyümeyle yılı kapatacağımızı tahmin ettiklerini söylüyor ki bende katılıyorum (pandemi öncesi hedef %5 idi). 2021 de ise %5.8 büyüme hedefleniyor. Fakat işsizliğin halen en önemli sorunlarımızın ve kafa yorulması gereken problemlerimizin başlarında olduğunu belirtebiliriz.

Temmuz ayı itibariyle bütçe açığında yıl sonu hedeflerini geçmiştik, dolayısıyla bütçe açığı açısından 2020 biraz kötü kapanacak ki bu pandemi sürecinde yapılan maddi ekonomik destekler buna mecbur bıraktı diyebiliriz. 2021 bütçe hedeflerimizi iyi çalışmalı, hem cari denge hem bütçe dengesinde 2023 sonunda GSYİH’nın %4’ünün altını görmeye çalışmalıyız. Program hedefleri de bu doğrultuda.

Bu arada yeni normalle beraber parasal genişlemeye de son verilip parasal sıkılaşma süreçleri de başlıyor diyebiliriz.

Güven endekslerinde artışlar da kaydedilen Türkiye Ekonomisinde Doğalgaz ve diğer enerji kaynaklarıyla ilgili gelen umut verici haberlerin hem maddi hem psikolojik üst düzey pozitif dışsallıklar sağlayacağını da not edelim.

YORUM EKLE