EKONOMİK BÜYÜME ARTI AÇIKLANDI

Büyüme rakamları açıklandı, tabi 3. çeyrek yüzdesi heyecanla bekleniyordu. Bir önceki 1. ve 2. çeyrek büyümenin eksi çıkması ve daralma sonrası açıklanan 3. çeyrek büyüme oranının %0.9 artı açıklanması ekonomi çevreleri tarafından beklenen olumlu bir gelişmeydi. Beklenti anketlerinde %1 çıkacağı öngörülüyordu. 4. çeyrekte de %2 veya daha yüksek bir büyüme bekleniyor. Yeni ekonomi programında açıklanan %5 hedefini tutturmak zor olmayacak gibi görünüyor. Bundan sonraki süreçte Türkiye Ekonomisinin üreten ekonomi stratejisini acilen benimsemesi gerekiyor. Diğer taraftan, ihracatımız %5.1 artmasına rağmen, geçen yılın aynı ayına göre ihracatta %1.1 lik bir daralma var. Sebebi ise ithalattaki daralma. Sadece Türkiye’de değil tüm dünya ekonomilerinde büyüme ve dış ticarette daralma yaşanıyor, tabi küresel ekonomik ortamda bu durum bizi de negatif etkiliyor.

***

Bu arada, komşularımız olan 8 ülkenin 250 milyar dolar tüketim malı ithalatı var ama bizim bu toplamdaki payımız sadece %8. AB ülkelerinin toplam ithalatındaki payımız ise %4, bu oranları yani pazar payımızı dış satışımızı artırmamız şart. 11 ayda toplam ihracat 165 milyar doları geçti, burada da hedef tutturabilir. İnşaat sektöründeki daralma geçen ay %12 iken bu ay %8 lere düştü, daralma azalarak da olsa devam ediyor. İnşaat, lokomotif sektör olmaktan çıkartılmalı. Geçen ay %3.3 daralan imalat sanayi sektörünün bu ay %1.4 büyümesi sevindirici. Bu gelişmelerde faizlerin yaklaşık 10 puan düşmesinin de etkisi büyük.

***

Diğer taraftan, eğer planlı ve sağlıklı büyümek, sık sık resesyonist durumlara yakalanmamak istiyorsak, istihdam ve üretim yapan yatırım ve girişimcilerin önünün açılması lazım. Müteşebbis yeni istihdam yapmada nazlı davranıyor. İş dünyası temsilcilerinin de haklı olarak ifade ettiği üzere (İto başkanı) ekonomi dostu iş ve borçlar kanunu reformu gerekli ve elzem. Yakında açıklanacak asgari ücretin de yıl boyu gelir vergisi tarifesinin ilk dilimine tekabül eden %15 olması gerekir ve tabi hedef asgari ücretten sıfır vergi alınmasıdır.

YORUM EKLE

banner212

banner211