ENGELSİZ YAŞAM

Bildiğiniz gibi ülkemizde de 3 Aralık Dünya Engelliler günü olarak kutlanıyor. Engelli insanlarımızın hayatını kolaylaştırmak ve bir farkındalık oluşturmak için tüm kurumlar çaba harcıyor. Kamu kurumları, okullar, yerel yönetimin bu konuda katkı koyması bir kamu görevi olarak şart. Denizli’de güzel şeyler oluyor.  Bu yıl ilimizde sivil toplum kuruluşları da engelli vatandaşlarımızın yaşadığı sıkıntıları gündeme getirmek, toplumsal farkındalık oluşturmak için güzel bir etkinliğe imza attı.

Denizli Yörükleri Derneği, Özel İnsanlar Derneği ile birlikte 1 Aralık cumartesi günü Çatalçeşme Oda Tiyatrosunda Engelsiz Yörük Şenliği düzenlediler.  Şenliğe Merkezefendi kaymakamı,  Büyükşehir ve Merkezefendi Belediye Başkanları, Büyükşehir Kültür Daire Başkanı, Acıpayam Dernekler Birliğine üye olan Alaattin, Kumavşarı, Gireniz, Hacıkurtlar  Derneği  Başkanları   ve kentimizin, insanımızın dertleriyle dertlenen çok değerli konuklar  gelerek katkı verdiler. Şenlikte el ürünü ürünler için kermes, Mustafa Ünal fotoğraf sergisi,  yazarlar  Sevim Say ve Eda Urhan kitap  imza günü yapıldı. Prof. Dr. Turgut TOK  tarafından Yörüklüğün anlatıldığı bir seminer verildi. Özel İnsanlar Derneği korosu,  Türk Halk müziği sanatçıları  Gümüşdereli Mehmet Yamalı,  Canan Bayram, Sultan Torun  sahne alarak dolu dolu bir etkinlik olmasını sağladılar. Şenlikte tüm katılımcıların mutluluğu gözlerinden okunuyordu.  

Başarılı bir çalışma olması için her iki derneğin üyeleri büyük çaba harcadı.  Denizli Yörükler Derneği Başkanı Yaşar Celal Ceylan ve Özel İnsanlar Derneği Başkanı Aysun Tonel nezdinde her iki derneğimizde tebriği hak ediyorlar.

Ancak şenlikler, hatırlamak, güzel sözler söylemekle sorunlar çözülmüyor. Sorunun köküne, çarelerine inmek gerek. Sağlık Bakanlığının yapacağı işler var. Akraba evliliklerinin önüne geçilmesi, aşılamanın tam yapılması, tedavi yöntemleri, protezlerin sağlaması, psikolojik destek  gibi.

Eğitim konusunda yapılacak çok iş var. Okulların düzenlenmesi, özel eğitim şartların sağlanması, okula taşıma imkanı, burs imkanları ile eğitim ve meslek edindirme milli eğitimin, üniversitelerimizin görevi.

Yaşam koşullarının kolaylaştırılması için yerel yönetimlere de büyük görev düşüyor.  Özürlü araçlarının rahat hareket edilebileceği yol şeritleri, uygun yükseklikte kaldırım, kaldırıma iniş ve çıkış uygun eğimli rampalar, engellilere uygun  otobüsler, mesleki kurslar, sağlık imkanları, hobi imkanları sağlanması,  gelir getirici Pazar yerleri, çalışma koşullarının sağlanması için yerel yönetimlerimizin yapacağı işlerden.  

 Şehir plancıları, mimarlar, inşaat mühendisleri, peyzaj mimarları, makine mühendisleri mesleğini uygularken bir an bile engelli vatandaşlarımızı akıllarından çıkarmamalı… 

Bir başka konu daha var engelli vatandaşlarımızı üzen. Özür seviyesi % 40 ise özürlü kadrolarından yararlanabiliyorlar. Erken emeklilik haklarından yararlanıyorlar. Özür seviyesi % 39 bile olsa özürlü kadrolarından yararlanmak kanunen mümkün değil.  % 20-39 arası özrü olan bir vatandaşımızın özür seviyesi düşük kabul edildiğinden  özel sektörümüz ve kamu kurumlarımız özürlü kadrosundan işe almamaktadır. Bu nedenle özürlü sayılma oranı % 40’ın altına çekilmelidir. Bu konuda hukukçuların, Sağlık Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığının desteğine ihtiyaç vardır. Bu konuda acilen çözüm gereklidir.

Herkese sağlıklı günler dileğiyle engelsiz bir yaşam diliyorum.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Celal Ceylan.
Celal Ceylan. - 4 yıl Önce

Konuya ilişkin tam isabet dusunceleriniz icin tesekkur ederim hocam her konuda egitim egitim diyorum saygılar sunarım.