ESKİ DERGİLERDEN-4

Soyut Aylık Edebiyat Dergisi’nin 90. Sayısı 1976 yılının Nisan ayında çıkmış. Bu sayıya katkı sağlayan isimlerden bazıları ise şöyle: Ferit Edgü, Salâh Birsel, Tomris Uyar, İlhan Berk, Enis Batur, Demir Özlü, Füsun Altıok…

Bu sayıyı benim için özel kılan bazı bölümler var. Bir yerlerde mutlaka bahsetmişimdir bunlardan, o yüzden tekrara girmek istemiyorum. Yine de o sevdiğim bölümlerden biri şu: 4 Mart 1976 tarihinde Galeri Baraz’da açılan İlhan Berk’in ilk resim sergisi dolayısıyla İstanbul Radyosunca Oral Tuğlan ile İlhan Berk’in konuşmasının aktarıldığı bölüm. Ben de bu bölümden sevdiğim bir kısmı aktarıyorum:

Oral Tuğlan: Resim yapmak sizi ne ölçüde ilgilendiriyor? Bundan amacınız nedir? Resim sizi bir sorununuz mudur?

İlhan Berk: Yazmak benim için büyük bir mutsuzluktur. Bu yeryüzünü olduğu gibi görmeme engel olan ve bana bu yeryüzünü cehennem eden bu yazmak eyleminden kurtulduğum, mutlu olduğum bir tek şey var: Resim yapmak.

Büyük bir mutluluk duyuyorum resim yaparken. Yaşadığımın, bu dünyada olduğumun tek kanıtıymış gibi göneniyorum. Deliler gibi seviniyorum resim yaparken. Herşeyi, herşeyi unutabiliyorum.

Benim yaptığım resmi herkesin yapabileceğine inanıyorum. Çığun şiiri de niçin böyle düşünemiyorum? Demişimdir kendi kendime. Onu da niçin böyle herkesin yapamıyorum, herkesin olmuyor. İşte o zaman yazmak bir mutsuzluk olmıyacaktır, benim için. Birlikte niçin şiiri de çoğaltmayalım. Resim yaparken bunları diyorum işte. Ama sonunda bunları dememin bir işe yaramadığını görüyorum. Mutsuzluğum da o zaman yeniden başlıyor.”

YORUM EKLE