ET LÜKS OLDU!

Et ve Süt Kurumu, ete yaklaşık yüzde 48 oranında zam yaptı. Kırmızı et üreticileri ve kasap esnafı zam kararını olumlu karşılarken, tüketiciler ise peş peşe gelen zamlara tepkili.

Vatandaş kırmızı et artık hayal oldu diyor, tepki gösteriyor…

Ancak yetkililerden yapılan açıklamalar şoke edici.

ESK Genel Müdürü Osman Uzun, 'kurum önündeki kuyrukları azaltmak için' ete zam yaptıklarını belirterek, "Bizim fiyatlar çok düşüktü, piyasanın yüzde 66 daha altında bir fiyatımız vardı. Bu nedenle çok uzun kuyruklar oluşuyordu. Bu nedenle biz fiyatı artırdık ama yine de piyasaya göre yüzde 15 daha düşük bir fiyat var. Karkas etin fiyatı 80 lira olmuş bizim 56 liradan kıyma satmamız zaten mümkün değildi" demişti.

ESK'nin kıymayı 83 liradan, kuşbaşını 92 liradan sattığını ve bu fiyatın piyasanın yüzde 15 altında olduğunu öne süren bakanlık, şu açıklamayı yaptı:

"ESK'nin Türkiye genelindeki 18 satış mağazasında, nihai tüketiciye satılan ürünlerin fiyatlarında düzenlemeye gitmesi, kırmızı et piyasasını etkilememektedir. Yeni fiyat düzenlemesinden sonra, ESK mağazalarında tüketiciye ulaştırılan ürünler piyasanın yüzde 15 altında satılmaktadır. Böylece ESK kıymayı 83 liradan, kuşbaşını 92 liradan piyasa fiyatının altında satışa sunmaktadır. Hükümetimiz ve bakanlığımız üreticimizin ve tüketicimizin yanında olmaya ve her türlü desteği vermeye de devam edecektir."

Vatandaş kırmızı ete zaten ulaşamıyordu. Şimdi tamamen hayal oldu. Asgari ücrete zam gelmişti ancak o zam çoktan eridi bitti…

Gözler hükümette. Asgari ücrete yeni bir zam bekleyen vatandaş ise umutsuzluk denizinde boğulmak üzere… Zam gelen tek şey kırmızı et de değil tabii ki. Her şeye peş peşe zam geliyor. Bakalım sonumuz ne olacak?

YORUM EKLE