EYLÜLDE DALDAN KOPAN YAPRAKLAR

Sararan yapraklar, serinleyen hava, arada bir yağan yağmur eylülü hatırlatıyor bize. Ayrıca sarının çeşitli tonlarıyla bir ressam havasındadır eylül. Toprağın kabartıldığı, ekime hazırlandığı, saçlarımızı rüzgârın dalgalandırdığı bir sonbahar başlangıcıdır.

Sebzeler, meyveler ve başka ürünlerin toplanıp hasat edildiği bir zamandır da. Eylül sonuna doğru her yer tamamen sarıya boyanır. Eylül ayının sararan ve dökülmeye hazırlanan ağaç yapraklarını insan ömrünün sonlarına benzetirim. Artık her canlı gibi onlar da toprağa düşmeğe hazırdır. Her canlı gibi mevsim değişikliği yok oluş ve yok oluşun içinde çürüme demektir. Doğa açısından yok oluş, ölümle eş anlamlıdır. Dökülüp toprağa düşen tohumlar yeterli besin, oksijen ve güneşi gördüklerinde yeni canlılar olarak topraktan fışkırıyor.

Saçlarımı rüzgârda dağıta dağıta, açık alanda gezmek beni mutlu eder. Bu sarı renkleri gördüğüm zaman Çınar Altı (Denizli Konağı’nın üstü ) çay bahçesinde oturup çay yudumlamak, arkadaşlarla tatlı tatlı söyleşmek, bilgi paylaşımında bulunmak da hoşuma gidiyor. Oradaki söyleşilerde edindiğimiz bilgiler hiçbir üniversiteden öğrenilemez.                       

Tüm bildiklerimizi paylaşır, öğrendiklerimize yeni bilgiler eklerdik. Bu bilgiler, süzüle süzüle, damıtıla damıtıla bizi çoğaltan ortak değerlerimizdir. Bunlarla eksikliklerimizi giderir, kendimizi geliştirir, özgür, bağımsız, bağnazlıktan uzak düşünmenin temelini hazırlarız. Bu söyleşilerden özgün düşünceler kendilerine yer bulur. Eylül söyleşileri insanı geliştirir, daha güzel, daha bilimsel, daha bağımsız düşünmeye zemin hazırlar. Eylül bende çok şey çağrıştırıyor.                                     

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bayram ayko
Bayram ayko - 9 ay Önce

Kalemine ve yüreğine sağlık

Hüsniye Karadağ
Hüsniye Karadağ - 9 ay Önce

Bende Eylül ayını çok severim. Hazan mevsimi derler ama bir çok güzelliğin başlagıcıdır benim için. Ellerinize, yüreğinize sağlık.

Hüseyin TIPIRDAMAZ
Hüseyin TIPIRDAMAZ - 8 ay Önce

Kalemine yüreğine sağlık hocam. Çok güzel dile getirmissin Eylül ayını.