FACEBOOK'TAN DAHA FAZLA MI VERGİ ÖDÜYORUM!

Türkiye’de internet kullanıcılarının %87’si sosyal medya üyeliklerini günde en az birkez kontrol ediyor veya paylaşımda bulunuyor. Bu anlamda dünya ortalamasının da üzerindeyiz. Şu bilgiyi de paylaşalım ki cep telefonunuzu kontrol ettiniz..10 dakika içinde cep telefonunuza birkez daha bakma ihtiyacı duyuyorsanız telefon bağımlısı olduğunuzu rahatlıkla düşünebilirsiniz. Peki Türkiye’de cep telefonu bağımlısı varmıdır? Eğer bu test doğru sonuç veriyorsa Türkiye’nin yarısından fazlası bağımlıdır diyebiliriz.

Tabi bizim değinmek istediğimiz nokta başka. Sosyal medya portalları devasa kazançlar elde etmelerine rağmen vergi ödemiyorlar. Bu durumdan sadece biz muzdarip değiliz, neredeyse tüm dünya mağdur. Google, facebook, twitter, instagram vb. vergi ödememek için her türlü stratejiyi deniyorlar.

İngilterede yıllık ortalama ücret 34 bin Euro, facebook’un, bir çalışanın maaşından ödediği gelir vergisi ve sosyal sigorta katkı payı miktarı olan 6 bin Euro’dan bile daha düşük vergi ödediği tespit edildi.

Mesela şimdi Facebook vergi yapısını değiştiriyor. Uluslararası ticari faaliyetlerini 2010 da İrlandaya taşıyan şirket, Avrupa ve Amerika tarafından vergi tazyikine uğrayınca –ki bu tazyik daha da artacak-, satışlarını yaptığı ülkede vergi ödemeye karar verdi. Örneğin Facebook’un 2014 yılında Birleşik Krallıktaki toplam karı2.9 milyar dolar (bir önceki yılın 2 katı), buna rağmen sadece ve sadece 6.200 dolar (4.350 sterlin) vergi ödemiş (Ben maaş ve ek ders ücreti ana kalemleri ve bazı yan ödeme kalemleriyle ücretlendirilen bir profesör olarak neredeyse facebook kadar vergi ödüyorum!). Bu hal ve benzeri durumlar ortaya çıkınca facebook, satışlarını İrlanda değil, satışlarını yaptığı ülkeden göstermeye ve vergisini oradan ödemeye karar verdi.

ABD ve facebook arasındaki vergi ve ceza mücadelesi ise devam ediyor, çünkü facebook tarafından ABD için benzeri bir karar alınmadı. Yakın tarihte facebook a yüksek miktarlı vergi farkları ve cezalar gündemde.

ABD’deki ofisleri dışında 35 civarı ofisi bulunan Facebook’un, Birleşik Krallıktakine benzer şekilde değişiklikleri 2018 boyunca hayata geçirmeyi planladığı, 2019’da ise bütün faaliyet noktalarında aynı vergi stratejisi uygulayacağı konuşuluyor. Türkiyede ofisi bulunmayan Facebook’un ofislerinin on tanesiFransa veAlmanyada ve sekiz tanesi de AB’nin diğer ülkelerine yayılmış durumda.

Ülkemizde 2009 da Google a 71 milyon TL ceza kesilip, 2011 de 6111 sayılı yasa ile 35 milyon tl de anlaşılıp 18 takside bölünen rakamla gündeme oturan konuya ilişkin çeşitli özelgeler, genel tebliğler ile çözümler bulunmaya çalışıldı, fakat nihai çözüme kavuşturulamadı. Yani halen sosyal medya markaları devasa kazançlar elde etmelerine rağmen ödemeleri gereken vergiyi ödemiyorlar. Son olarak 7061 sayılı Torba Kanunu'nda yurtdışından Türkiye’deki nihai kullanıcılara elektronik hizmet veren yabancı şirketlere yönelik KDV yönünden mükellefiyet tesis ettirme zorunluluğu getirildiği anlaşılıyor olsa da, yeni yasama döneminde Gelir Vergisi Kanunu, Kurumlar Vergisi Kanunu, Vergi Usul Kanunun’da yapılacak değişiklikler ile internet ve sosyal medya üzerinden gerçekleşen vergi doğurucu olayların daha sağlıklı kavranması gerekmektedir.

YORUM EKLE