FAS’IN DA BİR AK PARTİSİ VAR!

Türkiye’de Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) 14 Ağustos 2001’de Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde kuruldu. Ve şu anda 19 yıllık bir siyasi parti. Dünya’da Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) ismini taşıyan başka bir parti var mı, diye araştırdığımızda karşımızda bir Kuzey Afrika ülkesi olan Fas’taki AK Parti çıkıyor.

Kuzey Afrika ülkesi Fas’ta1998 yılından itibaren PJD, yani; Adalet ve Kalkınma Partisi ismini alan bir siyasi parti var. Fas’ın AK Partisi’nin kuruluşu ve çıkısı 44 yıl gerilere doğru uzanıyor. Önce siyasi bir hareket olarak politik arenada boy gösteren PJD, daha sonra siyasi parti halini almış ve; İslamcı, İslami demokratik bir siyaseti tercih etmiştir. Fas’ın AK Partisi geçtiğimiz yıllarda yapılan seçimlerde 107 sandalye kazanarak iktidar ortağı bir parti haline de geldi.

FAS’IN AK PARTİSİ’NİN LOGOSU “KANDİL”

Evet, AK Parti ile Fas’ın AK Partisi’nin logoları da birbirine çok benziyor. Türkiye’de iktidarda olan AK Parti’nin logosu “ampul”, Fas’ın bu partisinin logosu ise “kandil.” Fas’ın AK Partisi’nin işleri ise şu sıralar bu ülkede pek iyi değil... (Araştırması sizden)

DOĞAN’IN DESTEĞİ BELLİ OLDU!

Müjdat İlhan, Bülent Nuri Çavuşoğlu, Ömer Naci Yağcı, Mehmet Boyar ve Adil Demir tarafından doğrudan desteklenen CHP Merkezefendi İlçe Başkan Adayı Ali Osman Horzum, Merkezefendi’nin CHP’li Belediye Başkanı Şeniz Doğan tarafından da destekleniyor. İlçe delegeleri ile parça parça toplantılar düzenleyen ve büyük ilgi gören Horzum en son Gerzele’de Şükran Kaya isimli bir kadın girişimcinin işlettiği kafenin açılışını yapan Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan’ın yanında boy gösterdi. Acılışta Şeniz Doğan ve Ali Osman Horzum dışında Denizli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gökoğlan ile Merkezefendi Belediyesi Başkan Yardımcısı Fatma Atıcı Bakan da vardı.

Doğan ve Horzum Gerzele Muhtarı Kemal Ermiş’le birlikte pasta yeni, çay içti ve sohbet etti. Şeniz Doğan’la, yerel seçimlerde kendisini destekleyen ekipte yer alan Ali Osman Horzum neşeli bir politik muhabbete daldı. Siyasi gözlemciler bu görüntüler üzerine CHP Merkezefendi seçimleri öncesi “Doğan’ın desteğinin kime olacağı az buçuk belli oldu” demekten kendilerini alamadı.

YORUM EKLE