FED FAİZ KARARI SONRASI EKONOMİ

ABD Merkez Bankası Fed faiz kararını açıkladı ve faizlerde değişikliğe gitmeyerek 0-0.25 bandında sabit tuttu. Kararda pandeminin büyüme, enflasyon ve istihdam üzerinde kısa vadede sert baskısının devam edeceği ifade edildi. Faizler şu an itibariyle 0-0.25 bandında seyrederken, uzun dönemli ortalama faiz beklentisi 2.5 olarak belirtiliyor. Yapılan açıklamaların ayrıntılarında hem ABD hem küresel ölçekte parasal genişlemenin devam edeceğine dair öngörüler devam ediyor. Tahminler bu eğilimlerin haziran 2021 e kadar devam edeceği yönünde.

Amerikan ekonomisinde meydana gelen %32’lik, Alman ekonomisinde tespit edilen %10’luk daralma, sanayi üretiminin arzu edilen ölçekte artış kaydedememesi ekonomik toparlanmanın V etkisiyle olmayacağını gösteriyor (Yani ekonomiler dip yaptı ve birden toparlanıp eski seviyelerine gelecekler ve hatta geçecekler doğru bir anlayış değil). Yıl bazında ABD’nin %6.5 küçüleceği, 2021 büyüme beklentisinin ise %5 olacağı tahmin ediliyor. İşsizlik %10’a yakın. Dünyanın en üreten ve tüketen ekonomisinde verilerin bu yönde olmasının bize verdiği fikir, küresel ekonomik konjonktürün olumlu seyre evrilmesi zaman alacak. Ekonomistlerin tahminlerine göre Haziran 2021’e kadar pandeminin negatif dışsal etkilerinin süreceği yönünde. Enteresan tarafı, Çin’de başlayan bu salgın sonrası, daha yıl tamamlanmadan sadece Çin’in negatif ekonomik tesirden hızla kurtuluyor, ihracatını artırıyor, ithalatını daha da azaltıyor olması.

Ülkemiz itibariyle de benzer etkiler söz konusu olmakla birlikte, yakın zamanda sevindirici veriler de açıklandı. Mesela, bütçe uzun süre sonra fazla verdi. Ağustos ayı gerçekleşmelerine göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı merkezi yönetim bütçe giderleri 80,3 milyar TL, bütçe gelirleri 108,6 milyar TL ve bütçe fazlası 28,2 milyar TL oldu. Faiz dışı dengede ise bütçe fazlası 40,1 milyar lira olarak gerçekleşti. Ayrıca, faiz dışı bütçe giderleri 68,4 milyar TL ve faiz dışı fazla ise 40,1 milyar TL olarak açıklandı.

Diğer taraftan TÜİK sanayi üretimine dair istatistikleri açıkladı. Temmuzda takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi 2019'un aynı ayına göre yüzde 4,4 artış gösterdi (Dünya dördüncüsüyüz anlamına gelir). Arındırılmamış sanayi üretim endeksi ise yüzde 0,9 düşüş gösterdi.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, temmuzda madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi 2019'un aynı ayına göre yüzde 4,9 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 5,1, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,4 arttı. Bu verilere göre, salgının başladığı mart ayının da üzerine çıkıldı anlamına geliyor. İkinci çeyrekte %9.9 daralan Türkiye Ekonomisine dair bu veriler olumlu sinyallere işaret ediyor, piyasaya moral oluyor.


 

YORUM EKLE