FEYZULLAH ERTUĞRUL'UN ARDINDAN

Feyzullah Ertuğrul'u şöyle hatırlıyorum: Köy Enstitüleri konusunda bir panel için Denizli'ye gelmişti. O zaman Eğitim-Sen Özdemir Düğün Salonu'ndaydı. Ondan Köy Enstitüleri konusunda bildiklerimizin ötesinde bilgiler öğrendik. Köy Enstitüleri'nin kuruluşunu ve amacını farklı boyutlarda ele alıyordu. Görmüş geçirmiş bilgece anlatımıyla değerli bir sunum yapmıştı.

O gün Eğitim-Sen Salonu doluydu, oturacak saldalye bulamamıştık. Anlattıkları köyün kalkınması, geliştirilmesi, eğitime ve ışığa kavuşturulmasına ilişkindi. O zamanlar tarımın, hayvancılığın,  Türkiye kırsalının ne yaptığını bilen insanlara ihtiyacı vardı. Köy Enstitüleri bu ihtiyacı karşılamak amacıyla yurdun değişik yerlerinde köyü ve köylüyü canlandırmak, derin uykusundan uyandırmak amacıyla kurulmuştu. Acilen yetişmiş, bilinçli köy emekçilerine ihtiyaç vardı. O çocuklar çok yönlü yetiştiriliyordu, genç cumhuriyetin ihtiyacı olan insanlardı.

Feyzullah Ertuğrul da Muğla'nın köylerinden birinde doğmuştu. Köy Enstitüler'nde yetişme şansını yakaladı. Öğrendiklerini, bildiklerini halkına geri verdi. Her ilerici öğretmen gibi baskılara ve sürgünlere maruz kaldı. Üniversitenin pedegoji bölümünü bitirdi, daha sonra müfettiş oldu. Bu sefer öğretmenlere rehberlik görevinde yardımcı oldu.

Tabiî Köy Enstitüsü'nün bilinçli yetişen ve sorumlu bir insan olarak kendini örgütlü mücadelenin içinde buldu. Türkiye Öğretmenler Sendikası'nın ( TÖS ) kurucuları arasında yer aldı; ilerleyen süreçte Türkiye Öğretmenler Sendikası'nın ilk genel başkanı oldu. Ömrü eğitim emekçilerinin örgütlenme çabalarına yardım etmek ve destek olmakla geçti. O, şaşmaz bir şekilde emekçi sınıfların dünya görüşünü her fırsatta eğitim çalışanlarına söyledi. Hep sosyalizmin kapsayıcılığını bıkmadan  usanmadan anlattı. Onu panellerde, açıkoturumlarda dinlerken düşünme durumuna giriyorsunuz, daha iyi bir dünyanın hayalini kuruyordunuz. Emekçi sınıfın dünya görüşüne bağlı olarak ömrünü tamamladı.

Feyzullah Ertuğrul sadece konuşmadı; her alanda eyleyen bir öğretmen olarak yer aldı. Yaşadıklarını, gördüklerini, deneyimlerini anlatan bir kitabı da vardır. Eğitim-Sen yayınları arasından çıkmıştı. Dergilerde ve demokrat gazetelerde yazılarını da okuduk. Birikimli, donanımlı, örgütçü bu değerli öğretmen iki gün önce aramızdan ayrıldı. 95 yıllık ömründe hiç durmadan öğrenen ve öğreten bu değerli öğretmenin mücadelesi ve anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Unutulmayacak, iz bırakan öğretmenlerden biri.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mahmut Sarıca
Mahmut Sarıca - 10 ay Önce

Işıklar içinde uyusun

Bayram  Ayko
Bayram Ayko - 10 ay Önce

Kalemine ve yüreğine sağlık.

OSMAn Can
OSMAn Can - 10 ay Önce

Tesekkursevgili öğretmenim, kalemine, yüreğine sağlık...

Hüsniye Karadağ
Hüsniye Karadağ - 10 ay Önce

Ellerinize, yüreğinize, kaleminize sağlık hocam.

MELEK DANK
MELEK DANK - 10 ay Önce

Kalemine sağlık

Metin Küçük
Metin Küçük - 10 ay Önce

Güzel yazılarindabaşarılar diliyorum

Cengiz ŞAHİN
Cengiz ŞAHİN - 10 ay Önce

Emeğine, yüreğine, kalemine sağlık Dostum. Feyzullah ERTUĞRUL'un savaşımı önünde saygıyla eğiliyorum.

Abdullah KARABULUT
Abdullah KARABULUT - 10 ay Önce

Sayende Feyzullah öğretmenimizi tanıdık. Teşekürler. Feyzullah öğretmenimizin de ruhu şad olsun!