GENÇ MUCİTLERİ ALKIŞLIYORUZ

DENİB ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle 4’üncüsü düzenlenen ‘Genç Mucitler Aranıyor İnovatif Fikirler Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu. Denizli Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen final gecesinde, gençlerin heyecanı görülmeye değerdi. Gençlerimizin önünü açan bu tür fırsatlarla, genç yetenek ve beyinler gizli kalmıyor…

İlkokul kategorisinde; Nezihe Derya Baltalı Bilim Sanat Merkezi İlkokullu öğrencisi Zeynep Kart birinci, Ülker Yörükoğlu Bilim Sanat Merkezi İlkokulu öğrencisi Ömer Demirtaş ikinci, Pamukkale Atatürk İlkokulu öğrencisi Ceylin Küçükkaplan üçüncü olurken Jüri Ödülü Nezihe Derya Baltalı Bilim Sanat Merkezi İlkokulu öğrencisi Melih Kerem Akgüneş’in oldu.

Ortaokul kategorisinde Hayırseverler Ortaokulu öğrencisi Sudenaz Sakallıoğlu birinci, PEV Koleji öğrencisi Buket Şenel ikinci, Hayırseverler Ortaokulu öğrencileri Bengisu Berra Akay ve Bengisu Erten üçüncü oldu. Ortaokul kategorisinde jüri özel ödülünün sahibi Esentepe Ortaokulu öğrencisi Seyfi Coşgun oldu.

Lise Kategorisinde birinciliği Yaşar Kımıl Fen Lisesi öğrencisi Emine Zengin, ikinciliği Özel Gelişim Temel Lisesi öğrencisi Eren Okul, üçüncülüğü Nezihe Derya Baltalı Bilim Sanat Merkezi Lisesi öğrencisi Ömer Faruk Okal aldı. Lise kategorisinde jüri özel ödülünü ise Denizli Organize Sanayi Bölgesi MTAL Lisesi öğrencisi Yunus Ömercioğlu kazandı…

“İSTEKLERİMİZ HER GEÇEN GÜN FARKLILAŞIYOR”

DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu ödül töreninde yaptığı konuşmada, “Bugün artık oldukça yoğun bir rekabet ortamının içindeyiz. Yıllar geçtikçe şunu çok net görüyoruz ki; ihtiyaçlarımız her ne kadar benzer olsa da, isteklerimiz her geçen gün farklılaşıyor. Amaçlar geçmiştekiyle aynı olsa da, araçlar farklılık gösteriyor. Bu farklılaşmanın sonucunda da elbette farklılığı sunabilenler başarılı oluyor. Sadece düşünmenin yetmediği, fikir aşamasından sonra harekete geçmenin ve yol almanın ne denli hayati olduğunu her seferinde tecrübe ediyoruz. Tüm genç mucitlerimize eğitim ve meslek hayatlarında bir kez daha başarılar diliyorum. Bu gece sadece birkaç kazanan olmayacak. Kazanan hepimiz olacağız” dedi.

DENİB önceki dönem başkanı Süleyman Kocasert dönemimde başlayan “‘Genç Mucitler Aranıyor İnovatif Fikirler Yarışması’nda, beyin göçünün önlenmesi amaçlanırken, gençlerin ufukları genişliyor… DENİB’i gençlerin ufkunu ve önünü açtığı için teşekkür ederiz…

HONAZLILAR 2 HAZİRAN’DA SANDIK BAŞINA GİDİYOR

Yüksek Seçim Kurulu, Honaz Belediye Başkanlığı seçimini iptal etti. 2 Haziran seçimlerinde Milet İttifakı'nın CHP'li belediye başkan Adayı Yüksel Kepenek  ve  Cumhur İttifakı'nın AK Partili Adayı Turgut Devecioğlu tekrar sahaya iniyor. Honaz Belediye Başkan adaylar Turgut Devecioğlu ve Yüksel Kepenek’e başarılar dileriz.

DENİZLİ KADIN PLATFORMU, SEÇİLMİŞ KADINLARDAN TAAHHÜT ALDI

Denizli Kadın Platformu’nun Nisan ayı buluşmasında 31 Mart Yerel Seçimlerinde belediye başkanı, belediye meclis üyesi ve muhtar olarak seçilen kadınlarla buluştu.

Denizli Kadın Platform Sözcüsü Gülnur Oymak, seçilen kadınlara teşekkür belgesi takdim etti. Sözcü Oymak; “Nisan ayı toplantımızda 31 Mart Yerel Seçimlerinde belediye başkanlığını kazanan, belediye meclis üyesi ve muhtar olarak seçilen kadınlarımızla bir araya geliyoruz. Denizli Kadın Platformu olarak yeni seçilen ve güven tazeleyen kadın muhtarlarımıza destek olacağız. Mahallelerindeki sorunların çözümü noktasında onlara eğitimler verdirerek mahallerindeki kadınlara ve çocuklara her türlü desteği sağlayacağız. Platform olarak kadınlarımızın her zaman yanındayız” dedi.

“YEREL YÖNETİCİLİK KADININ İŞİDİR”

31 Mart Yerel Seçimlerinde yeniden CHP’li Bozkurt Belediye Başkanı seçilen Birsen Çelik ,“Denizli Kadın Platformu 31 Mart Yerel Seçimlerinde seçilerek Denizli’ye damgasını vuran kadınları bir araya getirdi. Keşke sayımız daha fazla olsaydı. Yerel yöneticilik kadının işidir. Kadın muhtarlarımızın, belediye meclis üyelerimizin ve belediye başkanlarımızın sayısının bir elin parmakları kadar değil, sayılamayacak kadar çok olmasını isterdim. Bu kadar bile olsak çok iyi işler yapacağımızı biliyorum. Kadının gücünü artık toplum da fark ediyor. Kadının elinin değdiği her yer güzelleşir” diye konuştu.

31 Mart seçimlerinde seçilen Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik ve Kadın Belediye Meclis üyelerine başarılar dilerim…

MİLENYUM KUŞAĞI MEKTUP NASIL YAZILIR BİLMEZ…

Arkadaşımız Tahsin Eşmeli sosyal medya yazıklarıyla gelecek kuşaklara minik minik mesajlar bırakıyor… Bizim kuşak nasıl mektup yazılır, nasıl postacı yolu beklenir bilirdi… Artık; Milenyum çağında haberleşmenin çok hızlı olduğu dönemde mektubun bir önemi kalmadı… İşte; arkadaşımız Tahsin Eşmeli’nin yazısını sizinle paylaşıyorum…

MEKTUP

Eskiden mektuplar yazardık. Eşimize, dostumuza, arkadaşlarımıza, sevgilimize, ana ve babamıza. Telefonun yaygın olmadığı o zamanlar, zamanın haberleşme aracıydı mektuplar. Şimdiki çocuklara mektup nedir diye sorsanız “e-mail mi amca?” diye karşılık verirler. Ben bile son yazdığım mektubu hangi tarihte yazdığımı unutmuşken gençlerin böyle bir yanıt vermeleri çok doğal. Kaybolan bir çok değer gibi mektuplar da tarihe karıştı. Kartpostalı ise hatırlatmama gerek yok. Bir çok kimse hatırlayamayacaktır. Ama güzel bir görüntü görüldüğünde "Tam kartpostallık" deyimi dilimizde hala yaşıyor.
İlkokul yıllarımızda bir şarkı öğretmişlerdi bizlere. “Bak postacı geliyor selam veriyor, herkes ona bakıyor merak ediyor, çok teşekkür ederim postacı sana, pek sevinçli haberler getirdin bana" diye sözleri vardı. Devrimizin postacıları insanları sevindiren mektuplar getirirlerdi. Şimdi ödenecek faturalar, kredi kartı ekstreleri veya icra ilmühaberleri getiriyorlar. Eski sevimlilikleri kalmadı. Bu onların suçu değil elbette, devir değişti. Artık kimse postacı görmek istemiyor. Onun da umurunda değil zaten. Varsa posta kutusuna, yoksa kapının önüne atıp gidiyor gönderileri. Tebliğ gerektiren bir evrak ise getirdiği, evde yoksan muhtara teslim edip gidiyor.
Geçen yıl köye gittiğimde yıkılmaya yüz tutan evimizi dolaşırken otuz yıl önce bir arkadaşımın bana göndermiş olduğu mektup geçti elime. Birden o ana gittim. Mektupta anlatılanlar tekrar canlandı hafızamda. Oysa o anlatılanları ben unutalı nice olmuştu. Tozlu divana oturup baştan sona tekrar okudum mektubu. Duygulanmıştım. Bir sigara yakıp o zamana giderek, otuz yıl önce hissettiğim duyguları yine hissetmeye başladım. İnsan kaç yaşına gelirse gelsin duyguları ve hissettikleri pek değişmiyor. Tekrar o anları bir süreliğine de olsa yaşaması çok güzeldi. Bir an var olduğum zamandan kopmuş, otuz yıl önceki iletişimin çok yavaş olduğu zamanlara gitmiştim.
O zamanlar mektubun gidişi bir hafta, gelişi de bir hafta alırdı. İki haftalık zaman dilimi de merak ve heyecanla geçerdi. Ama yazdığınız mektubun yanıtı elinize geçtiğinde bütün işi bırakır, heyecanla mektubu açıp okumaya koyulurdunuz. Hele bu bir de sevgilinizden gelmişse, adeta dünyadan soyutlanmış şekilde ona odaklanırdınız. Öyle ki, o kağıt parçasında sevdiğinize ait fiziksel bir emare arardınız. Bir parmak izi, parfüm kokusu veya bir göz yaşı damlasının izi gibi. Ama mutlaka bir iz bulurdunuz. Hiç bir şey yoksa bile onun yazdığı yazıyı görmek bile sonsuz heyecan verirdi. Çünkü mektuba bakınca onu görürdünüz. Belki de ceketinizin iç cebinde haftalarca taşıdığınız ve bütün içeriğini ezbere bildiğiniz halde, tekrar tekrar açıp okuduğunuz olurdu.
Beklemek, hayal etmek güzeldi. Şimdi her şey neredeyse ışık hızında. Düşünmemize bile yer vermeyecek kadar anlık. Ama o heyecan, merak ve hayal gücü yok. Böyle olunca da eski tadı tuzu olmuyor. Her şeyi çok çabuk tüketiyor ama o eski lezzeti alamıyoruz. Demem o ki mektup yazdığım ve mektup aldığım o günleri çok özlüyorum. Mektuplu günlere geri dönmek mümkün olmasa da, bizim için çok değerli olan o kağıt parçasının hayatımızda bıraktığı iz unutulmazdı ve bizler için yaşadıkça da unutulmayacak.”

Geleceğin haberleşmesini merak etmiyor değiliz.

YASEMİN YALÇIN TİYATROSU “VEE PERDE” OYUNU KAÇMAZ

Yasemin Yalçın Tiyatrosu’nun “Vee perde” oyunu, 19 Nisan 2019 Cuma Günü Denizlili tiyatro severlerle buluşuyor… Yasemin Yalçın’ın başrol aldığı oyun, Denizli Büyükşehir Belediyesi EGS Kongre ve Kültür Merkezi’nde tiyatro severlerle buluşuyor. Oyunda; İlyas İlbey, Kutay Şahin, Ortans Kıvanç, Serdar Bordanacı, Merve Akaydın, Filiz Akin ve Oben Onur rol alacak. “Vee perde” oyunu Neil Simon’ın “Sunshine Boys” hikayesinden yola çıkılarak, iki eski komedyen Cahide ve Adnan’ın hikâyesi anlatılıyor. Oyunda, bir zamanlar şöhreti doruklarda yaşamış olan bu iki sanatçının, hem birbirleriyle olan çekişmeleri hem de gösteri dünyasının acımasız ve ezici etkisi anlatılıyor. Cahide, küçük bir eve sıkışmış, anılarla ve Adnan’dan alacağı intikamın gününü bekleyerek günlerini geçirmekte. 22 yıl sonra gelen bir televizyon programı teklifi bu iki oyuncuyu zorda olsa bir araya getiriyor ve çekim sonucu tabi ki fiyasko ile noktalanıyor…

“PAMUKKALE VE LAODİKYA’NIN GELİRİ DENİZLİ’DE KALMALIDIR” ÇAĞRIMIZIN 1495’İNCİ GÜNÜDÜR…

Pamukkale ve Laodikya Antik Kenti’nin gelirleri, Denizli’ye kalmıyor... Hierapolis, (Kutsal Şehir) binlerce yıldır, insanlara şifa dağıtıyor… Pamukkale ve Laodikya son yıllarda, Denizlililerin ilgi odağında değil… Artık, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın uygulamalarıyla Denizlililerin “Laodikya ve Pamukkale Sevgi Ateşi” söndü… Geçmişte, Denizlililer gelen konuklarını Pamukkale ve Loadikya’da ağırlar ve fotoğraf çektirerek anılarını ölümsüzleştirirdi… Şimdiler de ise; böyle anılar ölümsüzleşmiyor… Denizlililerin “Pamukkale ve Laodikya’nın Geliri Denizli’de Kalmalıdır” çağrımıza Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, yanıt verene kadar devam edeceğiz…

PAZARTESİ’NİN SÖZÜ:

“Biz Türkler, tarih boyunca hürriyet ve istiklal timsali olmuş bir milletiz”

Mustafa Kemal ATATÜRK

YORUM EKLE

banner206

banner205