13 asır sonra Laodikya’da ilk nikâh töreni

M.Ö. 261-263 yılları inşa edilen ve Anadolu’nun en köklü eski şehirlerinden olan Laodikya’da ilk nikâh kıyıldı. Antik kentin kazı çalışmasında çalışan ve burada tanışan çiftin nikâh törenini Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki kıyarken nikah şahitleri ise Laodikya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek ve Kazı Heyeti Başkan Yardımcısı Dr. Barış Yener oldu.

13 asır sonra Laodikya’da ilk nikâh töreni

Kazı çalışmaları devam eden UNESCO Dünya Doğal ve Kültürel Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Leodikya Antik Kenti'nde 13 asır sonra bir ilk gerçekleşti. Serap ve Emin çifti bin 300 yıl sonra antik kentte bir ilke imza attı. Antik kentin kazı çalışmalarında çalışan çift nikâh töreninin burada yapmaya karar verdi. Evlilik yolunda adım atan çift gerekli izinleri alınmasının ardından Loadikya Antik Kenti’nde nikâh törenleri gerçekleşti. Nikâh törenini Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki kıyarken şahitliğini ise Loadikya Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek ve Kazı Heyeti Başkan Yardımcısı Dr. Barış Yener yaptı. Kendisi için unutulmaz bir deneyim olduğunu dile getiren Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, “Benim için mükemmel bir deney ve gün oldu. Unutulmaz hanesine ben bu günü işliyorum. Çünkü öyle güzel ki şuan şahitlik ettiğimiz konu. Burada emek ve alın teri döken, iki güzel insan birbiriyle tanışmış ve evlenmeye karar vermişler. Bize de onların nikâh addini gerçekleştirmek nasip oldu. Ama işlerine de o kadar bağlılar ki bizim nikâhımız çalıştığımız yerde olsun demişler. Bu aynı zamanda buranın tanıtımına katkı sağladı” dedi.

ÇALIŞTIKLARI ANTİK KENTTE EVLENDİLER

Çalıştıkları antik kentte evlendikleri için ayrıca mutlu olduklarını dile getiren damat Arkeolog Emin Ateş, “Kendi çalıştığımız ve emeğimizin geçtiği bir antik kentte böyle bir nikâhın olması bize ayrıca bir mutluluk veriyor. Onun dışında çok heyecanlıyız” ifadelerini kullandı.

“BENİM HAYALİM BURADA EVLENMEKTİ”

Loadikya Antik Kenti’nde evlenmeyi hayal ettiğini dile getiren gelin Arkeolog Serap Tulumbacı; “Bu benim hayalimdi ve sonrasında Emin’e anlattım. Oda çok güzel olur dedi. Sonra Celal hocamızla paylaştık o da mükemmel olur dedi ve sonra bizde çok mutlu olduk ” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2020, 09:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER