13 aylık Yağız Alp bebeğin tedavisi için kampanya başlatıldı!

Yaklaşık 10 ay önce SMA teşhisi konulan 13 aylık Yağız Alp Yılmaz’ın, Amerika'da tedavi edilebilmesi için ailesi tarafından yardım kampanyası başlatıldı.

13 aylık Yağız Alp bebeğin tedavisi için kampanya başlatıldı!

Yağız Alp bebeğin ‘Zolgensma’ tedavisini olabilmesi için 17 Milyon liranın toplanması gerektiğini belirten Baba Ramazan Yılmaz; “Her şey Yağız Alp yaşasın, yürüyebilsin, nefes alsın diye” dedi.

Denizli’nin Acıpayam İlçesi’nde yaşayan Tülay ve Ramazan Yılmaz çiftinin 13 aylık bebeği Yağız Alp’e henüz 3 aylıkken SMA hastalığı tedavisi konuldu. 3 aylık çocukları için araştırma yapan Yılmaz çifti, çocuklarının iyileşmesi için Amerika Birleşik Devletleri’nde uygulanan ‘Zolgensma’ adlı tedavi olduğunu öğrendi. Tedavisinin yalnızca Amerika’daki ilaca bağlı olduğunu belirten baba Ramazan Yılmaz; “Doğduktan sonra hareketleri vardı. Ancak daha sonra bu hareketleri kaybettik. Doktora gittik, ‘problem olabilir’ dediler. Daha sonra SMA hastası olduğunu öğrendik. Denizli’deki bir Çocuk Nöroloji Uzmanı bizi yönlendirdi. İzmir’de Genetik Merkezi’ne gittik. İzmir’de aldığımız ilaç tam çözüm değil. Solunum sıkıntısı yaşıyor. Tedavisi Amerika’da var. İlaç sayesinde kaslar çalışacak. İlaç protein üretiyor. Solunum sıkıntısı ortadan kalkacak. Akciğerleri düzgün çalışacak. Türkiye’de bu ilaçtan yararlanan aileler var. 4 aile bu ilaca kampanya sayesinde ulaştı. SMA hastaları bu ilacı kampanya üzerinden ulaşmaya çalışıyor. Başka umudumuz yok. Biz de Sosyal medyada bunu yapmaya çalışıyoruz. Önümüzde tam 11 ay süre var. Çünkü bu ilaç 2 yaşından sonra kullanılamıyor. İlacı erken almamız gerekiyor. Zaman çok önemli. Zamanla yarışıyoruz” şeklinde konuştu.

“Her şey Yağız Alp yaşasın diye”

Yağız Alp’in tedavi olabilmesi için 17 Milyon Lira’nın toplanması gerektiğini belirten Yılmaz; “İlk olarak sosyal medyada @smayagizbebek adıyla sayfa açtık. Yağız Alp’in hastalığı ile ilgili bilgilendirici paylaşımlar yapıyoruz. Yağız’ın Amerika’da tedavi olabilmesi için gereken paranın toplanabilmesi için yardım kampanyası başlattık. Yağız Alp’in sessizliğine ve umutlarına ses olun. Her şey Yağız Alp yaşasın, yürüyebilsin, nefes alsın diye. Kampanyaya destek olmak isteyen yardımseverler Amerika’da faaliyet gösteren gofundme.com sitesi üzerinden Yağız Alp adına açılmış olan bağış kampanyasına destek olabilecek. Bu ilacı SGK karşılamıyor. Dünyanın en pahalı ilacı. Amerika’da bu ilacın fiyatı 2,4 milyon dolar. Her ne kadar yüksek maliyetli olsa da başarılı olan kampanyaları görünce biz de bu yola koyulduk” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2020, 13:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER