Baro başkan adaylarından tepki

Denizli Barosu’nun yapılması planlanan 47’inci olağan genel kurulunun ertelenmesine tepki gösteren baro başkan adayları Av. Kerem Tahir Üzelce ve Av. Adnan Demirdöğer Denizli Barosu’nda basın toplantısı düzenledi.

Baro başkan adaylarından tepki

İçişleri Bakanlığı tarafından korona virüs tedbirleri kapmasında 1 Aralık tarihine kadar tüm STK toplantılarının yasaklanması kararı alınmıştı. Bu kapsamda Denizli Barosu’nun 10-11 Ekim’de yapılması planlanan 47’inci olağan genel kurulu da ertelendi.  Karara tepki gösteren Denizli Barosu Başkan Adayları av. Kerem Tahir Üzelce ve Av. Adnan Demirdöğer, Baroda basın toplantısı düzenledi. İlk olarak Av. Adnan Demirdöğer konuştu.

Demirdöğer; “Burada divan kurulu ve başkanı da olmalıydı. Bu konuda üzüntülüyüz. Biz ‘hak, hukuk ve özgürlük’ diyoruz. Avukatlık mesleğine saldırı yapılıyor. Yaşadığımız süreçte çok ilginç şeyler oldu. Baro başkanının açılış konuşmasıyla her iki yılda bir ekim ayının ilk haftası genel kurul yapılır. Ancak bakanlık tarafından genel kurul ertelendi. Baro başkanımızla toplantı yaptık. Süreci konuştuk. Kararın hukuksuz olduğunu bildirdik. Genel kurul olmasa dahi 4 adayın toplanmamız gerektiğini belirttik. Bizler protesto mahiyetinde buradayız” ifadelerini kullandı. 

“Denizli Barosu Başkanlığı etkin bir mücadeleye girişmemiştir”

Denizli Barosu 47. Olağan Genel Kurulu ile seçimlerinin ileri bir tarihe ertelendiğini belirten Av. Kerem Tahir Üzelce; “Denizli Barosu Başkanlığı, yapmış olduğu açıklamada hukuken yok hükmünde olan bu karara karşı etkin bir mücadeleye girişmemiştir, sadece kararın hukuksuz olduğunu belirtmekle yetinmiştir. Denizli Barosu Yönetim Kurulu 08.10.2020 tarihinde yapmış olduğu toplantı neticesinde “İl Umumi Hıfzısıhha Kurulu kararına karşı yürütmeyi durdurma istemli dava açmalarına ve bu tarihe kadar olumlu/olumsuz yürütmeyi durdurma kararı çıkmamış olmasına rağmen 47. Olağan Genel Kurul’un ve seçimlerin ertelendiğinin tespiti yönünde karar almıştır. Bugün itibarı ile görev süresi sona eren Denizli Barosu Yönetim Kurulu, etkin mücadele adına genel kurulu toplantıya çağırarak avukatların iradesini tecelli ettirmek yerine kanunsuz genelgenin arkasına sığınmayı tercih etmiştir. Böylece meşruiyetini avukatların iradesi yerine, kanunsuz bir genelgeden almayı tercih etmiştir. Bu tercihi ile bugün Denizli Barosu hizmet binasında toplanarak; hukuk devletini, baroların bağımsızlığını ve özgür iradesini savunan meslektaşlarının yanında dahi bulunmaktan imtina etmiştir” şeklinde konuştu.

“Karar, avukatların iradesine bırakılmalı”

Yapılması gerekenleri konuşan Av. Üzelce; “Yok hükmündeki genelgeyi değil; kanunun amir hükmünü uygulamaktır. Genel kurul ve seçimler birer etkinlik değil, avukatlık kanununun emrettiği kanuni görev ve yükümlülüğümüzdür. Yapılması gereken, yok hükmündeki genelgeyi değil; kanunun amir hükmünü uygulamaktır. Evrensel hukukun temel ilkesi olan normlar hiyerarşisi bunu gerektirir. Hukuksuz kararı uygulamanın; süresi, sınırı belli olmayan bu hukuksuzluğu zımnen kabul etmek anlamına geldiği açıktır. Sürecin başından beri defalarca ifade ettiğimiz üzere Denizli Barosu Yönetim Kurulu’nun genel kurulu toplayarak seçimin yapılıp yapılmayacağına ilişkin kararı genel kurulun yani tüm avukatların iradesine bırakması, mesleğin onuru, geleceği ve bağımsızlığı adına en doğru yol olacaktır. Bu hususta hala geç kalınmış değildir. Denizli Barosu Yönetim Kurulu derhal genel kurulun toplanması yönünde bir karar alarak Denizli Barosu’nun geleceğini bu belirsizlikten kurtarmalı ve yaşanan hukuksuzluğa daha fazla ortak olmamalıdır. Tam aksine, şu anda hukukçu kimlikleriyle burada toplanarak en demokratik ve hukuka uygun haklarını kullanan meslektaşlarının mücadelesine ortak olmalıdır. Bu nedenlerle, Denizli Barosu Yönetim Kurulu’nu Avukatlık Kanunu’nun genel kurul ve seçimle ilgili emredici hükümlerini uygulamaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner206

banner205