Çal Belediyesi, çalışanlarını enflasyona ezdirmeyecek

Çal Belediyesi, çalışan işçilerinin hayat pahalılığından daha az etkilenmesi ve enflasyona teslim olmamaları adına, en düşük işçi maaşının 9 bin TL olması için karar alıp, yetkili sendikayla sözleşme imzaladı.

Çal Belediyesi, çalışanlarını enflasyona ezdirmeyecek

HAK-İŞ’e bağlı Genel-İş Sendikası Şube Başkanı Sezai Söylemez, Çal Belediyesi’ne gelerek, Belediye Başkanı Fethi Akcan ile birlikte toplu iş sözleşmesi imzaladı. 2022-2025 yıllarını kapsayan sözleşmeye göre, kadrolu işçilere yüzde 28 yıllık zam ve maaşlarında 2 bin TL iyileştirmeye gidilmesi kararına varıldı. Ayrıca, her yıl devlet memurlarına gelen ücret zammı ve enflasyon farkı oranında da artış yapılacak. Sendika ile belediye arasında yapılan anlaşmaya göre, an itibariyle en düşük işçi maaşı sosyal ücret ödemeleriyle 9 bin TL olacak. Başkan Akcan, belediye bünyesinde faaliyet gösteren Personel Lmt.Şti. çalışanı 111 çalışanın da sendikalı olacağı müjdesini verdi. Taşeron işçilerin de sendikanın toplu iş sözleşmesine dahil olacağını ifade eden Başkan Akcan, bunun için sendikalaşma sürecinin bekleneceğini açıklayarak; “Taşeron işçilerimizin de durumlarını iyileştirmek için tüm olanaklarımızı seferber ettik. Gerekli talimatı verdim. Tüm çalışanlarımız sendikalı olacak. Mutlu insan, verimli olur. Ben de yıllarca işçilik, yöneticilik yaptım. Çalışanlarımızı mutlu etmeye çalışıyoruz” dedi.

“Türk halkı, bu sorunları da aşacak”

Hayat pahalılığının çok yoğun hissedildiğini sözlerine ekleyen Başkan Akcan, açıklamasına şöyle devam etti: “Hükümet olsun, devletimiz olsun hayat pahalılığına karşı mücadele ediyor ama hissedilen sıkıntılar henüz giderilemedi. Türk halkı, birlik ve beraberlik için de bu sorunları da aşacaktır. Buna inancımız tamdır. Biz belediye olarak çalışanlarımızı enflasyona ezdirmemek için çabalıyoruz. Türkiye koşullarında yeni belirlenen maaşların da az olmadığını düşünüyoruz. Yeni toplu iş sözleşmemiz çalışanlarımıza hayırlı olsun.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER