Çivril’de festival heyecanı son buldu

27 Ağustos 2022 Cumartesi günü başlayan Çivril Uluslararası 24. Elma Tarım ve Kültür Festivali, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen Osman Öztunç konseriyle son buldu.

Çivril’de festival heyecanı son buldu

Bu yıl 24’üncüsü organize edilen Çivril Uluslararası Elma Tarım ve Kültür Festivali, 27 Ağustos 2022 Cumartesi günü başladı. Festival, 4’üncü gününde ilk olarak Çivril İlçesi’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yılı kapsamında ‘Milli Mücadele’de Çivril’ konulu panel düzenlendi. Prof. Dr. Turgut Tok ile Prof. Dr. Mithat Aydın’ın konuşmacı olarak katıldığı panel, Demiryolu Gar Binası Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Panelin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Niyazi Vural, “Çivril, hakikaten çok kıymetli ve güzel bir noktada olan bir şehirdir. İnsanlar, binlerce yıl bu şehirde yaşamış. Bazı şehirler ve mekânlar var; ülke tarihini, dünya tarihini şekillendiriyor ve oralara bir değer katıyor. Çivril’in de ben aynı bu şekilde Türk-İslam tarihi açısından Anadolu coğrafyasında ki bu stratejik noktalardan biri olduğunu düşünüyorum.  Anadolu coğrafyamızın her tarafı ayrı güzelliğe ve değere sahip. Onun için de bu topraklarda hep bu emperyalist güçlerin gözü oldu. Bizim bu festivaller, paneller, söyleşilerdeki maksadımızı; bu toprakların kıymetinin gelecek nesillere aktarılmasıdır. Miryokefalon Zaferi’nin, 17 Eylül’de tekrar kutlama etkinliklerini, zafer şenliklerini beraber yapacağız. Bugün Çivrilimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü, aynı zamanda da 30 Ağustos Zafer Bayramımız, 31 Ağustos’ta Banaz, 1 Eylül’de Uşak, 2 Eylül’de Alaşehir, 9 Eylül’de düşmanın denize döküldüğü bir süreç. Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Çivril’deki Kuvâ-yi Milliye birlikleriyle birlikte düşmanı İzmir’den denize döktük. 1176’da da aynı düşman bizi buralardan atmak için geldi ve orada bir zafer kazandık. Rabbim tekrar o günleri bizlere yaşatmasın. Bu topraklar artık bizim topraklarımız, bizim yurdumuz, ata yurdumuz. Kıyamet kopana kadar bizim topraklarımız olarak kalmasını temenni ediyoruz. Bu noktada da bütün gençliğimizin gözünün açık olmasını diliyoruz” dedi.

Çivril, Osman Öztunç’la coştu

Festival kapsamında Denizli Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı, gösteri gerçekleştirdi. Denizli Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu’nun gösterisinin ardından festivalde düzenlene yarışmalarda dereceye girenler ödüllendirildi. Cumhuriyet Meydanı’nda Serdar Can ile başlayan halk konserlerinde heyecan, ünlü sanatçı Osman Öztunç’un sahne almasıyla doruğa ulaştı. Festival, havai fişek gösterileriyle son buldu.

“Coşkulu bir festival gerçekleştirdik” 

Festival sonunda açıklamalarda bulunan ve korona virüs nedeniyle festivalin iki yıldır yapılamadığını söyleyen Başkan Vural, “Hem 30 Ağustos Zafer Bayramı hem de 30 Ağustos Çivril’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü olması nedeniyle daha coşkulu bir festival gerçekleştirdik. Yerli, yabancı, ilçemizden, Isparta’dan, Antalya’dan, Afyon’dan, İzmir’den birçok yerden bu yıl festivalimize katılım vardı. konserlerimiz çok coşkulu ve dolu dolu geçti. Bugün de artık hem gündüz 30 Ağustos Zafer Bayramımızın kutlamalarını gerçekleştirdik aynı zamanda da Çivri’in düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü olması sebebiyle Cabar Mahallemizdeki şehitliğimizde de etkinlikler yaptık. Akşamında da Osman Öztunç ve Serdar Can konserimizi gerçekleştirdik. Bu konserlerimizle de hemşerilerimizle burada hem Çivril’in düşman işgalinden kurtuluşunun hem de zafer bayramımızın kutlamasını gerçekleştirdik. Gelen bütün sanatçılarımıza Çivril’de yetişen ürünlerimizi, elmamızı, şeftalimizi yedirdik, ikram ettik, bahçelere götürdük kendileri hasada katıldı. Gelen bütün ziyaretçilerimize, festival katılımcılarımıza elma suyu, şeftali suyu ve elmalar ikram ettik. Dolu dolu keyifli bir festival oldu. Esnafımız para kazandı, otellerimiz doldu taştı, restoranlarımız doldu taştı. Önümüzdeki yılın festivaline de hazırlıklarımızı başlatacağız. Yine hemşerilerimizden aldığımız talepler doğrultusunda, istekler doğrultusunda da sanatçı portföyümüzü oluşturacağız. Önümüzdeki yıl tempomuzu artırarak devam edeceğiz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER