Cumhur İttifakı’ndan ‘Kırsal ve Kentsel Mahalle’ tepkisi

Muğla’da, Menteşe Belediyesi’nin yaptığı ve Mayıs Ayı Belediye Meclis toplantısında oy çokluğuyla kabul edilen ‘Kırsal Mahalle ve Kırsal Yerleşik Alan belirleme çalışması’, Cumhur İttifakı üyeleri tarafından tepkiyle karşılandı. İttifak adına açıklama yapan AK Parti Menteşe İlçe Başkanı Eray Çiçek, belediyenin yaptığı çalışma sırasında statüsü değişen mahallelerde yaşayan vatandaşların fikirlerinin bile sorulmadığını belirterek, “Birlikte yönetmekten anladığınız sadece düğüne ve cenazeye gitmekse bu birlikte yönetmek olmuyor” dedi.

Muğla’da Cumhur İttifakı’na mensup Menteşe Belediye Meclisi Üyeleri, Menteşe Belediyesi’nin yaptığı ve Mayıs Ayı Belediye Meclisi toplantısında oy çokluğuyla kabul edilen ‘Kırsal Mahalle ve Kırsal Yerleşik Alan belirleme çalışmasına’ tepki gösterdi. AK Parti Menteşe İlçe Başkanı Eray Çiçek ve MHP Menteşe İlçe Başkan Yardımcısı Hakan Balın ortak bir basın açıklaması düzenleyerek, belediyenin kırsal mahalle ve yerleşik alanlarla ilgili çalışmasının yanlış olduğunu savundu. AK Parti ilçe binasında gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Başkan Çiçek, kırsal mahallelerin belirlenmesi konusunda çıkmış olan kanunun, kırsal mahalleleri öncelemekte olduğunu belirtti. Belediyenin bu öncelemeyi dikkate almadan bir çalışma yaptığını söyleyen Başkan Çiçek, “Kırsal mahalle olarak kabul görülmeyen yerleri kırsal mahalle yaptılar. Daha önce köy olup mahalleye dönüşmüş olan 33 yerleşim yerini kırsal mahalle bıraktılar. Bizim ve o bölgedeki insanların da kabul etmediği ve kriterlere de uygun olmayan bazı mahalleleri maalesef kırsal mahalle olarak değerlendirmediler” dedi.

“Cenazeye ve düğüne giderek birlikte yönetilmiyor”

Yapılan çalışma sonrası vatandaşların bu bölgelerden mustarip olduğunu ifade eden Başkan Çiçek, “Sayın belediye başkanımıza bu kadar önemli bir konuda neden vatandaşlara danışmadığını sorduk. Birlikte yönetmekten anladığınız sadece düğüne ve cenazeye gitmekse bu birlikte yönetmek olmuyor. Buna benzer hassas olan konularda bir ilgili oradaki yöre halkıyla bunları istişare etmek onunla beraber ilgili STK’lar ile bunları değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu. Yaptıkları muhalefet sonrası belediye başkan yardımcısı başkanlığında muhtarların bu konuyu görüşmek üzere çağırıldığını dile getiren Başkan Çiçek, mecliste onaylandıktan sonra bunun görüşülecek yerinin kalmadığını söyledi. Başkan Çiçek, belediyenin yapmış olduğu kırsal ve kentsel mahalle çalışmasını doğru bulmadıklarını belirterek, her hangi bir fonun tarım turizmi için ilana çıktığında ve bu ilanda kırsal mahalle özelliğini şartlarına koyduğunda statüsü değişen mahallelerin bundan yararlanamayacağına dikkati çekti.

“Genel merkezleriyle ters düşüyorlar”

Kırsal ve kentsel mahalle statüsünde yapılan çalışmadan vazgeçilmesinin çok önem arz ettiğini anlatan Başkan Çiçek, şunları kaydetti: “CHP Muğla Teşkilatı genel merkeziyle de ters düşüyor. Çünkü Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, belediyelere yazı yazarak kırsal mahalle taleplerinin olumlu yönde değerlendirilmesini istiyor. Genel merkez böyle derken, siz sadece belediyenin geliri küçük de olsa artacak diye bunu yapamazsınız. Yapmamalısınız. Yarından sonra vatandaş size bunun hesabını sorar. Cumhur ittifakı olarak bu muhalefetimizi büyükşehir belediye meclisinde de devam ettireceğiz. Çünkü Menteşe Belediyesi’nden geçmiş olan bu karar tekrar büyükşehir belediye meclisinde görüşülecek. Onaylanırsa kabul edilecek. Reddedecek bazı düzeltmelerde yapabilecek. İnşallah hak ettiği mahallelerimizin de kırsal mahalle olarak belirlenmesinin önünü açacağız. Biz toptancı bir akılla tüm yerleşim yerlerinin kırsal mahalle olmasını söylemiyoruz. Şehre uzaklığı, sosyo-kültürel yapısı gibi belli kriterler var. İnşallah büyükşehir belediye meclisi Menteşe Belediyesi’nin yapmış olduğu bu yanlışı düzeltir.” Yapılan çalışmaya tüm mahalle muhtarlarının şiddetli bir şekilde karşı olduğunu ifade eden Başkan Çiçek, konuyla ilgili imza topladıklarını da sözlerine ekledi.

Ne olmuştu?

Menteşe Belediyesi, ilçeye bağlı 33 mahalleyi kırsal, 6 mahalleyi de kırsal yerleşik alan olarak belirlemiş, karar belediye meclisinin Mayıs Ayı toplantısında AK Parti ve MHP’li üyelerin red oylarına karşın oy çokluğu ile onaylanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2021, 15:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211