Denizli OSB’de Mesleki Eğitim Merkezi İrtibat Bürosu açıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında gerçekleştirilen işbirliği protokolü kapsamında Denizli Organize Sanayi Bölgesi’nde Mesleki Eğitim Merkezi İrtibat Bürosu açıldı.

Denizli OSB’de Mesleki Eğitim Merkezi İrtibat Bürosu açıldı

Denizli Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında gerçekleştirilen işbirliği protokolü kapsamında oluşturulan Mesleki Eğitim Merkezi İrtibat Bürosu açıldı. Honaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Mesleki Eğitim Merkezi İrtibat Bürosu açılışı, Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu, Denizli OSB Başkanı Abdulkadir Uslu, Denizli OSB Müdürü Ahmet Taş ve İl Milli Eğitim Şube Müdürü Yasin Temel'in katılımlarıyla gerçekleştirildi. Açılış, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden katılımıyla ve Türkiye genelinde gerçekleştirilen programla eş zamanlı yapıldı. Mesleki Eğitim Merkezi Programları ile mesleki ve akademik hedeflerine ulaşırken bir şekilde örgün eğitim dışı kalmış veya sonradan meslek edinip yeterliliklerini belgeleyememiş kişiler için ustalık, kalfalık ve çıraklık eğitimleri verilerek istihdam ve iş hayatına yönelik çözümlerin üretilmesi amaçlıyor.

“Ülkemizin büyümesine yönelik istihdam yaratmalıyız”

Açılışta konuşan Denizli OSB Başkanı M. Abdülkadir Uslu; “OSB olarak eğitime büyük önem veriyoruz. DOSTEK Kolejimiz mevcut. Bin öğrencimiz eğitim alıyor. Çok verimli bir üretim yapılıyor. Öğrencilerimiz işlere hazır oluyor. Butik bir Teknoloji Üniversitesi yapılması için çalışma içerisindeyiz. Bu konuda Almanya’ya gidip temaslarda bulunacağız. Sanayinin ara eleman ihtiyacı var. Ülkemizin büyümesine karşılık istihdam yaratmalıyız. Nitelikli eleman ülkemizin en büyük sıkıntısı. Merkezimiz Denizli’mize hayırlı olsun” dedi.

“Nitelikli eleman ihtiyacını bu merkezlerde çözeceğiz”

Denizli OSB Müdürü Ahmet Taş ise “Amacımız günlük ortalama 16 saat eğitim sağlamak. Sanayicimizin ciddi anlamda ihtiyacı var. Bizler sanayicilerimize kalifiyeli çalışan sağlamak zorundayız. Bu konuda ilk olarak meslek lisemizi kurduk. Üniversitelerle ortak çalışmalarımız mevcut. Buralarda kısa sürelerde büyük adımlar atılacak. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla tüm OSB’lerde bu merkezler kuruluyor. Nitelikli eleman ihtiyacını bu merkezlerde çözeceğiz. İş arayanla işvereni bu merkezde buluşturacağız. Sanayicinin yeni fabrika açmaları ve üretim sağlamaları için nitelikli iş gücüne ihtiyaçları var” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER