“Denizli şehir hastanemizi 2023’ten önce hizmete açmayı planlıyoruz”

TBMM’de yapılan Sağlık Bakanlığı’nın 2021 yılı bütçesi ve 2019 yılı kesin hesabının görüşülmesinde söz alan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Denizli şehir hastanesinin 2023 yılından önce hizmete açmayı planladıklarını belirtti.

“Denizli şehir hastanemizi 2023’ten önce hizmete açmayı planlıyoruz”

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi kapsamında Sağlık Bakanlığı’nın 2021 yılı bütçesi ve 2019 yılı kesin hesabı görüşüldü. Görüşmelerde söz alan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca; “Sürdürülebilir bir sağlık sistemini kalıcı kılmak kararlılığındayız. Buna rağmen kaynak kullanımına oranla sonuçları bakımından en fazla ilerleme kaydeden ülkelerin başında geliyoruz. Doğumda beklenen yaşam süresi 78,6’ya çıkmış, anne ölüm oranı yüz bin canlı doğumda 13,1’e, bebek ölüm hızıysa 6,7’ye düşmüştür. Vatandaşımıza doğrudan yansıyan cepten harcama oranı yüzde 17,3’ten yüzde 16,7 seviyesine inmiştir. Sağlıkta memnuniyet düzeyinde kayda değer bir memnuniyet artışı elde edilmiştir” dedi.

“Anne adaylarımızın yüzde 98’i hastanelerimizde doğum yapıyor”

Anne ve çocuk sağlığı hizmetlerinin sürdüğünü belirten Bakan Koca; “Misafir Anne Uygulaması, anne dostu hastanelerimiz, 400’ü aşan gebe okullarımız, binden fazla gebe bilgilendirme sınıfımız bunlardan bazıları. Artık anne adaylarımızın yüzde 98’i hastanelerimizde doğum yapıyor. Bebeklerimizin hayata en sağlıklı şekilde başlayabilmeleri, demir ve B vitamini takviyeleri, yenidoğan taramaları yapıyoruz. Genişletilmiş Bağışıklama Programı çerçevesinde 13 antijenle en geniş bağışıklama programını uygulayan ülkeler arasındayız. 24 bin fazla birimde aile hekimi ve aile sağlığı çalışanıyla ülke genelinde 8 bini aşkın noktada vatandaşlarımızın sağlığını korumak ve geliştirmek için hizmet vermekteyiz. Sağlıklı hayat merkezleri, toplum sağlığı merkezleriyle temel sağlık hizmetlerini en ileri düzeye ulaştırmaya çalışıyoruz. Tütünle kararlı mücadele politikamızla iniş trendi yakalamış olmamıza rağmen istenilen düzeyde değiliz. Pandemi dönemindeki denetim aksamaları da bunda etkili oldu. Sigara bırakma polikliniği sayımız 721’e ulaştı. Ücretsiz ilaç imkânımızdan şimdiye kadar 1 milyon 172 bin vatandaşımız faydalandı. ALO 191 Uyuşturucu ile Mücadele Danışma ve Destek Hattı’mızla hizmete devam ediyoruz. Tedavi merkezlerinin sayısı 129’a ulaştı. Davranışsal Bağımlılıklar İle Mücadele Ulusal Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nı uygulamaya koyduk. Covid-19 yoğunluğuna bağlı olarak tarama sayıları azalmakla birlikte 2020 yılının ilk dokuz ayında yaklaşık 3 milyon vatandaşımızı kanser taramasından geçirdik. Ülkemize sığınmak durumunda kalmış, geçici koruma altındaki misafirlerimize 29 ilde, 175 göçmen sağlığı merkezinde 791 sağlık ekibiyle hizmet veriyoruz” diye konuştu.

“13 şehir hastanemizi vatandaşlarımızla buluşturduk”

Bakanlığın, ekip ve ekipman olarak afet ve acil durumlara hazır olduğunun altını çizen Bakan Koca, şunları aktardı: “Dünya standartlarında hizmet sunmaktadır. 2020 yılı içerisinde 5,5 milyona yakın vatandaşımıza ambulanslarımızla acil ilk yardım hizmeti verdik. Standart ambulanslarımızın ulaşamadığı vakalara motosikletli ekiplerle müdahale ediyoruz. Bugüne kadar deniz bot ambulanslarımızla 23 bin, hava ambulanslarımızla 49 bin vakanın naklini gerçekleştirdik. Bu yıl art arda yaşadığımız felaketlerde, Elâzığ Sivrice depreminde, Malatya’da, İzmir Seferihisar’da yardıma koşan, sahaya en önceden ulaşan ekipler oldu. Ülkemizde, ilgili tüm paydaşlarla birlikte, nitelikli sağlık hizmeti sunulması için çalışıyoruz. Son on sekiz yılda 3 bin 605 sağlık tesisini tamamladık. Bu tesislerin 678’i hastane, 386’sı ek bina ve 102’si ağız ve dış sağlığı merkezidir. İstanbul’un Anadolu ve Avrupa yakasında 2 adet  bin 8 yataklı acil durum hastanemizi çok kısa sürede tamamlayarak hizmete açtık. Bu hastanelerimizi, pandemi sonrasında da kullanılacak şekilde planladık. Önümüzdeki yıl 54’ü hastane olmak üzere, 273 sağlık tesisini tamamlayarak ilave 13 bin 995 nitelikli yatak daha kazanacağız. Hâlen inşaat, ihale, proje aşamasında olan 943 birinci basamak ile 347 hastane ve ADSM binasını 2023’e kadar tamamlamayı planlıyoruz. Son üç yılda, sağlık alanında hizmette kalite çıtasını yükselten, 17 bin 509 yataklı 13 şehir hastanemizi vatandaşlarımızla buluşturduk. Burada özellikle garanti konusu şehir hastaneleriyle ilgili daha önce bu kürsüden defalarca söylememe rağmen tekrar ihtiyaç olduğunu görüyorum. Tekrar ifade ediyorum, şehir hastanelerinde hasta garantisi verildiği iddiaları gerçek dışıdır. Ne acil hizmetlerde ne poliklinik muayenehanelerinde ne yatan hastada ne ameliyatta ne yatak doluluk oranında herhangi bir garanti söz konusu değildir.”

Denizli Şehir Hastanemizi 2023’ten önce hizmete açmayı planlıyoruz”

Şehir hastanelerini  hizmete almaya devam ettiklerini belirten Bakan Koca; “Bu kapsamda, 3 şehir hastanemizin -Samsun, Aydın, Trabzon- ihale süreçleri genel bütçeden tamamlanmış olup inşaat çalışmasına başlanmaktadır. Bunun dışında, bin 750 yataklı Şanlıurfa, her biri biner yataklı Ordu, Denizli, Sakarya, Diyarbakır, Antalya, Rize ve 750 yataklı Mardin şehir hastanelerimizin ihalelerini de sırayla yaparak; 2023 yılından önce hizmete açmayı planlıyoruz. Ayrıca yatırım yapılmadığı söylenen Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgemizde Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin şehir hastaneleri dışında şehir hastaneleri niteliğinde olmak üzere, Batman’a 500 yataklı, Bingöl’e 500 yataklı, Kars’a 500 yataklı,  Muş’a 500 yataklı, Siirt’e 500 yataklı, Şırnak’a 500 yataklı hastanelerimizle 2023 yılına kadar bu hastanelerimiz de tamamlanacaktır. İnşaatı devam eden ve projelendirilen toplam hastanelerin bu bölgedeki yatak sayısı 13 bin 725 olacaktır” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER