“Denizli'de yurt bulamayan, yurda yerleşemeyen öğrenci yok"

DRT ekranlarında yayınlanan ‘Etki Alanı’ programının konuğu olan AK Parti İl Başkanı Yücel Güngör, Denizli’de yurt bulamayan ya da yurda yerleşemeyen öğrencinin bulunmadığını söyledi.

“Denizli'de yurt bulamayan, yurda yerleşemeyen öğrenci yok"

AK Parti İl Başkanı Yücel Güngör, DRT ekranlarında yayınlanan, DRT ve Denizli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Cem Kaytan tarafından hazırlanıp sunulan ‘Etki Alanı’ programının konuğu oldu. Programda bazı illerdeki üniversite öğrencilerinin yurt bulamayıp açıkta kalmasını değerlendiren Başkan Güngör, “Pamukkale Üniversitesi öğrencileri çok şanslı. Bundan önce o kadar güzel yatırımlar yapılmış ki 2002 ile 2021 yıllarını karşılaştırdığımızda Denizli’de Pamukkale Üniversitesi’nin o zaman ki durumuyla şuan ki kampüsün arasındaki farkı bilen herkesin bugünkü gelinen noktayı takdir etmesi gerekir. Yurtlarla ilgili almış olduğum bilgiler şu şekilde; Pamukkale Üniversitesi’ni tercih edip ilk kayıt yaptıran öğrenci sayısı 8 bin 16. Denizli Kredi Yurtlar Kurumu’nda toplam 12 yurdumuz var. Bunların 7 tanesi il merkezinde 5 tanesi de ilçelerimizde. İlçelerimizde bulunan KYK’larda Tavas, Çivril, Honaz, Bekilli ve Buldan. Denizli merkezinde de Gençlik ve Spor Bakanlığı ve İl Müdürlüğü tarafından denetlenen 24 adet özel yurt bulunuyor. Toplamına baktığımızda Denizli’de 13 bin öğrenci yurtlarda kalabilmektedir. Ben de özellikle öğrencilik yıllarımda yani 1998’li yıllarda yurtlar çok kalınmak istenen yerler değildi.  Orada geçici olarak kalınıp sonra arkadaşlarla ya ortaklaşa ev kiralanır ya da Öğretmen Evi, Polis Evi vesaire ne bulunursa kalınırdı ve çok zor şartlar vardı. O günleri de hatırlamak lazım. O günkü şartlarda odalarda ranza sistemi vardı. O şartlarda kalınırdı. Denizli’de yapılan yurtlarda şuanda 3 ve 4 kişilik yurtlar var. Yani bir odada 3-4 kişi kalınıyor ve 5,6,7,10 olmuyor. Önceden öyle değildi. Bunu da özellikle belirtmek istiyorum. Bizim devletimizin bu noktada öğrencilere yapmış olduğu bu hizmet takdire şayandır diye düşünüyoruz. Denizli’de yurt bulamayan, yurda yerleşemeyen öğrenci yok” dedi.

Yurtlarda öncelik, şehit yakınlarında

Başkan Güngör, şunları kaydetti: “Yerleştirme merkezi ile e devlet üzerinden öğrenciler yapmış oldukları müracaata göre yani her öğrenci yurt istemiyor. Ben yurt başvurusu yapanlarla ilgili konuşuyorum ve burada öncelikler sıralaması da var. Biliyorsunuz yurt çıkması için bazı öncelik maddeleri var. Bunlardan bazıları başımızın üstüne. Vatan, bayrak, devlet, millet, dinimiz için şehit olmuş, şehit yakınlarına bir öncelik tanınıyor. Daha sonra gazi çocuklarımız ve anne babası ayrı olanlar, yetim, öksüz çocuklarımızı da ön plana alıyoruz. Bu müracaatlar e-devletten yapıldıktan sonra 12 ayrı kurum tarafından bu bilgiler inceleniyor ve tamamlandıktan sonra da asil ve yedek olarak ta sıralamalar gerçekleştiriliyor, gelir durumları da tabii burada çok önemli.”

“Denizli’ye ilk kayıtta 8 bin 16 öğrenci geldi”

Denizli’ye ilk kayıtta 8 bin 16 öğrencinin geldiğini ifade eden Başkan Güngör, şöyle devam etti: “Önümüzdeki hafta itibarıyla yurda başvurup boşta kalan kimse kalmayacak. Buradaki sistem şöyle; bizim Pamukkale Üniversitesi’nde kampüs içerisinde 100 milyon TL’lik bir yurt yatırımımız vardı ve bu devam ediyor şuanda. Yurdumuz 7 bloktan oluşuyor ve toplamda 2 bin 800 öğrencinin kalacağı bir merkez ve burada iki blok tamamen tamamlandı. Yatakları hazırlandı. Önümüzdeki hafta da Allah’ın izniyle yedeklerdeki 650 kız öğrencimize pozitif ayrımcılık yapılarak o iki bloka yerleştirdikten sonra yerleşmemiş hiçbir kız öğrencimiz kalmayacak. Bunun müjdesini de buradan vereyim. Diğer 5 blokla ilgili de önümüzdeki aylarda peyderpey çalışmaları devam ettirerek, öğrencilerimizin hizmetine sunacağız. Önümüzdeki hafta itibarıyla Denizli’ye gelip yurt hak etmiş hiçbir öğrencimiz açıkta kalmayacak. Eğer açıkta öğrencimiz kalırsa da biz onların yanında olacağız. Tabi bu yurtlarda odaların dışında günlük 6 çeşit yemek veriliyor ve yurtların aylık fiyatları da 250 ile 400 TL arasında değişiyor, barınma ve yemek ücreti dahil. Bunların dışında yurtta kalan öğrencilerimize 19 TL destek var bu destek sabah kahvaltı ve akşam yemeğinde kullanılıyor. Sabah kahvaltısında 6 TL’ye kadar devlet karşılıyor, akşam yemeğindeyse 13 TL daha hakkınız oluyor. Bu fiyatları geçerse üstünü siz karşılıyorsunuz. Ayrıca öğrencilerimize aylık 16 GB’lık internet bedava olarak veriliyor. Devlet yurdunda kalan öğrencilere bir memnuniyet anketi yaptırılıyor ve anketlerde yüzde 98-99 memnuniyet var” diye konuştu.

“Bizim gençlerimiz böyle olmamalı”

CHP İl Gençlik Kolları Başkanı’nın ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ iddiasıyla tutuklanmasına ilişkin de konuşan Başkan Güngör, şunları aktardı: “Her şeyden önce üzülüyoruz. Bizim gençlerimiz böyle olmamalı, bizim AK Parti’de Gençlik Kolları Başkanımız bu konuda gayet net açıklama yaptı. Dedi ki; bizim siyaset anlayışımız şu; vurdulu kırdılı, parçalayıcı, kafa koparıcı anlayış yoktur. Bunları tasvip etmemiz mümkün değil. Böyle bir anlayışımız asla olmadı ve olmayacak. İkincisi de şunu açık ve net söyleyelim; bizim mücadelemiz düşüncelerle yani gayrı milli düşünceleri bu millete dikte edenlere karşı, biz milli ve yerli düşüncelerimizi ifade ederek bir siyaset anlayışı içerisindeyiz. Biz bu güne kadar konuşarak anlaşmayı hedef haline getirmiş ve konuşarak anlaşmayı gerçekleştirmek için siyaset yapmış ve bu günden sonra da konuşarak anlaşmayı devam ettirecek bir siyasi partiyiz. Bizim 2023 seçimlerine doğru yaklaşırken belirsiz ve sağlam olmayan bir temel üzerine inşa edilen ne olduğu belirsiz bir Millet İttifakı altında. Rotasız bir gemi gibi hareket ederek, seçmenlerine altı boş vaatlerle kendi programlarına ulaşmaya çalışıyorlar. Bunun yanında bizi aslında üzen; demokrasi söylemlerini de dillerine pelesenk etmiş muhalefet kanadı, kendi anlaşmazlıklarını gölgelemek adına tehdit ve şiddet dilini siyasetlerine aracı ederek kendi tabanlarını Cumhur İttifakı’na karşı kutuplaştırmaya çalıştıklarına inanıyoruz. Bizim bu konudaki en net cevabımız budur: Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’na hakaret edildiyse, bilmiyorum şuan konu yargıda, bağımsız Türk yargısı bunun kararını verecektir. Bağımsız Türk yargısına da herkesin saygı göstermesini rica ediyoruz. Cumhurbaşkanımız da bu memleketin doğrudan oylarıyla millet tarafından seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı’dır. Cumhurbaşkanımızın bu makamı da öyle bir sokak ağzıyla da tehdit edilecek bir kişilik asla olmamıştır, olamaz da. Çünkü bizler buna asla müsaade etmeyiz. Bizim geleneğimizde yapmış olduğumuz siyaset şudur; insanı yaşat ki, devlet yaşasın.”

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2021, 09:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER