Denizli’ye kaç adet grip aşısı geldi, öncelikli kimler?

Bu yıl korona virüs nedeniyle adeta talep patlaması yaşanan grip aşısı, uygulanmaya başladı. Denizli’ye 12 bin doz aşının geldiğini belirten Denizli Eczacı Odası Başkanı Osman Özdemir, aşı için eczanelerde tutulan listelerin iptal edildiğini söyledi.

Başkan Özdemir; “riskli gebelere, 65 yaş üstü kronik hastalığı olanlara, 5 yaş altı kronik hastalığı olanlara, 5-65 yaş arası 2 kronik rahatsızlığı olanlara, özellikle riskli olan sağlık çalışanlarına ve organ nakli olan kişilerin öncelikli olduğunu belirtti.

Yaklaşan kış ayıyla birlikte, korona virüs salgını dolayısıyla talep patlaması yaşanan grip aşısı uygulaması ülke genelinde başladı. Vatandaşların daha önceden eczanelerde isim yazdırarak oluşturduğu listeler, Sağlık Bakanlığı'nın yeni uygulamasıyla iptal edildi. Vatandaşların, e-nabız veya e-devlet sisteminden kendilerine aşı tanımlanıp tanımlanmadığını kontrol ederek, yasal prosedür içerisinde ulaşabileceği aşı için ilk etapta yüksek risk grubunda bulunan vatandaşlara verildi.  Yaklaşık 2 aydır halkın aşı beklediğini belirten ve talebin çok olduğunu söyleyen Denizli Eczacı Odası Başkanı Osman Özdemir; “Her yıl ekim ayında aşı Türkiye’ye geliyor. Ancak bu sene salgın nedeniyle normal olmayan bir yıl geçiriyoruz. Talep arttı. 50 milyona yakın Türkiye’de talep var. Geçen yıl 1 milyon 250 bin aşı geldi. Bu sene 1 milyon 350 bin aşı geldi. 400 bini de eczanelerde. Bunu tek firma getiriyor. Bu yüzden bakanlık çalışma yaptı. ‘Charlson Risk Skoru’ diye bir özel çalışma oluşturuldu. Puanlama sistemi” diye konuştu.

“Aşı 3 aşamalı olarak temin edilebiliyor”

Grip aşısının dağıtımının da artık prosedüre bağlandığını, eczanelerde tutulan listelerin iptal edildiğini ifade eden Başkan Özdemir; “Grip aşısını temin etmek için vatandaşın ilk başta e-devlet veya e-nabız sistemine girmesi gerekiyor. Buralara girip kendi adına grip aşısı onayı olup olmadığını görebiliyor. Yoksa zaten yüksek risk grubunda olmadığınız için 'daha sonra değerlendirilecektir' şeklinde bir ibare çıkıyor. Eğer e-devlet veya e-nabız şifresi yoksa vatandaş, bunu aile hekimlerinden geçici bir e-nabız şifresi alarak görme olanağı da var veya aile hekiminin de girip görme olanağı var. Dolayısıyla kişi, aşı vurulacak yüksek riskli gruptaysa adına bu aşının onayı çıkıyor. İkinci adım olarak, onay çıktıktan sonra hekim aşıyı 'reçetem' sistemi üzerinden reçete ediyor aşıyı kişinin adına ve bir şifre üretiyor. O şifreyle vatandaş herhangi bir eczaneye başvurarak aşıyı talep ediyor. Üçüncü adımda ise, eczane de kişiye özel reçetelenmiş bu ilacı ecza deposundan getirtiyor. Ondan sonra hastaya veriyor ve aşı vuruluyor. Bu şekilde her şey prosedürüne göre, kesinlikle her aşaması kayıt altında işlemle yapılıyor. Bunların dışında ne eczanelerin ne de aile hekimlerinin bir aşı talep etme imkânı yok. Tamamen bu sistem içerisinde adına özel belirlenmiş şekilde yurttaşlarımız grip aşısını temin edecekler” şeklinde konuştu.

“Denizli’ye 12 bin aşı geldi, gelmeye devam edecek”

Her şey sisteme bağlı olduğunu vurgulayan Başkan Özdemir; “5 ve 5 puan üstüne aşı yapılacak. Benim eczanemde aşı yapmaya başladım. Denizli’ye 12 bin aşı geldi. Gelmeye devam edecek. Reçetesiz hiç kimse aşı yaptıramayacak. Mesela koroner arter hastalığı 1 puan, karaciğer hastalığı ise orta veya ağır ise 3 puan. Charlson Risk Skoru'na göre 65 yaş üstü, bir kronik hastalığı yoksa tek başına bu puanlama ile aşı olamayacak. Sağlık Bakanlığı da bu konuda açıklama yaparak  riskli gebelere (26 haftadan sonra ve doğumdan sonraki ilk 2 haftada olanlara 2) 65 yaş üstü kronik hastalığı olanlara, 5 yaş altı kronik hastalığı olanlara, 5-65 yaş arası 2 kronik rahatsızlığı olanlara, özellikle riskli olan sağlık çalışanlarına ve organ nakli olan kişilere olmak üzere ilk planda bunun dağıtımını hedeflediklerini belirtti” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2020, 14:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER