Gesifed , “Denizli- Aydın otoyol hasreti bitsin”

Güney Ege Sanayi ve iş Dünyası Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Av. Aysun Nalbant, Denizli Milletvekilleri ile yaptıkları dijital toplantılardan sonra basın açıklaması yaptı. Başkan Nalbant, AK Parti, CHP ve İyi Parti Denizli Milletvekilleri ile Aydın-Denizli Otoyolunu masaya yatırdıklarını, iyi lobicilik yapmak istediklerini belirterek, “Şimdi, söz ile ifade edilenlerin hayata geçirilmesi ile ilgili adımlarımızda, vaatlerin gerçeğe dönüşüne hep birlikte tanık olacağımıza ve böylece iyi bir sinerji yakalayacağımıza inanıyoruz. Her buluşmamızın bilgilerini sizlerle dolaysız paylaşacağımızı da bildiriyoruz.” Diye konuştu.

Gesifed , “Denizli- Aydın otoyol hasreti bitsin”

Güney Ege Sanayi ve iş Dünyası Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Av. Aysun Nalbant, “11 Haziran 2020 de yeni ihalesi yapılacak olan AYDIN-DENİZLİ otobanı sadece Denizli’nin değil, Aydın’ın da İzmir’in de, Antalya’nın da 50 küsur yıldır beklediği bir yatırımdır. İhalesi daha önce 7 kez yapılan ancak yapımına bir türlü başlanamayan Aydın-Denizli Otoyol Kısım Projesi, son ihaleyi alan yüklenicinin teminatı yakıp sözleşmeyi imzalamaması sebebiyle 8’incisi yapılmak üzere 12 Mayıs’a ertelenmişti. Fakat 12 Mayıs olarak açıklanan Otoyolu Projesi'nde corona engeli sebebiyle, yeni ihale tarihi ve saati 11 Haziran 2020 saat 10:30 olarak değiştirildi. Projenin ihale serüveninde ne yazık ki başarılı sona ulaşamadık. Bu konuda siyasiler her ihale evvelinde ‘büyük bir adım atıyoruz’ minvalinde birçok demeçler verdiler. Ki hatırlasanız geçtiğimiz aylarda Denizli’yi ziyaret eden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ihalenin takipçisi olacağı sözünü de vermiş idi. Ne yazık ki bugüne dek ihalelerin bir kısmı hükümetin ‘tasarruf tedbirleri’ kapsamında ertelendi,  biri virüs günlerine rastladı derken 11 Haziran için geriye doğru gün saymaya başladık. Bu otobanın normal şartlarda İzmir-Antalya arasındaki mevcut 580 km devlet yolu ile 6-7 saat süren seyahati, 440 km otoyol ile 3-3,5 saatlik bir süreye indireceğini düşünürsek, günlük araç geçiş sayılarını da hesaba kattığımızda, otobanın hayata geçmesiyle muazzam bir tasarruf rakamının ortaya çıkacağı şüphesizdir.”

“OTOBAN OLMAMASI, ULAŞIM HAKKININ KISITLANMASIDIR”

Güney Ege Sanayi ve iş Dünyası Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Nalbant, açıklamasında daha sonra şu görüşlere yerverdi:

“En verimli zamanda, en verimli mali kaynak kullanımıyla en konforlu ulaşım, devletin vatandaşlarına sağlamakla yükümlü olduğu bir haktır. Denizli’nin iç ve dış piyasalara kolay ulaşımının ve verimli lojistiğinin sağlanması şarttır. İzmir Limana erişim, Antalya Limana erişim, üç ilin havalimanlarına erişim, üç ilin birbiriyle, ülkeyle ve dünyayla ticareti, ‘üzerinde sadece AYDIN-DENİZLİ arasında 54 trafik ışığı bulunan bir yolda seyir ile’ sürdürülemez. Güney Ege 365 gün turizm potansiyeline sahiptir. Otoban, ülkenin en önemli turizm kaynaklarına sahip İzmir-Antalya-Denizli’nin birbirine bağlanması için, antik kentler zenginliğine ve coğrafi güzelliklere rahat erişim için, bacasız sanayi turizm için hayati önemdedir. Otoban, Aydın Denizli şehir içi ulaşımlarının rahatlamasına elvermesi ve kent merkezlerinin trafik akışı için gereklidir.”

“İLK KAZMANIN VURULMASINI BEKLİYORUZ”

Güney Ege Sanayi ve iş Dünyası Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Av. Aysun Nalbant, “Ticaret sanayi turizm ile sınırlı kalmamak kaydıyla, bilimsel çalışmalara merkez olabilme, çeşitli fuarlara ev sahipliği yapabilme, kültürel ve sanatsal aktivitelerle kültürel zenginliklerin yaşaması-yeşermesi temalı etkinlikler düzenleyebilme noktasında, tüm güney Ege ama özellikle konumu itibariyle DENİZLİ, bu etkinliklerin düzenleyicileri, organizatörleri, konukları, yurt içi ve yurt dışı katılımcıları için, (otoban ulaşımı olmaması ve şehre “bir şehir kadar uzak” havalimanına sahip olması ve yenilenmemiş demiryolu ağında bulunması nedenleriyle ) caydırıcı olmaktadır. Bölge menfaatleri doğrultusunda, 11 Haziran da yatırımın ilk adımın atılmasını bekliyoruz, ihalenin 11 Haziran da yatırımcıyla buluşmasını ve elbette ardından sözleşmenin akdini ve ilk kazmanın vurulmasını bekliyoruz.  İlk buluşmaların ana teması yanı sıra sair birçok hususun görüşüldüğünü de belirtmiştik.” Dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER