Hazar Takımı, ödülünü Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan aldı

TEKNOFEST 2020 roket yarışmalarında 3 Bin Metre Orta İrtifa ve 6 Bin Metre Yüksek İrtifa Kategorilerinin her ikisinde de Türkiye birincisi olan Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hazar Takımı, ödülünü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan aldı.

Hazar Takımı, ödülünü Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan aldı

Bu yıl üçüncüsü yapılan Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST2020) ödül töreni, Gaziantep'te yapıldı.  Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi'nde gerçekleşen törene; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ulaştırma Bakanı Adil Karaoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, kuvvet komutanları ve kent protokolü katıldı. TEKNOFEST'in tanıtım filminin izlenmesi ile başlayan programda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, TEKNOFEST heyecanına korona virüs salgının bile engel olamadığını belirterek; “İstanbul’da alevlenen teknoloji heyecanı dalga dalga tüm Anadolu’yu kuşattı, neredeyse her ilimizden TEKNOFEST’e ev sahibi yapma talebi geldi. Bunun üzerine tek rakamlı yıllarda İstanbul’da çift rakamlı yıllarda ise diğer şehirlerimizden birinde yapılmasına karar verildi. TEKNOFEST’in Anadolu’daki ilk durağı da ülkemizin insani ve ekonomik tüm güzelliklerini barındıran Gaziantep oldu. Biz de buraya gelerek, teknoloji güneşi doğudan yükseliyor, teması ile Gaziantep’ten yükselen heyecana ortak olmak istedik. Salgın sebebiyle bu festival alışık olduğumuz büyük kalabalıklar yerine daha sınırlı gruplarla gerçekleştirildi. Bu durum TEKNOFEST heyecanının ülkemizi ve gençlerimizi sarmasına engel teşkil etmedi. Karşımdaki kalabalık, bu manzara sizlerin azmini ve kararlığını hiçbir virüsün, hiçbir engelin hiçbir tehdidin sizleri durduramayacağını gösteriyor” dedi.

“100 bin yarışmacı başvurdu”

TEKNOFEST için 100 bin yarışmacının başvurduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “81 ilin tamamının yanı sıra 84 farklı ülkeden 20 binin üzerinde takım ve 100 bin yarışmacı başvuru yapıldı. Festivalin paydaş sayısın 14’ten 63’e yükselmesi, bu heyecanın çocuklarımız ve gençlerimizle birlikte ülkemizdeki her kesimi sardığının işaretidir” şeklinde konuştu. TEKNOFEST’in gelişiminin Türkiye’nin son 18 yıldaki hikayesine benzer olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Uzun bir ihmal edilmişlik döneminin ardından batısından doğusuna, kuzeyinden güneyine ülkemizin her köşesini kalkındırırken, aynı zamanda üretmek ve kazanmak isteyen herkese aradığı fırsatı sunduk. Türkiye’nin alt yapı, insan gücü, üretim ve ihracat seviyesinin geldiği yer, bu fırsatın en güzel şekilde değerlendirildiğinin işaretidir. Sahip olduğumuz medeniyet miraslarını teknoloji boyutunda yeniden ayağa kaldırmak isteyen herkese, aradığı fırsatı sağlayan yer burasıdır” ifadelerine yer verdi.

“İHA'da dünyanın sayılı ülkeleri arasına girdik”

Türkiye’nin İHA teknolojisinde dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer aldığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yapay zekadan siber güvenliğe kadar her alanda çığır açacak yenilikler işte burada tohumlanacak, filiz bulacak, kök ve boy salacaktır. Tüm bu söylediklerimiz temenniden ibaret değildir. Sizler gibi gençlerin kurduğu kıs sürede dünya çapında başarıya ulaşıp, milyar dolar değerlere ulaştırdığı girişimler olduğunu biliyoruz. Yapay zeka, blok zincir, siber güvenlik, nesnelerin interneti gibi yeni gelişen alanlar başta olmak üzere teknolojinin her boyutunda benzer başarıların kazanılmaması için hiçbir sebep yoktur. Teknolojinin en büyük sermayesi üretken zihinlerdir. Diğer her şey bunun ardından gelir. Daha düne kadar insanlı ve insansız hava araçları alanında esamesi okunmayan bir ülke durumundaydık. Bugün ise yaptığı işe inanan, gece gündüz çalışarak, hedeflerine yürüyen bir avuç insan sayesinde aynı alanda dünyanın sayılı ülkeleri arasına girdik. İnşallah Benzer başarıyı otomobilde ve uçan arabalarda yakalayacağız. Biz Türkiye’yi 2023 hedefleriyle buluşturmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Gençlerimiz de inşallah 2053 ve 2071 vizyonları ile bu tohumları ulu çınarlara dönüştüreceklerdir. Sizlerin potansiyelinin azim ve kararlılığını ülkemizin en büyük avantajı olarak görüyoruz” dedi.

Hazar Takımı ödülünü aldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi. Dereceye girenlerin arasında Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hazar Takımı ile Denizli de vardı. Roket Yarışmalarında 3 Bin Metre Orta İrtifa ile 6 Bin Metre Yüksek İrtifa Kategorilerinde Türkiye birincisi olan Hazar Takımı, ödülünü, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan aldı.

PAÜ’nün roketlerine Cumhurbaşkanı Erdoğan imzası

Öte yandan tören öncesinde dereceye giren takımların stantlarını ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, takımlardan projeleri hakkında bilgiler aldı. bu kapsamda PAÜ Hazar Takımı’nın standını ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarışmalara damga vuran PAÜ Hazar Takımı’nın roketleri üzerine imzasını attı. (İHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER