İş sağlığı ve güvenliğinin geliştirilmesi projesi son buldu

Denizli Sanayi Odası’nın (DSO) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’nca desteklenen ‘Denizli Mermer ve Traverten Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi İçin Yenilikçi Yaklaşım ve Yerel İşbirliği Projesi’, Anemon Otel’de düzenlenen törenle son buldu.

İş sağlığı ve güvenliğinin geliştirilmesi projesi son buldu

Denizli Sanayi Odası’nın (DSO) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığınca desteklenen ‘Denizli Mermer ve Traverten Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi İçin Yenilikçi Yaklaşım ve Yerel İşbirliği Projesi’, Anemon Otel'de yapılan kapanış toplantısı ve plaket töreni ile son buldu. Toplantıda ilk olarak Proje Koordinatörü ve Denizli Sanayi Odası Proje ve İş Geliştirme Müdürü İsmail Tillem, projenin tanıtımı ile ilgili sunum gerçekleştirdi. törenin açılış konuşmasını yapan DSO Yönetim Kurulu Üyesi Samet Tunay Gündüz; “Devletten beklentilerimiz var. Bizde çalışan işçi arkadaşlar, eğitim seviyesi en alt seviyede olan arkadaşlar. Devletin, çalışacak işçileri en az endüstri meslek lisesi mezunu seviyesinde eğitmesi ve bize hazır işçinin gelmesi gerekir diye düşünüyoruz. ‘Ben ne olursa yaparım’ diyen işçi ile ‘Bana bir şey olmaz’ diyen işçiden iş kazasını önlemede de çok fazla başarılı olamıyoruz. İş müfettişi arkadaşlarımızdan da ricamız; bize geldikleri zaman ceza yazar nitelikte değil, bize yön gösterecek, öneride bulunacak çalışmalardan bulunmalarını, bize öncülük etmeleridir. Bizde artık iş kazalarını en alt seviyeye gelsin hatta hiçbir işçimizin burnu dahi kanamasın” diye konuştu. 

“Uzun soluklu bir projeydi”

Denizli Madenciler ve Mermerciler Derneği (DENMERDER) Başkanı Mehmet Serter, şunları söyledi: “Denizli Sanayi Odamızın gerçekleştirmiş olduğu ve Mermerciler ve Madenciler Derneği’nin iştirakçisi olduğu projenin kapanış toplantısını gerçekleştirdik. Bu, uzun soluklu bir projeydi. 2 yılı geçti. Bunun en büyük etkilerinden bir tanesi pandemidir. Proje kapsamında Almanya ve İspanya’ya olmak üzere heyet olarak yurt dışı gezilerimiz oldu. bunun öncesinde literatür çalışmalarımız var. Gerçeklemiş kazalar ve bu kazaları nasıl önleyeceğiz konularındaki senaryolar çalışıldı. Bunların hepsinin bitişi bugün. Bu, projenin bitişi. Aslında bizim sektörümüz için bir başlangıç. Çünkü çok tehlikeli iş sınıfında yer alıyoruz. Dolayısıyla sektörümüzdeki iş sağlığı ve güvenliği kurallarının uygulanması konusunda işçilerimizin bu hassasiyeti çok iyi anlamadıklarını ve işverenlerimizin de bu baskıyı doğru olarak uygulamadıklarını görüyoruz. 3 boyutlu arttırılmış gerçeklikle yapılan bu senaryoların birebir deneyimleniyor olmaması, talimatlara uymadıklarında karşılaşabilecekleri kazaları görüyor olmaları ve bunları yaşıyor olmaları bizim için çok önemli. İnşallah bu sayede sektörümüzdeki iş kazalarını minimize ederek faaliyetlerimize devam ediyor olacağız.”

“İş sağlığı güvenliği kültürü oluşturmamız lazım”

Proje toplantısına katıldığı için çok mutluluk duyduğunu ifade eden Çamlışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İzmir Rehberlik ve Teftiş Grup Başkan Yardımcısı Emrah Tekin; “Bizler, iş müfettişleri olarak, 4857 Sayılı İş Kanunu ve 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun bizlere verdiği yetki ve sorumluluklar gereği iş yerlerinde denetimlerle yükümlüyüz. İş müfettişleri 2 guruba ayrılıyor. Sosyal yönden denetim yapan iş müfettişlerimiz var. Bir de mühendis formasyonuna sahip iş sağlığı güvenliği yönünden denetim yapan teknik müfettişlerimiz var. Sahada bunlarla karşılaşabilirsiniz. İş sağlığı güvenliği, çok önemlidir. İş sağlığı güvenliği, aslında bir kültürdür. Bunun tek taraflı denetimle de çözülebileceğiniz biz düşünemiyoruz. Denetim muhakkak önemlidir. Biz, teftiş yaptığımız işyerlerinde sonuca ulaştığımızı düşünüyoruz. Fakat sadece teftiş yaptığımız iş yerlerinde sonuca ulaşabiliyoruz. Müfettiş sayısı ne kadar çok olursa olsun, bütün işyerlerinin denetlenmesinin mümkünatı yok. Bu nedenle iş sağlığı güvenliği kültürü oluşturmamız lazım. Bu projenin temel amaçlarından birinin de bu olduğunu düşünüyorum. Bizler, sahaya gittiğimiz zaman işverene, çalışanlara, iş sağlığı güvenliği uzmanlarına gerekli bilgilendirmeleri yapmaya çalışıyoruz. Fakat bunun ilkokuldan başlaması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER