Işıklı Gölü’nde su seviyesi yüzde 50 azaldı

Çivril İlçesi sınırları içinde bulunan 3 bin 500 hektarlık alana sahip, bölgenin su deposu Işıklı Gölü de yaşanan kuraklıktan etkilendi. Henüz sulama sezonu için kapakların açılmadığı gölde, su seviyesi yüzde 50 oranında düştü.

Işıklı Gölü’nde su seviyesi yüzde 50 azaldı

Çivril İlçesi sınırları içinde bulunan tarımsal sulamada kullanılan Büyük Menderes Nehri, Karanlık Dere ve Kufi Çayı ile beslenen Işıklı Baraj Gölü, yaşanan kuraklıktan etkilendi. Bahar yağmurlarının yağmaması ve mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığına bağlı olarak meydana gelen buharlaşma nedeniyle Işıklı Gölü’nde su seviyesi, yüzde 50 oranında azaldı. Işıklı Gölü etrafında bulunan Beydilli Mahallesi’nin Muhtarı Atilla Savran, “Kuraklıktan etkilendik, en çok etkilenen alanlardan birisi de burası. Ben 43 yaşındayım. Su seviyesinin azaldığını gördük ama daha öncesinde çekilen su yerini dolduruyordu. Bu yıl çekilen su yerini almadı. Yaklaşık üç aydır bu bölge yağış almıyor. Işıklı Gölü’nde su seviyesi baya azaldı. Yüzde 50 seviyesine düştü. Bu Mayıs ayının en dolu olduğu zaman olması lazım. Sıkıntı büyük” diye konuştu.

“Işıklı Gölü tehlikeye girdi”

Bu dönemde doluluk oranının yüzde 90’larda olması gerektiğinden söz eden Muhtar Savran, “Ama son yıllarda yüzde 65 doluluk oranın altına düşmüyordu. Bazı yıllarda kış sezonunda su doluluk oranının yüksek olmasından dolayı kapakları açmak zorunda kalıyorlardı. Son yıllarda yağış olmayınca Işıklı Gölü tehlikeye girdi. Daha önce su söğüt köklerine kadar geliyordu. Şu an ise insanlar orada piknik yapıyor, su yok. Gölün önemi bizim için çok büyük. Sadece sulama değil, balıkçılık, ıstakoz, turizm olarak da çevredekilerin geçim kaynağı idi” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER