“Kadınlar, her alanda var olmaya devam edecek”

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca 5 Aralık Kadın Hakları Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda; “bir açıklama yaptı. “Kadınlar, her alanda var olmaya devam edecek” dedi.

“Kadınlar, her alanda var olmaya devam edecek”

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, 5 Aralık Kadın Hakları Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Siyasal alana katılımın en önemli adımlarından birinin seçme ve seçilme hakkı olduğunu vurgulayan Karaca; “Cumhuriyeti kuran iradede kadınlar ve erkekler birlikte yürümüştür. Kadınlar, seçme ve seçilme hakkının birçok ülkeye göre erken elde etmişlerdir. Çünkü Cumhuriyet, kadınların başta seçme ve seçilme hakkı olmak üzere haklarını teslim eden rejimin adıdır. Kurtuluş Savaşı’ndan bugüne kadınlar başta kamusal alan olmak üzere her alanda mücadele etmeye, seslerini yükseltmeye devam etmektedir. Kadınlar karar mekanizmalarında yer almaya, kadın dayanışması sayesinde güçlenmeye devam edecektir. Bizler, zorlukları aşarak kazandığımız hakları kaybetmemekte, hiçbir kadının kaybetmesine izin vermemekte kararlıyız” dedi.

“Cinsiyet kotası getireceğiz”

Siyasal temsili güçlendirmenin imkanlarına dair değerlendirmede bulunan Karaca; “Kadınların seçme ve seçilme hakkını elde etmesi, yurttaşlık haklarından yararlanmasını sağlamıştır. Kadınların siyasette olması toplumsal cinsiyet eşitliği temelli politikaların oluşturulmasında ve uygulanmasında önemlidir. Seçme ve seçilme hakkının elde edildiği günün 86. yıl dönümünde, kadınların siyasal temsilinin yetersiz olması kabul edilemez. Kadınların yaşadıkları hak ihlallerinin her zaman karşısında duracağız. CHP iktidarında; İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamemizde de belirttiğimiz üzere, kadınların karar alma mekanizmalarında olmasını sağlamak için Seçim Yasası değişikliği ile cinsiyet kotası getirecek, kadınların TBMM’de temsilini güvence altına alacağız. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi, kadınların eşit katılımı ve temsiliyetiyle mümkün kılacağız” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221