Kırgızistan ve Özbekistan’da temaslarda bulundu

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Kırgızistan ve Özbekistan’a giderek bir dizi temaslarda bulundu.

Kırgızistan ve Özbekistan’da temaslarda bulundu

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, bir dizi temaslarda bulunmak amacıyla Kırgızistan ve Özbekistan’a gitti. Rektör Kutluhan, temaslarının ilk gününde Kırgızistan Oş Üniversitesi ile PAÜ’nün birlikte düzenlediği “Kadim Özgön ve İmam Serahsi’nin Mirası” panelinde açılış konuşması gerçekleştirerek, “İmam Serahsi’nin Hayatı, İlmi Şahsiyeti, Eserleri ve Hukukçuluğu” adlı oturumun başkanlığını yaptı. Panelin açılış konuşmalarını; Kırgızistan Cumhuriyeti Devlet Sekreteri Kasmambetov Suyumbek Saparbekoviç, Kırgızistan Cumhuriyeti Din Komisyonu Başkanı Toygonbay Abdıkarov, Gaye Vakfı Kurucu ve Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. M. Cevat Akşit, TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sek. Yrd. Mirvohid Asimov, PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Oş Valisi Camaldinov Ziyadin İslamoviç, Oş Şehir Belediye Başkanı Mambetov Almaz İşenbekoviç, YÖK Üyesi ve İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murteza Bedir ve Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Dr. Yakup Ömeroğlu gerçekleştirdi.

“Türkler her alanda güçlü olduklarını dünyaya gösterdi”

Rektör Kutluhan, açılış konuşmasında şunları kaydetti: “Her millet, sahip olduğu temel özelliğe göre isim almıştır. Örneğin Araplar edebiyatta çok ileri seviyede oldukları için ‘Güzel konuşanlar’ anlamında Arap adını almışlardır. İranlılar, ata binmekte usta oldukları için ‘Süvari, iyi at binen’ anlamında Fâris adını almıştır. Türkler ise Kaşgarlı Mahmud’un Türkçenin bilinen en eski sözlüğü olan Dîvânü Lugati’t-Türk adlı ünlü eserinde belirttiği üzere ‘güç, kudret ve kemal’ anlamındaki Türk adını almışlardır.  Çünkü Türkler hemen hemen her alanda güçlü ve kudretli olduklarını dünyaya göstermişlerdir. Nitekim onlar siyasi alanda birçok büyük devletler kurdukları gibi yıkılmakta olan Selçuklu devletine destek olmak gibi Müslüman kardeşlerine de sahip çıkmışlardır. Türkler ilmî alanda da tıpkı siyasi alanda olduğu gibi büyük başarılarak imza atmışlardır. Örneğin tefsir alanının bir numaralı ismi Zemahşerî, bu coğrafyada yetişmiş bir Türk’tür. Hadis alanının bir numaralı ismi Buhârî yine bu coğrafyanın yetiştirdiği bir Türk’tür. Felsefe ve tıp alanının bir numaralı ismi İbn Sina birçok kaynağın belirttiğine göre Türk’tür. Matematik biliminin bir numaralı ismi Hârizmî yine bu coğrafyada yetişmiş bir Türk’tür.” Rektör Kutluhan ile Oş Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kudaiberdi Kolabekov tarafından imzalanan protokoller; Genel Eğitim İş Birliği Protokolü, Mevlana Protokolü ve Erasmus İş Birliği Protokolü oldu.

PAÜ ile Özbekistan üniversiteleri arasında protokoller

Temaslarının ikinci gününde Özbekistan’da bulunan Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, PAÜ ile Fergana Devlet Üniversitesi arasında Genel Eğitim İş Birliği Protokolü, Mevlana Protokolü, Erasmus İş Birliği Protokolü’ne imza attı. Üçüncü gün Fergana şehrinden Semerkant’a geçen Rektör Kutluhan, İmam Buhari Uluslararası Bilimsel Araştırma Merkezi ile Genel Eğitim İş Birliği Protokolü, Mevlana Protokolü; Semerkant Devlet Üniversitesi ve Semerkant İpek Yolu Uluslararası Turizm Üniversitesi ile PAÜ arasında Genel Eğitim İş Birliği Protokolü, Mevlana Protokolü, Erasmus İş Birliği Protokolleri’ne imza attı. Özbekistan temaslarının son gününde ise Taşkent’e geçen PAÜ Kutluhan burada Özbekistan Fenler Akademisi Tarih Enstitüsü ile PAÜ arasında Genel Eğitim İş Birliği Protokolü ve Erasmus İş Birliği Protokolü’nü imzaladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER