MAKSİAD’dan meslek lisesi mezunlarına altın bilezik

Makine Sanayici İş İnsanları Derneği’nin makine ve metal sektörünün en büyük sıkıntısı olan personel sorununa çözüm için hayata geçirdiği, meslek lisesi ve meslek yüksekokulu mezunlarına iş garantili kurslara kayıtlar başladı.

Makine Sanayici İş İnsanları Derneği (MAKSİAD), makine ve metal sektörünün en büyük sıkıntısı olan personel sorununa çözüm için iş garantili kursları hayata geçirdi. İŞKUR, Milli Eğitim Müdürlüğü ile Denizli Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde meslek lisesi ve meslek yüksekokulu mezunlarına yönelik düzenlenen kurslara kayıtlar başladı. Konuya ilişkin açıklama yapan MAKSİAD Başkanı Mehmet Sarı; “Ben gencim, işsizim mesleğim de yok diyorsanız ve meslek lisesi mezunuysanız size ömür boyu altın bilezik sunuyoruz. MAKSİAD Yönetim Kurulu olarak ilk günden itibaren üzerine yoğunlaştığımız teknik personel sorununun çözümü için başlattığımız, mesleki eğitim kursumuzun son aşamasına geldik. Kayıtlarımız başladı. İŞKUR önderliğinde, Milli Eğitim Müdürlüğü, Denizli Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile kursumuzu başlatıyoruz. Sektörümüze ciddi sayıda personel istihdam edeceğiz ve bunun peşini bırakmayacağız. Destekçilerimizi arkamıza alarak bunu çözeceğimize inanıyoruz. Tabi bunun için tüm meslek odalarını, meslek birliklerini de desteğe bekliyor. Böyle çalışmalar başlatmaları için çağrıda bulunuyoruz. Bugüne kadar hiçbir meslek odasından böyle bir çalışma görmedik maalesef. Bu meslek odalarının aidat toplamaktan başka icraatlarını görmek zor, her şey evrak imzalamaktan ibaret değildir, ellerini taşın altına koymalıdırlar.  Bu sorunlar sadece MAKSİAD’ın değil, tüm sanayicilerimizin sorunu. Gelecek bizim geleceğimiz bu gençler hepimizin çocukları. MAKSİAD’ın başlatmış olduğu bu kurslar, umarım herkese bir emsal olur ve devamı gelir. Sadece metal ve makine sektörü için değil; diğer oda birlikleri ve sivil toplum kuruluşları kendi alanlarında böyle kurslar hayata geçirerek, gençlerimizin önünü açarsa sektördeki personel sorununa çözüm olur. İnşallah bir iki yıla kadar tüm teknik personel problemini çözmüş olacağız” dedi.

“MAKSİAD binasına başvuru için bekliyoruz”

Başvuruların başladığını belirten Başkan Sarı, “Meslek lisesi mezunu 18-30 yaş aralığındaki gençlerimizi MAKSİAD binasına başvuru için bekliyoruz. Tornacılık, kaynakçılık ve CNC makinelerinin eğitiminin olacağı bu kurslarımıza başvuran gençlerimiz, iş garantisi ile eğitim alırken maaş da alacaklar. Mesleğe başladıklarında asgari ücretle değil daha dolgun maaşlarla çalışacaklar. Bizim amacımız gençlere meslek kazandırmak ve sektörümüzün imalatını hızlandırıp ihracatını arttırmak, şehrimizin ve ülkemizin ekonomisine katkı sağlamaktır. Teorik eğitimlerini tamamlamış mezun olmuş fakat pratikte eksiklikleri olan gençlerimiz deneyimli olmadıkları için işe başlayamıyor” diye konuştu.

“Deneyimli personel istiyoruz”

“Deneyimli personel istiyoruz” diyen Başkan Sarı, şunları söyledi: “Yeni mezunlara deneyim şansı tanımıyoruz, işte bu kurslarımız tam bu konudaki deneyimini de gidermiş olacak. İş garantili bu eğitimlerimizin hem sektörümüze katkısına hem gençlerimizi hayata kazandırmaya olan inancımız tam. İŞKUR Müdürümüz Fatih Işık’a, Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Zolan’a ve Milli Eğitim Müdürümüz Süleyman Ekici’ye ve tüm üyelerimize verdikleri desteklerden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Hep yanımızda oldular ve sektörümüzü desteklediler.”

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2021, 17:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER