“Moldova ticaret anlamında çok değerli”

Moldova Büyükelçisi Dmitri Croitor’u ağırlayan Güney Ege Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu Başkanı Oktay Mersin; “Moldova bizim açımızdan ticaret anlamında çok değerli. Biz GESİFED olarak en kısa zamanda Moldova ziyareti için bir heyet oluşturacağız” dedi.

“Moldova ticaret anlamında çok değerli”

Moldova Büyükelçisi Dmitri Croitor ve 2016-2018 Moldova Türk Büyükelçisi Hulusi Kılıç, Güney Ege Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu’na (GESİFED) ziyarette bulundu. Ardından Büyükelçisi Croitor, ile Büyükelçi Kılıç, GESİFED Başkanı Oktay Mersin ile GESİFED Yönetimi, Vali Ali Fuat Atik’e sonra da Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’a ziyarette bulundu. Ziyaretlerin ardından GESİFED üyesi dernek temsilcileri ile Denizli Ticaret Odası ve Denizli Sanayi Odası temsilcilerinin katıldığı Türkiye–Moldova ilişkilerinin ve ticaretinin görüşüldüğü toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan GESİFED Başkanı Oktay Mersin; “Sayın Büyükelçilerimize ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederim. Sayın Hulusi Kılıç Büyükelçi olduğu dönemde Moldova’da bulundum. Sovyetler Birliği’nden ayılan devletlere baktığımız zaman Avrupa Birliği’ne komşu olan tek devlet Moldova’dır. Bir kenarı Avrupa Birliği’ne bir kenarı Rusya’ya bakıyor. Bizim açımızdan ticaret anlamında çok değerli. Biz GESİFED olarak en kısa zamanda Moldova ziyareti için bir heyet oluşturacağız” dedi.

“TÜRKİYE İLE MOLDOVA ARASINDA STRATEJİK İŞBİRLİĞİ VAR"       

2016-2018 Moldova Türk Büyükelçisi Hulusi Kılıç ise şunları kaydetti: “Moldova Türkiye için önemli bir ülke, küçük ama değeri yüksek bir ülke. Türkiye ile Moldova arasında stratejik işbirliği var. Moldova’da Japonya’nın büyük bir firmasının fabrikası var. Moldova’nın katma değeri, Gagavuz Türkleridir. Özellikle son yıllarda onlara sahip çıkıyorlar. Gagavuzya’da Türk fabrikalar var ve buradan ihracat yapıyorlar. Moldova’nın AB ile serbest ticaret anlaşması, serbest dolaşım hakkı var. Rus coğrafyası ile serbest ticaret anlaşması var. Benim Büyükelçi olduğum dönemde Türkiye ile Moldova arasında serbest ticaret anlaşmasını uygulamaya soktuk. Bu sayede 950 milyonluk bir nüfusa hitap ediyorsunuz. Dolayısı ile iki ülke arasındaki siyasi ilişkilerin üst düzeyde olması işadamlarımız için büyük bir kazanımdır.”

“BİN 300 TÜRK ŞİRKETİ MOLDOVA'DA ÇALIŞIYOR"

Türk iş insanlarını Moldova’ya çekmek istediklerini ifade eden Moldova Büyükelçisi Dmitri Croitor; “Çünkü milletimiz başka ülkelere iş bulmak için gidiyor. Benim hedefim yabancı yatırımcıyı ülkeye çekmek, halkımızın göç etmemesi ve bu sayede ailelerin bir arada kalabilmesidir. Kendi gözünüzle görmenizi gelip ziyaret etmenizi sizleri ağırlamayı istiyoruz. Gelin Moldova’daki iş insanları ile görüşün, konuşun. Bin 300 Türk şirketi Moldova’da çalışıyor. Onlar Moldova vatandaşlarına ailelerine iş veriyorlar onlar bizim için önemli. Güçlü, aktif iş insanları ülkemize gelsin bizim dar bakış açımızı değiştirsin, geçim kaynağı sağlasın. 10 sene önce 4,5 milyon Moldovalı varken bugün 3,5 milyon nüfus var. Biz istiyoruz ki halkımız geri gelsin. Karşılıklı kazanç sağlayalım istiyoruz” diye konuştu. Toplantının ertesi günü Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan ve Türk Dili ve Edebiyat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turgut Tok ile bir araya gelindi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER