“Pamukkale yolunda bir arkeoloji müzesi olmalı”

DRT ekranlarında yayınlanan ‘Haberin Merkezi’ programına konuk olan Denizli Otelciler Ve İşletmeciler Derneği Başkanı Gazi Murat Şen; Denizli Büyükşehir Belediyesi, Denizli Valiliği, Kültür Ve Turizm Bakanlığı imzalanan protokol ile yapılması planlanan müze çalışmalarının olumlu olduğunu belirtti. Başkan Şen; “Onun arkasında bir de arkeoloji müzesi olması gereken bir yer var. Alanı ve projesi belli. Onun da hızlı bir şekilde olması lazım ve Pamukkale yolu üzerinde bir arkeoloji müzesi daha kesinlikle olmalı. Biz bunları yapabilirsek o zaman yabancı misafir Denizli’ye iner, merkezde dolaşır” şeklinde konuştu.

“Pamukkale yolunda bir arkeoloji müzesi olmalı”

Denizli Otelciler Ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, DRT ekranlarında yayınlanan ve Tolga Alp Düzgören tarafından hazırlanıp sunulan ‘Haberin Merkezi’ programına konuk oldu. Pandemi döneminde turizmde turizmcilerin sıkıntısını dile getiren Başkan Şen; “Korona virüs tüm sektörleri etkiledi ama imalat sektörü doğası neticesinde biraz daha şanslıydı. Şehir ekonomimiz, bir sanayi şehri olduğumuz için kısmen daha az etkilendi. Ülkemizdeki en büyük döviz kazandırıcı olan turizm sektörü, gerektiği kadar misafir gelmediği için oldukça etkilendi. Turizm sektöründe, yaklaşık 1 buçuk milyon kişi çalışıyor ve 55 sektörle bağlantılıdır. Tüm sektörleri düşündüğümüzde zincirleme olarak ciddi bir kayba neden olduğunu görüyoruz. Biz 50 milyon turist ağırlamayı planlarken; bu sayılar, 15-20 milyon bandında kaldı. Bu yıl içinse tablo daha belirsiz, Rusya ve İngiltere kapalı Almanya kısmen açık. Bu demektir ki bizim ana pazarlarımızdan şuan misafir girişi yok. İşletmelerini açan arkadaşlarımız gerçekten çok mağdur” diye konuştu.

“Hasta olan misafirimizi izolasyon odalarımızda ücretsiz ağırladık”

Sektörün beklentileri hakkında da konuşan Başkan Şen; “Sayın Bakanımızın da açıkladığı gibi; Nisan’da açarız, bayram gibi hızlanırız, ondan sonra da büyük bir ivmeyle yabancılarla beraber devam ederiz noktasındaydı. Biliyorsunuz bayramda ülke tamamen kapandı, herkes evinde oldu, tesisler açamadı. Ülkeler her ay belli periyodlarda kendi vatandaşlarının gideceği ülkelere bir liste hazırlıyorlar. Kırmızı, sarı, yeşil renklerinde gidebilirsin, gidemezsin, dönüşte karantina da kalırsın gibi. Kırmızı listedeki bir ülkeye İngiliz vatandaşı olarak giderseniz, döndüğünüz de devlet sizi gözetimine alıyor ve 4 bin sterlin ödeme yapmanız gerekiyor. Bu yüzden İngiliz vatandaşları da ülkemize gelmiyorlar ve tatile gittikleri ülkedeki sigortalarını da karşılamıyorlar. Biz Türkiye’de yabancı misafirimiz geldiğinde ve hasta olduğunda tüm otellerimizdeki izolasyon odalarımızda ücretsiz olarak ağırlıyoruz. 14 gün boyunca tüm ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Sonra ülkelerine dönmelerine imkan sağlıyoruz. Bu odalar Turizm Bakanlığı’ndan belgeli ve güvenlik sertifikası alan tüm tesislerimizde mecburi. Vaka sayıları çok arttığı zamanlarda, tüm tesislerimizde gerek yerli gerek yabancı, hastalanan veya temaslı olanları biz tesislerimizdeki izolasyon odalarında ağırladık ve bu süreyi misafirlerimiz çok sıkıntısız geçirdiler” şeklinde ifade etti.

“Tesislerimiz, yazlığa gitmekten çok daha güvenli”

Başkan Şen, şunları aktardı: “Bakanlığın güvenli turizm sertifikasını çıkarması, bağımsız, uluslararası sertifikaya sahibi bir kuruluşun ayda iki defa habersiz olarak tesisleri denetlemesi, disiplin altına aldı. Hatta hastanelerin yoğun bakım üniteleri dışında hepa filtre kullanılması mecburi değildir. Biz salonlarımıza ve restoranlarımıza hepa filtreli makinalar aldık ki havayı temizlesin ve mikropları tutsun. Bizim güvenlik önlemlerimiz gerçekten çok yüksek standartta. O yüzden tatil yapmayı düşünen vatandaşlarımız varsa özellikle ülkemizdeki tesislerimize gönül rahatlığıyla gidebilirler. Ben iddia ediyorum ki tesislerimiz, yazlığa gitmekten çok çok daha güvenli.”

“Pamukkale/Hierapolis, en çok ziyaret edilen ören yeri ve müzeler olacak”

Yurtdışından gelen genç turistlerin bir otelde tatil yapmak istemediğini dile getiren Başkan Şen; “Türkiye’ye gelince 3 gün Antalya, 2 gün Kapadokya, 1 gün Pamukkale gibi çok yer görmek istiyorlar. Buna göre de alternatif turları acenteler oluşturuyor. Ülkeye geldiklerinde 1 hafta Antalya Bölgesi’nde veya sayfiye bölgelerinde yani Marmaris, Bodrum, Fethiye’de tatil yapıp bir hafta da kültürel turlara çıkıyorlar. O da bizim için önemli, özellikle kültürel tur açısından Pamukkale, Hierapolis, Laodikeia gibi antik kentlerimizle çok zenginiz. O yüzden biz ciddi bir talep görüyoruz. Müze ve ören yerleri için de biz yıllar boyu en fazla ziyaretçi alan noktaydık. Ayasofya artık halka açıldı ve sıradan çıktı. Topkapı da Cumhurbaşkanlığı’na devredildi. Bundan sonra Döner Sermaye İşletme Merkez Müdürlüğü liste açıkladığında göreceksiniz, Türkiye’de en çok ziyaret edilen ören yeri ve müzeler arasında birinci sırada Pamukkale/Hierapolis çıkacak” ifadelerini kullandı.

“Rusya’nın Türkiye’ye turist göndermemesini siyasi buluyorum”

Rusya’nın Türkiye’ye turist göndermemesini siyasi bulduğunu belirten Başkan Şen; “Vaka sayılarına baktığımız zaman Rusya’da 8-9 bin vaka olduğunu görüyoruz, bizim vaka rakamlarımız ise 5 bin civarında. Vefat sayımız da 100’lü rakamlara düştü. Yani Rusya’dan çok iyi durumdayız. İşin komik tarafı Rusya Sputnik aşısını üretiyor ve Rusya’da aşılanan kişi sayısı 140 milyon nüfusta 30 milyon. Bizim en son rakamlara göre yapılan aşı sayımız 32 milyon ve biz aşıyı dışarıdan alıyoruz. Yani her şeye rağmen aşılanma oranımız da çok yüksek. Büyük ülkeler savaşı silahla değil ekonomik olarak yapıyorlar. Büyük ülkeler görece küçük ülkeleri hep etkisi altına almak istiyorlar” dedi.

“Pamukkale yolunda bir arkeoloji müzesi olmalı”

Başkan Şen, şunları söyledi: “Büyükşehir Belediyemizin ‘Teleferik Projesi’, yerli misafirlerin oraya çıkması ve dolaşması anlamında çok büyük bir katkı sağlamıştır. Pamukkale’ye gelen yerli misafirlerimiz ortalama 2-3 gün burada kalıyorlar, mutlaka ve mutlaka bir gün şehre iniyorlar. Babadağlılar Çarşısı, Denizli kebabı ve teleferiğe uğruyorlar. Bunu kesin yapıyorlar. Teleferik olmasa belki şehre inmeyecekler. O anlamda çok büyük bir katkı sağlamıştır. Biz dernek olarak yıllardır müze konusunu dile getiriyoruz. 2 yıl önce Celal Şimşek Hocamız dedi ki; ‘50 binin üzerinde eser depolarda bekliyor. Bizim bunları sergileyebilecek alanımız yok.’ Nihayetinde Denizli Büyükşehir Belediyesi, Denizli Valiliği, Kültür Ve Turizm Bakanlığı arasında bir protokol imzalandı. Çok da olumlu oldu. Onun arkasında bir de arkeoloji müzesi olması gereken bir yer var. Alanı ve projesi belli. Onun da hızlı bir şekilde olması lazım ve Pamukkale yolu üzerinde bir arkeoloji müzesi daha kesinlikle olmalı. Biz bunları yapabilirsek o zaman yabancı misafir Denizli’ye iner, merkezde dolaşır. Zaten gece aydınlatması olduğundan ve burada konakladığından dolayı rehberler; özellikle 2-3 saatini daha Denizli’ye ayırırlar, müzeleri dolaştırırlar, bunun bölgeye de büyük katkısı olur.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER