PAÜ, Hayri Ün hakkındaki soruşturmayı tamamladı

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Diş Hekimliği Fakültesi’nde yapılan pamaroik röntgen odasının yerinin değiştirilmesi sonucu; oda kapı ve camlarının radyasyona karşı kurşun kaplamalı olması gerekirken, galvanizli saçla yapıldığı belirlendi.Dönemin PAÜ Yapı İşleri Daire Başkanı Hayri Ün’e yönelik açılan soruşturma tamamlandı ve “Yapılan işin yüklenici firmanın ‘Gizli Ayıplı’ bir işi olduğu anlaşıldığından, hakkında ‘Herhangi Bir Disiplin Cezasının Uygulanmasına Gerek Olmadığı” kararı verildi.

PAÜ, Hayri Ün hakkındaki soruşturmayı tamamladı

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Diş Hekimliği Fakültesi’ne 5 Mayıs 2014’te panaromik röntgen odası yapımı için ihaleye çıkıldı. PAÜ Yapı İşleri Daire Başkanlığı tarafından ‘PAÜ Dişçilik Fakültesi Bina Bakım Onarım İşi’ ihalesini kazanan firma ile 29 Eylül 2014’te sözleşme imzalandı, yer teslimi 22 Ekim 2014 tarihinde yapıldı. Hayati önem taşıyan röntgen odası kapılarının İnşaat Kontrolü Yetkilisi N. A. ve Daire Başkanı Hayri Ün tarafından yapıldı, iş onaylandı ve teslim alındı. Diş Hekimliği Fakültesi yönetimi tarafından 2019’da oda için yer değişimi kararı aldı. Röntgen odalarındaki tüm cihazlar söküldü, belirlenen yeni yerlerine taşındı. Ancak, radyasyona karşı korumalı olması gereken kapı ve pencereler söküldüğünde skandal ortaya çıktı.

Soruşturma açıldı

Durum, zaman geçirilmeden PAÜ yetkililerine bildirildi. Yapılan kontrollerde de kurşun kaplama olması gereken kapılara daha ucuz ve standart dışı olan, radyasyona karşı koruma özelliği bulunmayan galvanizli saçların yapıldığı, camların da röntgen odaları için özel hazırlanan camlar yerine standart camlar olduğu belirlendi. Dönemin PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, olayın ardından dönemin PAÜ Yapı İşleri Daire Başkanı Hayri Ün ve N.A. başta olmak üzere tüm ilgililer hakkında soruşturma başlattı.

“Disiplin cezasının uygulanmasına gerek yok”

Başlatılan soruşturma tamamlandı. PAÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Kutluhan’ın imzanın yer aldığı soruşturma sonucunda Hayri Ün hakkında şu ifadelere yer verildi: “Üniversitemiz, ‘PAÜ Dişçilik Fakültesi Bina Onarım İşi’ ihalesinin 05/05/2014 tarihinde yapıldığı ve sözleşmenin 29/09/2014 tarihinde imzalandığı, ihalede radyoloji odaları kapılarının kurşunlu kapı olarak yapılacağının belirtilmesine rağmen 11/02/2019 tarihinde Diş Hekimliği Fakültesi’nde yapılan tadilatta, kapılarda kurşun kaplama yerine galvaniz saç kullanıldığının tespit edilmesi üzerine hakkımızda 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 53 ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 125’inci maddesi hükümleri uyarınca yapılan disiplin soruşturması neticesinde; kapıların fabrika çıkışı presli kapı şeklinde olması, içindeki materyalin görülebilmesi için kapının parçalanıp içine bakılması gerektiği, ancak bunun mümkün olmadığı, ihale sonrasında yaşanan görev sorumluluklarınızda bilerek ve isteyerek bir kusurumuzun olmadığı, yapıları işin yüklenici firmanın ‘Gizli Ayıplı’ bir işi olduğu anlaşıldığından, hakkınızda ‘Herhangi Bir Disiplin Cezasının Uygulanmasına Gerek Olmadığı’ kanaatine varılmıştır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER