Prof. Dr. Kumsar, “Binaların denetimleri yapılmalı”

İzmir'in Seferihisar İlçesi açıklarında 6,6 büyüklüğünde yaşanan depremi değerlendiren Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Halil Kumsar, “Deprem hasarlarını en aza indirmeliyiz. Binaların denetimleri yapılmalı” dedi. Yerel yönetimlere çok iş düştüğünü belirten Prof. Dr. Kumsar, “Bu alanlar, alüvyon topraklarla dolu bir alan. Yumuşak bir zemin. Zayıf binalar yıkıldı. Zayıf inşaat çalışması yapılmış ve bunların zararı ortaya çıktı” diye konuştu.

Prof. Dr. Kumsar, “Binaların denetimleri yapılmalı”

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Halil Kumsar, Seferihisar İlçesi açıklarında yaşanan 6,6 büyüklüğünde depremin ardından İzmir’e gitti. Depremi merkezinde inceleyen Prof. Dr. Kumsar, izlenimlerini Denizli Gazetesi ve DRT TV’ye aktardı. Deprem bölgesindeki bazı binaların tamamen çöktüğünü belirten Prof. Dr. Kumsar, “Zemin, jeolojik yapı ve binalarda yapılan hatalar, üst üste gelmiş ve bu durum yaşanmıştır. Eski yönetmeliklere göre yapılan binalar var. Gözlemlerimiz bu yönde. Ağır hasarlar söz konusu. Bu alanlar eskiden portakal ve limon tarlalarıydı. Bu alanlara yerleşim yapılmış. Böyle kaçınılmaz sonuçları var. Bu hataların yapılmaması gerekiyor. Can kayıpları söz konusu. Bodrum katları göçüp vinç yardımıyla ayakta duran binalar var. Alanda ekiplerin çalışması sürüyor. Yoğun çaba söz konusu. Deprem hasarlarını en aza indirmeliyiz. Binaların denetimleri yapılmalı. Yerel yönetimlere çok iş düşüyor. Bu alanlar alüvyon topraklarla dolu bir alan. Yumuşak bir zemin. Zayıf binalar yıkıldı. Zayıf inşaat çalışması yapılmış ve bunların zararı ortaya çıktı ”şeklinde konuştu.

“Deprem, hayatımızın bir parçası”

Bu alanlarda yüksek katlı binalara izin verilmemesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Kumsar; “Meydana gelen deprem Denizli’de de hissedildi. Ancak bu fay zonu doğrudan Denizli’yi etkilemez. Bu yıkılan binalar, genel olarak 10 ila 12 katlı binalar. Bu alanlarda yüksek katlı binalara izin verilmemeli. Fay zonlarının kırılmasıyla deniz karaya doğru ilerledi. Bu tektonizmanın gereği. Buralarda tedbirler alınmalı. Deprem hayatımızın bir parçası” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211