Sandras eteklerindeki Gökçeova Göleti’ne yoğun ilgi

Türkiye’nin en uzun kıyı şeridine sahip Muğla’da deniz turizmi kadar yayla turizmi de son yıllarda büyük rağbet görüyor. Denizli Beyağaç İlçesi’ne bağlantının sağlandığı yol üzerinde bulunan Gökçeova Göleti, bisiklet tutkunları, çadır kamp ve günübirlik tatilciler için önemli fırsatlar sunuyor.

Sandras eteklerindeki Gökçeova Göleti’ne yoğun ilgi

Son yıllarda ünlü simaların ve iş adamlarının tercih ettiği Köyceğiz Ağla Yaylası üzerinden Denizli Beyağaç İlçesi’ne bağlantının sağlandığı yol üzerinde bulunan Gökçeova Göleti, bisiklet tutkunları, çadır kamp ve günübirlik tatilciler için önemli fırsatlar sunuyor. Deniz seviyesinden bin 750 metre yükseklikteki Gökçeova Göleti’nin çevresi yaban hayatı için de önemli bir alan. Gölet çevresinde tatil yapan vatandaşlar ile iç içe yaşam süren at, eşek, katır ve ördekler piknik ve kamp için gelen vatandaşların ilgi odağı durumunda. Çadırlar ile iç içe yaşam süren yaban hayatı gelen misafirler tarafından da besleniyor. Gökçeova Göleti, Köyceğiz Orman İşletme Müdürlüğü tarafından 1987 yılında kış aylarında yağan karın 50 dönüm alanda toplanması sonrası biriken suların tutulması ve aynı zamanda ormanlık alan olması nedeniyle helikopterlerin su alması için yapıldı. Gölet, 600 ila bin yaşlarında olduğu tahmin edilen çam ağaçları ile çevrili.

Kış aylarında beyaz örtüyle kaplanıyor

Yaz aylarında bisiklet ve kamp tutkunlarının uğrak mekanı olan Gökçeova Göleti, kış aylarında tamamen kar örtüsü beyaza bürünüyor. Kış aylarında donan göl üzerinde yürüyüş yapan ve Türkiye’nin birçok bölgesinden gelen dağcılık sporcuları, Sandras Dağı’nın zirvesine kadar tırmanma gerçekleştiriyor. Gökçeova Göleti’nde tatlı su balığı bulunması nedeniyle amatör balıkçılar da göl etrafında yaptıkları piknik esnasında bir taraftan balık tutuyor, diğer taraftan tuttukları balıkları pişiriyor. İnternet ve cep telefonunun çekmediği bölgeye piknik yapmak ve kamp için gelen vatandaşlar doğal ortamın korunmasını ve gelen vatandaşların çevreyi temiz tutmaları konusunda uyarıda bulunuyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER