TEKNOFEST’te PAÜ Hazar takımı ile Denizli damgası

Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) 2020’de iki kategoride Türkiye birincisi olan Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hazar Takımı’nın Danışmanı Prof. Dr. Cemal Meran; “Bu takımdaki herkes bir cevher. Doğru işlenir önleri açılırsa, iyi motive edilirse bu arkadaşlarımızın başaramayacağı hiçbir şey yok. Hedefimiz; bu başarıyı kalıcı kılmak” dedi.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hazar Takımı, atışları Aksaray Hisar Roketsan Atış Tesisleri’nde yapılan TEKNOFEST 2020 roket yarışmalarında 3 Bin Metre Orta İrtifa ve 6 Bin Metre Yüksek İrtifa Kategorilerinde Türkiye birincisi oldu. PAÜ Hazar Takımı’nın roketi, hedeflenen yüksekliklerde verilen görevleri başarı ile yerine getirip, sorunsuz bir şekilde inişini gerçekleştirdi. Bu yıl TEKNOFEST Roket Yarışması’na özel olarak verilen En İyi Takım ve En Özgün Tasarım Ödülleri’nde ise PAÜ Hazar Takımı, Yüksek İrtifa Kategorisi’nde En İyi Tasarım Ödülü’nün sahibi oldu.

"BİZ BU TAKIMIN BAŞARISINDAN EMİNDİK"

PAÜ Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve PAÜ Hazar Takımı Danışmanı Prof. Dr. Cemal Meran; “Takımımız 2018’in Aralık ayında Makine Mühendisliği bölümümüzde eğitim gören öğrencilerden kuruldu. Bu takım TEKNOFEST yarışmalarını esas alarak yüksek irtifada roket üretimi,  bunu fırlatması ve belirlenen hedeflere ulaşması amacıyla kuruldu. Serhat Duras arkadaşımız takım lideri. Takımdaki herkesin görev dağılımı var. Bu takım geçen yıl yüksek irtifada 3 bin metrede Türkiye birincisi oldular ve bütün dikkatler buraya çevrildi. Geçen yılki başarının bu yıl üstüne koyduk. Başarının tesadüf olmadığını gösterdik. Bu yıl finansal olarak da takımımız büyük destek aldı. Bu yıl iki kategoride katıldık. Biz bu takımın başarısından emindik” diye konuştu.

"HEDEFİMİZ BU BAŞARIYI KALICI KILMAK"

Pandemiye rağmen çok çalıştıklarını söyleyen Prof. Dr. Meran; “Takım üyelerimiz yazın evlerine gitmedi. Geçen yıl bir çalışma ortamımız yoktu, bu yıl çalışma ortamına sahip olduk. Aksaray’da iki roket uçurduk. Bu ekipteki herkes geleceğin parlak mühendis adayları.3 bin metre orta irtifa ve 6 bin metre yüksek irtifa kategorilerinin her ikisinde de Türkiye birincisi olduk. Bu yıl aynı zamanda TEKNOFEST Roket Yarışması'na özel olarak verilen En İyi Tasarım Ödülü'nün de sahibi olduk. Biz öğrencilerimizin makine tasarlamalarını istiyoruz. Roket de bir makinadır. Bizler hocaları ve üniversite olarak çok mutluyuz. Bu takımdaki herkes bir cevher. Doğru işlenir önleri açılırsa, iyi motive edilirse bu arkadaşlarımızın başaramayacağı hiçbir şey yok. Hedefimiz bu başarıyı kalıcı kılmak. Biz bu şekilde çalışma yapan arkadaşlarımızı, takım sayılarımızı artırmak istiyoruz ”ifadelerini kullandı.

"TEKNOLOJİ ÜRETMEYİ SEVİYORUZ"

Üretmeyi seven bir ekip olduklarını belirten PAÜ Hazar Takımı Kaptanı Mehmet Serhat Duras; “Takımımızın ismi ‘Hazar’, ‘barış’ anlamına geliyor. Araştırmalarımızda ayrıca Atatürk’ün ilk verdiği soy isimlerden biri olduğunu da öğrendik. Aslında en büyük eksiklik roketleri deneyemiyoruz. Belirlenen irtifaya fırlatma işlemi gerçekleştiremiyoruz. Güvenlik sebebiyle. İçteki alt sistemleri deneyebiliyoruz.  Tasarımları, hesaplamaları, analizleri, üretimlerin bir kısmı bize ait. Bazı parçaların üretimlerini Denizli sanayisinde ve üniversitemiz bünyesinde bulunan makinelerde yapıyoruz. Bizler öğrenciyiz. Derslerde teorik olarak bunları görüyoruz. Bu çalışmalarla öğrendiklerimizi pratiğe döküyoruz.  Biz üretmeyi seven bir ekibiz. Teknoloji üretmeyi seviyoruz. Bu alanlarda birçok önemli firmalar var. Onlarla çalışmalarda yer almak istiyoruz. Ülkemiz için faydalı ürünler, faydalı cihazlar geliştirmek istiyoruz. Ekibime, danışman hocalarıma çok teşekkür ediyorum. Üniversitemiz bizlere hep destek verdi.  Bizim elimizden tuttular. Ana sponsorumuz Pamukkale Teknokentde de çok teşekkür ediyorum” dedi.

Takım Üyeleri’nden Seher Sena Öğün; “Çok mutluyuz. Bunun bir tesadüf olmadığını biliyoruz. Başarıyı çok çalışmanın, iyi bir ekip olmanın ve azmin sağladığını biliyoruz. Bizim için çok güzel bir süreçti” şekelinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2020, 13:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER