Yatırımlarda devlet desteği konuşuldu

Denizli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, İzmir Yeminli Mali Müşavirler Odası, Denizli Vergi Dairesi Başkanlığı, Denizli Ticaret Odası ile Denizli Sanayi Odası işbirliğinde ‘Yatırımlarda Devlet Desteği ve Yatırım Teşvik Belgesi Uygulamaları Semineri’ yapıldı.

Yatırımlarda devlet desteği konuşuldu

Denizli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (SMMM) Odası, İzmir Yeminli Mali Müşavirler Odası, Denizli Vergi Dairesi Başkanlığı, Denizli Ticaret Odası ile Denizli Sanayi Odası işbirliğinde ‘Yatırımlarda Devlet Desteği ve Yatırım Teşvik Belgesi Uygulamaları Semineri’ düzenlendi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik ve Yabancı Sermaye Genel Müdürü Dr. Mehmet Yurdal Şahin, Merkezefendi Kültür Merkezi’nde yapılan seminere konuşmacı olarak katıldı.  Seminer öncesinde açıklama yapan Genel Müdür Şahin; “Ülkemizin önemli sanayi şehirlerinden, lokomotif şehirlerinden biri olan Denizli’de bulunmaktan büyük mutluluk ve keyif duyuyoruz. Böyle bir davet geldiğinde yaptığımız işleri, yatırımlara uyguladığımız devlet yardımlarının anlatılmasını istediklerinde keyifle geldik. Bu vesileyle önce Aydın’da bir toplantı yaptık. Çok güzel verimli bir toplantı oldu. Amacımız, dünyanın yaşadığı bu pandemi döneminde, yatırımların azaldığı, düşünüldüğü dönemde biz devlet yardımı olarak yatırımları nelerle destekliyoruz, ülkemizde yatırımları, istihdam, üretim ve ihracatı arttırmak için hangi destekleri vermemiz gerekiyor, üreticinin, yatırımcının ihtiyacı olan destekleri neler verdiğimizi yatırımcılarımıza burada anlatacağız. Son yaptığımız düzenlemeleri, gelişmeleri de anlatacağız. Bizim için önemli olan bu toplantıların en önemli unsurlarından bir tanesi de yaptığımızın sahadaki karşılığını görmek. Yatırımcılarımız ve girişimcilerimizin bu konuda yaptıklarımızla ilgili beklentileri, beklentileri karşılayıp karşılamadığı, sorunları, soruları onları cevaplayacağız. Temel amacımız bu devlet yardımlarının ülkemiz sanayisine, Denizli sanayisine katkılarını daha verimli hale getirmek. Bunun için de sahadayız ve Denizli’deyiz” dedi.

“Yatırım maliyetleri çok önemli”

Denizli SMMMO Başkanı Adnan Selçuk, şunları kaydetti: “İktisadi hayata yön veren, ekonomiyi kayıt altına alan, iş dünyasının öncüsü olan bir meslek örgütü olarak, iş dünyasının en iyi düzeyde, en iyi şekilde yatırım yapabilmesi anlamında bu yatırımları gerçekleştirirken de alabileceği devlet desteklerini en üst düzeyde yapılarak yatırım maliyetlerini en az seviyeye indirebilmeleri anlamında böyle bir organizasyon düzenledik. İzmir Yeminli Mali Müşavirler Odası aracılığıyla ekim ayından beri planlıyoruz, bu güne nasip oldu. Elbette burada yatırım maliyetleri çok önemli. Yatırım maliyeti işletmelerimizin sabit giderlerini oluşturmakta. Bu sabit giderler de üretim maliyetlerini etkilemekte, üretim maliyetleri de birim maliyetlerini etkilemekte. Bu da piyasa da rekabet edilebilen bir seviyeye ulaşmak için yatırımcımızın ve iş dünyamızın gerçekten yatırımlarını en iyi şekilde yapabilmesi ve üretimini en kaliteli ve en ekonomik şekilde yapabiliyor olması dünya genelinde bir rekabet piyasası oluşturacaktır. Bundan dolayı böyle bir etkinlik düşündük.”

“Çok elzem şartlardan geçiyoruz”

İzmir’de Genel Müdür Şahin ile bu semineri yaptıklarını ifade eden İzmir Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Akın Özel, “Önemli bir konu, çok elzem şartlardan geçiyoruz. ‘Üretim, istihdam, ihracat’ diyoruz. Yatırım olmazsa olmaz ve hele yatırım yapan firmaların en önemli alabileceği destek devlet desteğidir. Devleti hissetmeleri bu destekleri almaları, hızlı almaları ve doğru kullanmaları çok önemli. Biz yaptığımız bu etkinlik ve seminerlerle en ufak bir katkı sağlayabiliyorsak ne mutlu bize… Ben tekrar genel müdürüme teşekkür ediyorum, ben de seminerin faydalı olacağı kanaatindeyim” diye konuştu. Yeminli Mali Müşavir İzzet Özer, şunları söyledi: “Denizli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, biz İzmir Yeminli Mali Müşavirler Odası öncülüğünde, Sanayi Odası, Vergi Dairesi Başkanlığı ve Ticaret Odası ile birlikte Teşvik Uygulama Genel Müdürü Sayın Yurdal Bey’i davet ettik. Sağ olsun bizleri kırmadı. Şuanda da Denizlili sanayicilerle, mali müşavirlerle, yeminli mali müşavirlerle birlikte, iş adamlarıyla birlikte uygulanmakta olan teşvik mevzuatını, aksayan yönleri ya da iyi yönleri, kötü yönleri tartışıp Sayın Genel Müdür’ün sunumundan sonra salondaki arkadaşlar sorularını soracaklar” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER