“GÖREVİMİZ KAHRAMANLARIMIZIN EMANETİNİ SONSUZA DEK KORUMAKTIR”

Binlere yıllık geçmişe sahip olan Türk Ulusunun tarihteki sayısız şeref sayfalarından birisi de “Çanakkale Zaferi”dir.

 Dünyanın en büyük donanmasını oluşturan Emperyalistler, 1. Dünya Savaşı’nda Boğazları geçerek İstanbul’a ulaşmak Osmanlıyı ağır bir yenilgiye uğratıp savaş dışı bırakmak istemişlerdi. Düşman donanmasının 18 Martta aldığı ağır yenilgi; karadan yardım görmeden Boğazdan geçilemeyeceği gerçeğini ortaya koydu.

Artık, Çanakkale’de dünyanın en kanlı kara savaşları başlıyordu. Ancak, vatan toprağını kutsal bilen Mehmetçik göğsünü siper ederek buna da izin vermedi.

253 Bin genç ve aydın bir nesli uğrunda şehit ve yaralı verdiğimiz bu savaş, siyasal ve askeri sonuçlarıyla, Türk ulusunun kaderini ve tarihin de akışını değiştirdi.  Tarih boyunca özgürlük ve bağımsızlık timsali olmuş bir ulus olduğumuzu dünyaya bir kez daha gösterdi.  

Türk ulusu; bu ölüm kalım savaşında Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal’i üstün komutanlık yeteneğiyle daha yakından tanıyarak, O’nun etrafında kenetlenip Kurtuluş Savaşı‘na katıldı.

Bu zafer; Yahya Çavuşlarıyla, Koca Seyitleriyle, Kınalı Alileriyle, 57. Alayıyla kahraman Türk ordusunun zaferidir. Bu zafer; evlatlarını, kocalarını, düğüne gönderir gibi cepheye gönderen anaların, babaların, eşlerin zaferidir.

Çanakkale Savaşına neden olan Emperyalist ülkelerinemellerinden bugün de vazgeçmedikleri görülmekte; ülkemizi bölme, parçalama ve yönetme çabaları yoğun olarak sürmektedir.

18 Mart tüm millet olarak; yüzbinlerce şehidin ve kahraman gazimizin kanı ile, canı ile kazanılan yurdumuzun; ormanını, suyunu, yer altı ve yer üstü zenginliklerini, en küçük adasından en ücra noktasındaki toprağına kadar sahip çıkıp, iç ve dış düşmanlara karşı koruma ve savunma bilincine ulaştığımız gün olmalıdır.

Türk ulusu birlik ve beraberlik içinde oldukça, Atatürk’ün ışığında, akıl ve bilim yolunda yürüdükçe,  emperyalist güçlerin büyük düşleri gerçekleşemeyecektir.

Görevimiz kahramanlarımızın emaneti olan yurt topraklarını sonsuza değin korumak, çağdaşlaşma çabalarını sürdürmek, laik ve demokratik Cumhuriyet'i yeni eserlerle daha da güçlendirerek, geleceğe taşımaktır.

Zaferin 104. yıldönümünde, bu savaşta yer alarak adını tarihe altın harflerle yazdıran Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman gazilerimizi, aziz şehitlerimizi, özverili Türk ulusunu; minnet, saygı ve şükranla bir kez daha anıyoruz.

YORUM EKLE

banner194

banner193