‘GÖZ GÖRMEZ, BİLİNÇ GÖRÜR’

Gizem Yoğurtçu, Balıkesir'de geri dönüşüm malzemelerinden yaptığı sanat eserlerini sergileyecek. Gizem yıllardır atık malzemeleri toplayarak sanat eserine dönüştürüyormuş. Salgın dönemi onun için yaratıcılık dönemine dönüşmüş. Evden dışarı çıkılamayan zamanlarda vakti iyi kullanmış Gizem.

Eserlere baktığımızda kadın cinayetleri, kadınlara yapılan eziyetler, eziyet gören kadınlardan saçılan kanlar eserlerine konu olmuş. Yanak yanağa gelmiş insanların birbirlerine sevgisiz, boş boş bakmaları da var. Gizem Yoğurtçu çevresinde olup biten, insanı isyan ettiren durumları sanatsal yaratıcılığıyla ortaya koymuş. Herkesin attığı, işe yaramaz denilen malzemeler bilincin süzgecinden geçirilerek sanat eserine dönüşmüş. Eserlerin yaratıcısı Gizem Yoğurtçu hiçbir şey,  yok olmaz; farklı biçimlerde ortaya çıkar diyor. Yaşamda birçok şey görürüz ama gerçekte onları görür müyüz,  yoksa bakar mıyız? Sanatçı, göz bakar, bilinç görür diyor. Bilincimizle gördüğümüz zaman tahammül edemeyecek duruma geliyoruz, kendimizi değişime ve dönüşüme hazırlıyoruz. Sergiye konulacak eserlerden anlıyoruz ki, milyonlarca insan sadece bakıyor. Bakanlarla görenlerin arasındaki farkı ortaya koymuş sanatçı. Gerçek hayatta da böyle değil mi, bilinciyle görenler sırtına bindirilen yeni yüklere hayır diyor sokaklarda. Başta Muğla olmak üzere, yurdun birçok yerinde insanlar sıkışmışlıklarını toplumsal bilince dönüştürüp daha iyiye, daha güzele yürüyorlar bu kışta kıyamette. Toplum olarak yaşadıklarımız bir bilincin sonucunda tepkiye dönüşüyor.

Gizem kendi özelinde kadın konusunu işleyerek toplumsal bilincin ivmesine sanatıyla katkı sunuyor. Boşuna demiyorlar sanatçı alnında ışığı ilk hisseden insandır diye. Bu nedenle hep şimşekleri de üzerine çekiyor. Her şeye karşın sanatçılar üretmeye, yaratmaya devam ediyor. Onlar sanatlarıyla karanlığa bir ışık çakıyorlar. Bir toplum ancak sanatıyla ve sanatçılarıyla güzelliklere yelken açar.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatih binbay
Fatih binbay - 7 ay Önce

Çok haklısın. Avrupa kültürünü Rönesans ile oluşturdu. Şimdilerde ülkemizde küçümseyerek yok edilmek istenen güzel sanatlarla.

Metin  Küçük
Metin Küçük - 6 ay Önce

Sanatın ve sanatçıların degeri toplumun geleceği için çok önemli

Ramazan pektaş
Ramazan pektaş - 6 ay Önce

Kalemine yüreğine sağlık. Görünmeyene görünür kılmak ancak yüreki ve devrimcilerin işidir. Kutlarım.