GÜLE GÜLE, ABDULLAH ÖĞRETMEN!

Denizli İlköğretim Müdürlerinden, Denizli TÖS kurucularından, Köy Enstitüsü çıkışlı Abdullah Akın da koca bir çınar gibi 14 Temmuz 2019 Pazar günü hayata veda etti. Abdullah Öğretmen emekli olduktan sonra da Burdur'un Güney Kasabası'nda 1977’den sonra üç dönem belediye başkanlığı yaptı.

O'nun döneminde Güney Kasabası bayındır hâle geldi. Neredeyse tüm alt yapı çalışmaları tamamlandı, denilebilir. Belediye Başkanlığı döneminde önemli hizmetlerde bulundu. Tüm kasabayı gözeten çalışmalarıyla halkın çoğunluğunun gönlünü kazandı. Çalışmalarıyla Güney'i planlı bir kent görünümüne soktu. Ondan sonra gelen başkanlar da, onun çalışmalarına yeni katkılar yaptılar. O, belediyecilikte öncü olarak anılacaktır. Güney Kültür ve Dayanışma Derneği üyesi gençlerle de hep iyi ilişkiler içinde oldu.

Güney’in “ Gönen Köy Enstitüsü’ne “ giden ilk öğrencilerindendir. Yoksul ve zeki öğrenciler, köyden ailelerinin izniyle alınarak Gönen'de okutulmuştur. Abdullah Öğretmen'in dışında Köy Enstitüsü’ne gidip öğretmen olan Kemal Öğretmen de vardır. Yanılmıyorsam bir de Hasan Hüseyin Öğretmen varmış Köy Enstitüsü’ne giden. Cumhuriyet'in yetiştirdiği bu öğretmenler Güney'de hep saygıyla anılır. Bu öğretmenlerin birçok çocuğun yetişmesine, okuyup yazmasına, kültürel olarak gelişmesine katkıları unutulamaz. Bu yüzden onlar Güney'de “ öğretmen" diye anılır ve öyle anılacaktır. Onların Türkçe'nin güzel konuşulup yazılmasına da katkıları büyüktür.

Güney'de en çok iz bırakanlardan biri de Abdullah Öğretmen’dir. Abdullah Öğretmen gönlü, aklı, bilinci genç bir insandı. Hep gençlerle oturup kalkar, onlarla sohbet eder, deneyimlerini onlarla paylaşırdı. O'nun yaşantısı ve deneyimleri gençlere çok yararlı olmuştur. Sevdiklerini hep adıyla seslenirdi. O'nun gibi Cumhuriyet öğretmenlerinin anlattıkları yolumuzu aydınlattı.

Yaşamının son 5-6 ay öncesine kadar arabasıyla kahvehaneye gidip geldi. Rahatsızlıktan sonra bir daha dışarı çıkamadı. Boş durmaz bağ, bahçe, ekin, dikin işleriyle de uğraşırdı. Aramızdan ayrılışı, onu sevenleri üzüntüye boğdu. Hayata gülümseyerek bakan, bilgi dolu, aydınlık düşünceli bir öğretmenimizi kaybettik. Doktor Hürriyet, kederli ailesi ve sevenlerinin başı sağ olsun.

Işıklar içinde yat Abdullah Öğretmen!...

YORUM EKLE
YORUMLAR
Abidin sevk
Abidin sevk - 11 ay Önce

Başımız sağolsun. Işıklar içinde uyusun.

Adnan Akın
Adnan Akın - 11 ay Önce

Değerli büyüğümüz. Aynı zamanda kuzenidik. Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun.

Fikret Begburs
Fikret Begburs - 11 ay Önce

Yüregine sağlık Mehmet hoca, arkadaşım. Cok güzel bir sunum

Nuri balbay
Nuri balbay - 11 ay Önce

Değerli hocamıza Allahtan rahmet sevenlerin başı sağ olsun sunum yapan yazarımıza yüreğine saglık

Melek altay dank
Melek altay dank - 11 ay Önce

Hepimizin başı sağ olsun. Daima ileri görüşlü demokrasi aşığı Atatürkçü sevilen bir öğretmenimiz ve yolumuzu aydınlatan. Nur içinde yatsın

Ömer Albaz
Ömer Albaz - 11 ay Önce

Başımız sağolsun bir çınar daha devrildi .Işıklar içinde uyusun

Gürcan Pektaş
Gürcan Pektaş - 11 ay Önce

Eline sağlık Mehmet hocam. Abdullah abiyi çok güzel ve herkesin anlayacağı şekilde açıklamışsın. Işıklar içinde uyusun.

Metin Aydınsoy
Metin Aydınsoy - 11 ay Önce

Yakınlarının ve Güney Halkının başı sağolsun. Ruhu şad olsun. Güzel yazın Teşekkürler Mehmet Pekdüz.