GÜLE GÜLE GÜLTEN ABLA…

Denizlili Gülten Türköz’ün aramızdan ayrıldığı haberini duyunca, “Olamaz. Bunu nasıl atladım” dedim… Halbuki Gökhan Türköz’ü 35 yıla yakındır tanıyordum… En küçük bir kıvılcım yakmış olsaydı,annesi Gülten Türköz’le mutlaka bir program çekerdik… Rahmetle anıyoruz,ışıklar yoldaşı olsun…

“Denizli Kent Haber” sitesi, merhume Gülten Türköz’ün haberinde ilginç bir ayrıntıya yer vermiş… Kurtuluş Savaşı kahramanı ve TBMM’nin ilk Denizli Milletvekili Fahri Akçakoca’nın anılarından alıntıyı okuyucuları ile paylaşmış.

AKÇAKOCA’DAN, ATATÜRK ÖVGÜYLE BAHSETMİŞ

Kurtuluş Savaşında Mustafa Kemal Atatürk’ün de övgüyle bahsettiği Fahri Akçakoca, 9 vagon dolusu Yunan cephaneliğini havaya uçurmuştu

“PATLATSAM NE OLUR Kİ?”

“Kendi kendime, ‘Acaba bu cephaneleri havaya uçurabilir miyim?’ diye düşünüyordum. Gerçi benden böyle bir hizmet istenmiyordu. Sadece bunların muhtevalarını öğrenmem ve bunu İzmir’deki bir adrese bildirmem talep ediliyordu. Fakat ben, ayni zamanda bunları havaya uçurmanın bir yolunu bulacak olursam, az mı şerefli bir iş görmüş olacaktım?

Bu vagonlar dolusu obüsler, fişekler ve el bombaları bize karşı kullanılacak değil miydi? Bunlar, vatanın kutsal namusuna biraz daha sokulmak yolunda kullanılmayacak mıydı? Kim bilir hangi temiz vatan çocukları, bu vagonlar dolusu kurşun ve obüse göğüslerini siper edeceklerdi? Herhalde onları yok etmenin bir yolunu bulacak olursam, sevgili vatanıma büyük bir hizmette bulunacaktım.”

“O ANLAR”

Akçakoca; Kula’dan bulduğu bir atla Salihli’ye kadar gelip vagonları patlattığı bölümü ise şöyle aktarıyor: “Ellerim cebimde olarak yavaş yavaş istasyona girdim. Oradan karşı tarafa geçtim ve cephane vagonlarının bulunduğunu öğrendiğim kör hatta doğru ilerledim. Ortalık tam bir sessizlik içinde idi. On dakika kadar süren bir yürüyüşten sonra karanlıkta uzaktan vagonların gölgesi belirdi.

9 VAGON DOLUSU SİLAH

İşte, cephane vagonları bunlar olmalıydı. Kalbim âdeta yerinden kopacakmış gibi çarpıyordu. Hemen oturduğum yere çöktüm ve dinlemeğe başladım. Hiçbir ses duymayınca, bu sefer vagonların tam ortasına doğru sürüne sürüne yaklaşmağa başladım. Şimdi artık vagonları daha iyi görüyordum. Yalnız bunların sayısı yedi değil, dokuzdu.

FİTİLİ YERLEŞTİRDİM VE

Yine yerde sürünerekten vagonların tam ortasındakine doğru yaklaştım. Bir dakika kadar bekledikten sonra, elimle vagonun altını yoklamağa başladım. Ve nihayet bir aralık buldum. Buradan dışarıya samanlar sarkıyordu. Hemen cebimden uzun çakmak fitillerini çıkararak soktum. İyice yerleştirdim.

ATEŞE VERDİM VE KAÇTIM

Sonra da fitilin diğer ucunu ateşledim. Tahmin ettiğime göre, ateş yirmi dakika ile yarım saat arasında samanlara sirayet edecekti. Artık büyük bir aksilik olmazsa, cephanelerin ateş alması pek ziyade muhtemeldi. Ondan sonra da yılan gibi sürünerekten geri çekildim. On dakika sonra ise, istasyona varmış ve ata atlayarak, Alaşehir yolunu tutmuş bulunuyordum.”

GÖKYÜZÜ AYDINLANDI

Akçakoca anılarında devamla, kısa süre sonra gökyüzünün aydınlandığı ve patlamanın büyük bir etki yarattığını söylüyor...”

Kahramanlarımızın anılarını gelecek kuşaklara aktarmalıyız… Geçtiğimiz süreci hepimiz iyi bilmeliyiz… Kimse bu ipek halıya benzeyen bu “Anadolu” topraklarında hayalini gerçekleştirmeye kalkışmasın…Bu kalkışmalara isimsiz nice kahramanlar, “Dur” diyecektir... Denizli’nin Kurtuluş Savaşı’nda oynadığı rolü tarihçilerimiz anlatırsa, öğrenme fırsatı buluruz… Merhume Gülten Türköz’e Allah’tan rahmet Ailesi’ne başsağlığı dileriz…

DRT DENİZLİ YENİ YAYIN DÖNEMİNE BUGÜN START VERDİ

DRT Denizli’nin “Yerel Dünya Televizyonu” sloganıyla 2015 yılında başlayan Denizli’den haberdar etme yolculuğu devam ediyor… Dijital haberciliğe yetişmeye çalışıyoruz… Bu koşuşturma sırasında en az hata yapmaya çalışıyoruz… DRT Denizli ve Denizli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kaya’nın önderliğinde yaptığımız program ve haberlerle evlerinize, işyerinize, kahvehanenize konuk olmaya çalışıyoruz… Denizli, 12 yıldır DRT Denizli’den ve 65 yıldır Denizli Gazetesi’nden haberdaroluyor… Dijital yayıncılıkta ise “denizligazetesi.com” adresindeki tarafsız ve Denizli kokan haberler veriyoruz… DRT Denizli’de “Karaçay Yollarda” ve “Fotoğraflarla Anılar” programı yeni yayın döneminde de hız kesmeden izleme fırsatı yakalayacaksınız… Biz; 24 saat Denizli’yi haberdar etmeye söz veriyoruz…

“PAMUKKALE VE LAODİKYA’NIN GELİRİ DENİZLİ’DE KALMALIDIR” ÇAĞRIMIZIN 973’ÜNCÜ GÜNÜDÜR…

Pamukkale ve Laodikya Antik Kenti’nin gelirleri, Denizli’ye kalmıyor. Hierapolis, (Kutsal Şehir) binlerce yıldır, insanlara şifa dağıtıyor… Pamukkale ve Laodikya son yıllarda, Denizlililerin ilgi odağında değil… Artık, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın uygulamalarıyla Denizlililerin “Laodikya ve Pamukkale Sevgi Ateşi” söndü… Geçmişte, Denizlililer gelen konuklarını Pamukkale ve Loadikya’da ağırlar ve fotoğraf çektirerek anılarını ölümsüzleştirirdi… Şimdiler de ise; böyle anılar ölümsüzleşmiyor… Denizlililerin “Pamukkale ve Laodikya’nın Geliri Denizli’de Kalmalıdır” çağrımıza Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, yanıt verene kadar devam edeceğiz…

PAZARTESİ’NİN  SÖZÜ:

“Bizim başka milletlerden hiçbir eksiğimiz yok. Cesuruz, zekiyiz, çalışkanız, yüksek amaçlar uğrunda ölmesini biliriz. Büyük şeyleri büyük milletler yapar.”
Mustafa Kemal ATATÜRK

YORUM EKLE