GÜLLÜK GÜLİSTANLIK (MI?)

Yetişemediğimiz ne çok şey var.

***

Kimi usul usul çekip gidiyor kimi de freni patlamış bir kamyon misali; hızlı ve kontrolsüz.

***

Durup hiçbir şey yapmasan bile 24 saat haddinden fazla hızlıymış gibi geliyor. Kaldırımları dolduran insanlar, caddeleri sıkboğaz eden arabalar, ormanların içindeki iş makineleri… Durup dinlenmek nedir bilmiyor ve insanı da içine çekiyor; ister istemez yetişemiyorsun.

***     

Ukrayna-Rusya savaşında 50’lili günler bitti bitecek. 21. yüzyılda yaşananlar hayret verici. Elbette aynı şeyleri üçüncü dünya ülkelerindeki savaşlarda da dile getiriyorum. Savaş, savaştır ve her nerede yaşanıyorsa kimileri gibi görmezden gelmem.

***

Gel zaman git zaman derken şöyle şeyler oldu:

Türk Hava Yolları'nın (THY) biletleme servis ücretlerine zam geldi.

Otobüs fiyatları deseniz aldı başını gitti. Muhtemelen önümdeki bayramda ailesinden farklı bir şehirde okuyan öğrencilerin birçoğu ailelerinden ayrı bir bayram geçirecektir.

1915 Çanakkale Köprüsü ile aynı güzergahta kullanılan feribotları işleten Çanakkale GESTAŞ, feribotların ücret tarifesine yüzde 50 ila yüzde 100 arasında zam yaptı.

Tarım Kredi Kooperatifleri'nin iştiraki olan Tarım Kredi Yem, 14 Nisan’da yem fiyatlarına yaptığı zammın ardından büyükbaş ve küçükbaş yem fiyatlarına 20 Nisan’da ikinci bir zam daha yaptı.

Konya’da maliyet artışları gerekçe gösterilerek simit fiyatlarına zam yapıldı. Bununla birlikte 3 TL olan simit fiyatı 4 TL'ye yükseldi. Bu zamla birlikte Konya’da simide 2018 yılından bu yana tam 7 kez zam yapılmış oldu.

***

Velhasıl; yetişemediğimiz, idrak etmekte güçlük çektiğimiz, anlamak için yoğun çabalar sarf ettiğimiz bir dönemdeyiz. Oysa her şey, herkes için güzel olabilirdi ama değil; bazıları için Türkiye’de hayat güllük gülistanlık. Bunlarla birlikte bir günü yaşanılabilir kılmak için var gücümüzle çabaladığımız 24 saatlik zaman diliminde heves, yaşam, umut kırıcı şeyler art arda geliyor. Yetişmek, haberleri takip etmek, yaşanılan ve yaşatılan şeylere ayak uydurabilmek, onlara göre kendi konumumuzu belirlemek oldukça güç bir hal aldı. Sahi, bugün hiç gülümsedik mi? Belki. Çok kısa bir an. Oysa kimileri üzülmeyi unuttu.

YORUM EKLE