1 GRAM ALTINA 1000 ADET TAHVİL

1 GRAM ALTINA 1000 ADET TAHVİL

1 GRAM ALTINA 1000 ADET TAHVİL
banner22

Hükümetin yastık altındaki altını ekonomiye kazandırmak için başlattığı altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası programı için talep toplama dönemi sürüyor. Özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin önemle üzerinde durdukları “Altına Dayalı Kira Sertifikası Tahvili” uygulaması büyük ilgi ve alaka görüyor. Ziraat Bankası Denizli Bölge Başkanı Uğur Salman devrim niteliğindeki “Altın tasarrufunda yeni dönemi” DRT Denizli’de Haberin Merkezi programında anlattı.  


Hükümetin yastık altındaki altını ekonomiye kazandırmak için başlattığı altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası programı için talep toplama dönemi sürüyor. Özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin önemle üzerinde durdukları “Altına Dayalı Kira Sertifikası Tahvili” uygulaması büyük ilgi ve alaka görüyor. Ziraat Bankası Denizli Bölge Başkanı Uğur Salman devrim niteliğindeki “Altın tasarrufunda yeni dönemi” DRT Denizli’de Haberin Merkezi programında anlattı. 

DENİZLİ GAZETESİ: Teslim ettiğim altınlar karşılığında hesabıma ne kadar Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası aktarılacak?

UĞUR SALMAN: Yatırımcıların vadesiz altın mevduat hesaplarında yer alan her 1 gram altın karşılığında yatırım hesaplarına 1000 adet Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası aktarılacaktır.

DENİZLİ GAZETESİ: Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası bana dönemsel getiri sağlayacak mı?

UĞUR SALMAN: Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası, yatırımcısına her 6 ayda bir TL cinsinden altın fiyatına endeksli yüzde 1,20 (yıllık yüzde 2,40) oranında kupon/kira ödeyecektir. Söz konusu kupon/kira oranı, senedin vadesi boyunca sabit kalacak olup yatırımcının elde edeceği TL getiri tutarı ise altın fiyatlarında meydana gelecek olan değişmelere göre farklılık gösterebilecektir.

DENİZLİ GAZETESİ: Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikasından elde ettiğim gelirlerden vergi ödeyecek miyim?

UĞUR SALMAN: Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikasından elde edilecek getiriler için stopaj oranı Bakanlar Kurulu Kararı ile %0 olarak belirlenmiş olup elde edilecek olan getirilerden stopaj vergisi alınmayacaktır.

DENİZLİ GAZETESİ: Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikasını vade tarihini beklemeden istediğim zaman bankaya satabilecek miyim?

UĞUR SALMAN: Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikasına yatırım yapan yatırımcılar sahip oldukları Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikalarını işlemiş getirisi ile birlikte istedikleri zaman Ziraat Bankasına satabilecek ve TL karşılığını alabileceklerdir.

DENİZLİ GAZETESİ: Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikasını vadeden önce satarken hangi fiyattan satabileceğim?

UĞUR SALMAN: Vadeden önce Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikalarının Ziraat Bankasına satılmak istenmesi durumunda, vatandaşlara ödemeler piyasadaki güncel gram altın fiyatları dikkate alınarak Ziraat Bankası tarafından yapılacaktır. Diğer taraftan, ihraç tarihini takip eden ilk 3 ay içerisinde (90’ıncı takvim günü dahil) Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikalarının Ziraat Bankasına satılmak istenmesi durumunda, ihraç aşamasında yatırımcılara yansıtılmayan maliyetlerin bir bölümü dikkate alınarak  yüzde 1,5 oranında iskonto uygulanacaktır. İhraç tarihini takip eden 3 aylık süre sonrasında (91’inci takvim günü ve sonrası) Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikalarının Ziraat Bankasına satılmak istenmesi durumunda herhangi bir iskonto uygulanmayacaktır.

DENİZLİ GAZETESİ: Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikasını bir başka kişiye satabilecek veya devredebilecek miyim?

UĞUR SALMAN: Yatırımcılar vade tarihinden önce isterlerse Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikasını bir başka gerçek kişiye satabilir veya devredebilir.

DENİZLİ GAZETESİ: Vadeden önce istediğim zaman fiziki altın talep edebilir miyim?

UĞUR SALMAN: Fiziki altın sadece vade sonunda gerçekleştirilecek anapara ödemelerinde talep edilebilecek olup, vade tarihinden önce Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikalarının satılmak istenmesi durumunda, piyasadaki güncel gram altın fiyatları dikkate alınarak Ziraat Bankası tarafından TL ödeme yapılmaktadır.

DENİZLİ GAZETESİ: Vade sonunda anapara ödemesini nasıl alabilirim?

UĞUR SALMAN: Vade sonunda yatırım hesaplarında bulunan Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası adedine karşılık gelen gram altın tutarının (anapara tutarının) ödenmesi aşamasında yatırımcıların tercih edebileceği üç ayrı seçeneği bulunmaktadır:

1-Anapara bedelleri, vade tarihinde yatırımcıların “vadesiz altın mevduat hesaplarına” hesaben gram altın olarak ödenecektir.

2-Ancak, yatırımcı tarafından talep edilmesi durumunda, Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikasının anapara bedeli BİST Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası üyesi rafineriler (rafineri) tarafından üretilen 995/1000 saflıkta 1 kilogramlık külçe altın olarak veya Darphane tarafından üretilen “Çeyreklik Cumhuriyet Ziynet Altını” olarak vade tarihinden sonra yatırımcı tarafından fiziken geri alınabilecektir.

3-Yatırımcı tarafından talep edilmesi durumunda, yatırımcı vade sonunda ödenecek anapara bedelini Hazine Müsteşarlığı tarafından mevcut senetlerin vade sonu tarihi ile aynı tarihe denk gelecek şekilde yeni ihraç edilebilecek Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikasına tekrardan yatırılabilecektir.

DENİZLİ GAZETESİ: Teslim etmiş olduğum altınları vade sonunda aynen geri alabilecek miyim?

UĞUR SALMAN: Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası alımı sırasında getirmiş olduğunuz altınlar rafineride eritilerek külçe altın haline getirilecektir. Dolayısıyla teslim etmiş olduğunuz altınlar, vade sonunda gerçekleştirilecek anapara ödemesi sırasında geri alınamayacak olup “Çeyreklik Cumhuriyet Ziynet Altını” veya “1 kilogramlık 995/1000 saflıkta külçe altın” olarak teslim alınabilecektir.

DENİZLİ GAZETESİ: Vade sonunda anapara ödemesini “Çeyreklik Cumhuriyet Ziynet Altını” veya “1 kilogramlık 995/1000 saflıkta külçe altın” olarak almak için ne yapmalıyım?

UĞUR SALMAN: Vade sonunda “Çeyreklik Cumhuriyet Ziynet Altını” veya “1 kilogramlık 995/1000 saflıkta külçe altın” almak isteyen yatırımcıların bu taleplerini Fiziki Altın Talep Etme Döneminde Ziraat Bankasına başvurarak iletmeleri gerekmektedir.

DENİZLİ GAZETESİ: Ziraat Bankası’nda açılacak olan hesaplar için herhangi bir ücret ödeyecek miyim?

UĞUR SALMAN: Açılacak olan “vadesiz altın mevduat hesabı” ve “vadesiz TL mevduat hesabı” için Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikasının vadesi boyunca bu hesaplara yatırımcılar tarafından başka bankacılık/yatırım ürünü alınmaması durumunda, yatırımcılardan Ziraat Bankası tarafından hesap işletim ücreti alınmayacaktır. Ayrıca açılacak olan “yatırım hesabı” için Merkezi Kayıt Kuruluşu tarafından yansıtılan ücretler de yatırımcılardan alınmayacaktır. 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER