“100. Yılında Milli Mücadele ve Denizli” Sergisi'ne yoğun ilgi

Denizli TEV Anadolu Lisesi, Özel Açı Temel Lisesi ve Fen Bilimleri Eğitim Kurumları işbirliğinde Çatalçeşme Oda Tiyatrosu’nda, ‘100. Yılında Milli Mücadele ve Denizli’ konulu fotoğraf sergisi ve panel düzenlendi. İstanbul Harbiye Askeri Müzesi’nden temin edilen 63 fotoğrafın yer aldığı gezici sergi oldukça dikkat çekti.

“100. Yılında Milli Mücadele ve Denizli” Sergisi'ne yoğun ilgi

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak milli mücadele ateşini yakmasının 100’üncü yılı kapsamında Denizli TEV Anadolu Lisesi, Özel Açı Temel Lisesi ve Fen Bilimleri Eğitim Kurumları işbirliğinde Çatalçeşme Oda Tiyatrosu’nda, ‘100. Yılında Milli Mücadele ve Denizli’ konulu fotoğraf sergisi ve panel düzenlendi. İstanbul Harbiye Askeri Müzesi’nden temin edilen 63 fotoğrafın yer aldığı gezici sergi ilk durağında oldukça dikkat çekti. Panelde ise; Prof. Dr. Mithat Aydın, Prof. Dr. Turgut Tok ve Prof. Dr. Yusuf Kılıç katılımcılara milli mücadelede Denizli’nin yeri ve önemini anlattı. Sergi ve panele Merkezefendi Kaymakamı Adem Uslu, Denizli Büyükşehir Belediyesi Kültür, Turizm ve Tanıtım Dairesi Başkanı Hüdaverdi Otaklı, üniversite ve lise düzeyindeki öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Katılımcılar paneli ilgiyle izledi.

“OKULUMUZU BÖYLE BİR İMKAN SUNDUKLARI İÇİN TEBRİK EDİYORUZ”

Sergiyi gezen Merkezefendi Kaymakamı Adem Uslu; “Milli mücadelemizin 100’üncü yılını 15 Mayıs’tan itibaren Müftü Ahmet Hulusi Efendi’nin torunları olarak güzel bir şekilde idrak ediyoruz. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayık basışının 100’üncü yılını, Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı hep birlikte idrak ettik. Denizli’de çok güzel kutlamalar oldu. Etkinlikler, faaliyetler devam ediyor. Sergimiz oldukça dikkat çekiyor. Daha önce görülmemiş fotoğraflar da var. Okulumuzu böyle bir imkan sundukları için tebrik ediyoruz” dedi.

“HERKES DENİZLİ’NİN MİLLİ MÜCADELEDEKİ YERİNİ ÖĞRENMELİ”

Denizli Büyükşehir Belediyesi Kültür, Turizm ve Tanıtım Dairesi Başkanı Hüdaverdi Otaklı sergiyi çok beğendiğini, panelde ise Denizli’nin şanlı tarihine dair pek çok bilginin paylaşılacağını söyledi. Başkan Otaklı, “Herkes bu sergiyi görmeli ve Denizli’nin milli mücadeledeki yerini ve önemini öğrenmeli” diye konuştu.

“ETKİNLİKLERİMİZ YIL BOYU SÜRECEK”

Serginin yıl boyunca Milli Eğitim’e bağlı okullarda sunulacağını söyleyen TEV Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Sedat Serdaroğlu sözlerine şöyle devam etti: “Sergideki fotoğrafların birçoğu bilinmeyen, özel koleksiyonculardan alınmış bazıları iyi bilinen fotoğraflar. 19 Mayıs’ın 100’üncü yılı olduğu için büyük bir coşku içerisindeyiz. Bu coşkuyu değişik etkinliklerle kutlamak istedik. Panel ve sergi ile başladık. Ama yıl boyunca 100’üncü yıla ve o ecdadın evlatlarına yakışır şekilde etkinlikler yapmaya devam edeceğiz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER