104 yaşındaki Durdu Uysal, Osmanlı’nın yıkılışını ve cumhuriyetin kuruluşunu gördü

Denizli’nin Çameli İlçesi’nde yaşayan ve resmi kayıtlara 104 yaşında olan Durdu Uysal, Osmanlı devletinin yıkılışını, cumhuriyetin kuruluşunu gördü. Durdu Nine’nin babasının ise Kurtuluş Savaşı şehidi olduğu öğrenildi.

104 yaşındaki Durdu Uysal, Osmanlı’nın yıkılışını ve cumhuriyetin kuruluşunu gördü

Denizli’nin Çameli İlçesi’ne bağlı Sarıkavak Mahallesi’nde yaşayan resmi kayıtlara 104 yaşında olan Durdu Uysal, Osmanlı devletini yıkılışını, cumhuriyetin kuruluşunu dahi gördü. Yakınları tarafından 110 yaşından büyük olduğu iddia edilen ve milli mücadeleye bizzat tanık olan Durdu Nine’nin babasının ise Kurtuluş Savaşı şehidi olduğu öğrenildi. Şehit kızı olan Uysal, 104 yıllık yaşamı boyunca ise 2 evlilik yaşadı. Evliliklerinden tek çocuğu olan Uysal, 5 torununu ve onların da çocuklarını gördü.
Gençlik yıllarında dağlarda çoğunlukla keçi güden Uysal, uzun yaşamanın sırrını ise dili döndüğü kadarı ile bol bol süt, peynir ve yoğurt yemeye borçlu olduğunu ifade etti. Yaşamı boyunca tamamen doğal beslenen Uysal’ın ekmeği dahi kendisinin yaptığı ve dışarıdan ekmek almadığı öğrenildi. Uysal’ın son yıllarda en büyük üzüntüsü ise sağlık problemleri ile birlikte hareket kabiliyetinin kısıtlanmasından ötürü namaz kılamamak olduğu öğrenildi.

“ANNEMİN YAŞI DAHA FAZLA”

Konuşmakta dahi zorluk çeken Uysal’ın ömrünü adadığı 68 yaşındaki oğlu Osman Tunç, annesinin yaşlı olmasına rağmen geçmişe dair birçok şeyi hatırladığını ve bunun bazen kendilerini çok şaşırttığını söyledi. Annesinin yaşının 104’ten büyük olduğunu savunan Tunç, “Annemin yaşını 106-107 bile diyen var. Annem keçi güderdi çobandı, rençperlik yapardı. Son ölen eşinin aylığını alıyor. Biz bakıyoruz. Başka yere göndermiyoruz. Biz ilgileniyor, ihtiyaçlarını biz karşılıyor ve götürüp getiriyoruz” dedi.

“NAMAZLARININ VAKTİNİ HİÇ GEÇİRMEZDİ”

Uysal’ın 60 yaşındaki gelini Bahriye Tunç, kaynanasına halen kendilerinin baktığını ve birlikte çok mutlu olduklarını ifade etti. Tunç, “Kaynanama ben bakıyorum. 45 seneden beri bu evde birlikte oturuyoruz. Beraber yaşıyoruz. Devamlı keçi güdüyordu, beraber iyi kötü vakit geçirdik. Sağlığı yerindeyken namazlarının vaktini hiç geçirmezdi. Yani namazın vaktini, saatini hatta dakikasını bile bilirdi” dedi. Öte yandan, 104 yaşında olmasına rağmen halen kendisine özen gösteren Uysal'ın ellerinin kınalı olması ve parmaklarında yüzüklerinin olması ise dikkatlerden kaçmadı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER